Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ciężkie pijące przy zwiększonym ryzyku wczesnego udaru mózgu

Osoby pijące dużo mają większe ryzyko wystąpienia udaru mózgu wcześniej niż inni, jak podają naukowcy z Uniwersytetu Lille Nord de France w Lille we Francji, w czasopiśmie Neurology.

Autorzy napisali, że ryzyko udaru 14 lat wcześniej niż oczekiwano wśród osób spożywających co najmniej trzy napoje alkoholowe dziennie jest znacznie wyższe wśród osób regularnie pijących.

Dlaczego dokładne picie zwiększa ryzyko wczesnego udaru mózgu, wciąż jest niejasne – napisali naukowcy.

Kierownik zespołu, Charlotte Cordonnier, doktor, powiedział:

„Ciężkie picie zostało konsekwentnie zidentyfikowane jako czynnik ryzyka dla tego typu udaru mózgu, który jest spowodowany krwawieniem w mózgu, a nie zakrzepem krwi.

Nasze badanie koncentruje się na skutkach intensywnego spożywania alkoholu na osi czasu udaru i długoterminowych wynikach dla tych osób „.
Badacze przeprowadzili wywiady z 540 osobami, u których wystąpił krwotok śródmózgowy, rodzaj udaru spowodowanego krwawieniem w mózgu, a nie zakrzepem krwi. Średnia wieku wynosiła 71 lat. Oni, ich opiekunowie lub krewni zostali zapytani o ich nawyki związane z piciem.

Szklanka piwa
Picie w dużych ilościach wiąże się z wyższym ryzykiem wielu różnych chorób i schorzeń w ostatnich latach. 25% (137) wszystkich ocenianych przez nich osób zostało sklasyfikowanych jako „ciężcy pijący”. W tym przypadku ciężkie picie powodowało, że spożywały co najmniej 1,6 uncji czystego alkoholu dziennie; około trzech napojów alkoholowych.

Autorzy sprawdzili również dokumentację medyczną uczestników i przeprowadzili skany mózgu CT.

Okazało się, że:

 • Osoby regularnie pijące dużo piły miały średni wiek 60 lat. To 14 lat wcześniej niż dla osób, które nie piją ciężko.
 • Wśród młodszych pacjentów, którzy mieli udar mózgu w głębokiej części mózgu, osoby pijące miały znacznie większą szansę na umieranie w ciągu 24 miesięcy niż ich nie-ciężkie pijające odpowiedniki. (Młodsze ofiary to pacjenci młodsi niż 60 lat)

Osoby pijące często mają inne nawyki związane ze stylem życia, które również zwiększają ryzyko udaru. Osoby pijące intensywnie są bardziej prawdopodobne ..:

 • ..to palacze tytoniu
 • … aby pokazać pewne dowody nieprawidłowości krwi, które zwiększają ryzyko wystąpienia krwawienia
 • .. cierpieć upadki
 • .. aby doświadczyć problemów z wątrobą.

Cordonnier powiedział:

„Ważne jest, aby pamiętać, że picie dużych ilości alkoholu przyczynia się do cięższej postaci udaru mózgu w młodszym wieku u osób, które nie miały znaczącej historii medycznej.”
Autorzy podkreślili, że intensywne picie jest tylko czynnikiem ryzyka wczesnego udaru, a nie przyczyną samą w sobie.

Ciężkie picie już wiąże się z kilkoma zagrożeniami związanymi z chorobą

Wcześniejsze badania wiązały ciężkie picie z wyższym ryzykiem wystąpienia kilku różnych chorób i stanów:

 • W 2009 r. Przeprowadzona przez międzynarodową grupę naukowców wykazała, że ​​intensywne picie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia raka żołądka
 • Naukowcy z American Cancer Society, Atlanta, stwierdzili, że ciężkie regularne picie zwiększa ryzyko zachorowania na raka trzustki
 • Badanie opublikowane w grudniu 2011 r. W Journal of Alzheimer’s Disease dowiodło, że spożywanie dużych ilości alkoholu znacznie zwiększa ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych
 • Dr Zhihong Gong wraz z zespołem z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco donosili, że codzienne, intensywne picie zwiększa ryzyko wystąpienia raka prostaty o wysokim stopniu złośliwości, co sprawia, że ​​leki zapobiegawcze są nieskuteczne.
 • Naukowcy z Wellesley College w Wellesley, USA, stwierdzili, że długotrwałe, intensywne picie zmniejsza mózg

Ciężar ekonomiczny ciężkiego picia

W 2006 r. CDC (Centers for Disease Control and Prevention) podało, że wysokie spożycie kosztuje amerykańską gospodarkę 224 miliardy dolarów w ciągu jednego roku, czyli 1,90 USD za spożycie napoju.

Autorzy dodali, że nadużywanie alkoholu stanowi rosnący problem w większości rozwiniętych krajów, w tym w Wielkiej Brytanii. Każdego roku w Ameryce zginęło około 79 000 osób z powodu intensywnego picia.

Zużycie alkoholu na światową mapę mieszkańca
Zużycie alkoholu na mieszkańca (na osobę) jest znacznie wyższe w krajach uprzemysłowionych, podobnie jak przypadki udaru

Napisane przez Christiana Nordqvista

Like this post? Please share to your friends: