Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jaki procent naszego mózgu używamy?

Mózg jest najbardziej złożonym narządem w ludzkim ciele. Wielu wierzy, że osoba używa tylko 10 procent swojego mózgu. Czy jest w tym jakaś prawda?

Mózg osoby określa, w jaki sposób doświadcza otaczającego ich świata. Mózg waży około 3 funtów i zawiera około 100 miliardów neuronów – komórek niosących informacje.

W tym artykule badamy, jak dużo mózgu wykorzystuje dana osoba. Odbieramy także niektóre powszechnie znane mity i ujawniamy kilka interesujących faktów na temat mózgu.

Jak dużo naszego mózgu używamy?

Jak dużo mózgu jest reprezentowane przez cyfrowe renderowanie aktywności mózgu.

Według sondażu z 2013 r. Około 65 procent Amerykanów uważa, że ​​używamy tylko 10 procent naszego mózgu.

Ale to tylko mit, według wywiadu z neurologiem Barrym Gordonem w. Wyjaśnił, że większość mózgu jest prawie zawsze aktywna.

Mit o 10 procentach został również obalony w studium opublikowanym w.

Jedna wspólna technika obrazowania mózgu, zwana funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI), może mierzyć aktywność mózgu podczas wykonywania różnych zadań.

Korzystając z tej i podobnych metod, badacze pokazują, że większość naszego mózgu jest wykorzystywana przez większość czasu, nawet gdy dana osoba wykonuje bardzo proste działanie.

Wiele mózgu jest nawet aktywne, gdy osoba odpoczywa lub śpi.

Odsetek mózgu wykorzystywanego w danym czasie jest różny dla różnych osób. Zależy również od tego, co człowiek robi lub myśli.

Skąd bierze się mit 10 procent?

Nie jest jasne, jak zaczął się ten mit, ale istnieje kilka możliwych źródeł.

W artykule opublikowanym w 1907 roku w czasopiśmie psycholog i autor William James twierdził, że ludzie używają tylko części swoich zasobów mentalnych. Nie określił jednak procentu.

Postać została wymieniona w książce Dale Carnegie z 1936 roku. Mit został opisany jako coś, co zwykł mawiać profesor uczelni.

Istnieje również przekonanie wśród naukowców, że neurony stanowią około 10 procent komórek mózgu. To mogło przyczynić się do 10-procentowego mitu.

Mit został powtórzony w artykułach, programach telewizyjnych i filmach, co pomaga wyjaśnić, dlaczego tak powszechnie się wierzy.

Poprawa funkcji mózgu

Jak każdy inny narząd, na mózg wpływa styl życia danej osoby, dieta i ilość ćwiczeń.

Aby poprawić zdrowie i funkcję mózgu, osoba może wykonać następujące czynności.

Jedz zrównoważoną dietę

Posypały się orzechy włoskie, migdały i orzechy pekan.

Jedzenie dobrze poprawia ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Zmniejsza to również ryzyko rozwoju problemów zdrowotnych, które mogą prowadzić do demencji, w tym:

  • choroba sercowo-naczyniowa
  • otyłość w średnim wieku
  • cukrzyca typu 2

Następujące pokarmy promują zdrowie mózgu:

  • Owoce i warzywa z ciemnymi skórkami. Niektóre z nich są bogate w witaminę E, takie jak szpinak, brokuły i jagody. Inne są bogate w beta-karoten, w tym czerwone papryki i słodkie ziemniaki. Witamina E i beta-karoten promują zdrowie mózgu.
  • Oleista ryba. Te rodzaje ryb, takie jak łosoś, makrela i tuńczyk, są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą wspierać funkcje poznawcze.
  • Orzechy włoskie i pekan. Są bogate w przeciwutleniacze, które promują zdrowie mózgu.

Ćwicz regularnie

Regularne ćwiczenia zmniejszają również ryzyko problemów zdrowotnych, które mogą prowadzić do demencji.

Czynności sercowo-naczyniowe, takie jak chodzenie energicznie przez 30 minut dziennie, mogą być wystarczające, aby zmniejszyć ryzyko upośledzenia funkcji mózgu.

Inne dostępne i niedrogie opcje obejmują:

  • jazda na rowerze
  • jogging
  • pływanie

Utrzymaj mózg aktywny

Im bardziej człowiek wykorzystuje swój mózg, tym lepsze stają się jego funkcje umysłowe. Z tego powodu trening mózgu jest dobrym sposobem na utrzymanie ogólnego stanu zdrowia mózgu.

Ostatnie badania przeprowadzone w ciągu 10 lat wykazały, że osoby, które korzystały z treningu mózgu, zmniejszyły ryzyko demencji o 29 procent.

Najbardziej efektywny trening skupił się na zwiększeniu szybkości mózgu i umiejętności szybkiego przetwarzania złożonych informacji.

Inne mity o mózgu

Istnieje wiele innych popularnych mitów na temat mózgu. Zostały one omówione i rozwiane poniżej.

Lewy mózg a prawy mózg

Dwie strony mózgu, lewa i jazda pokazane przez model ludzkiego mózgu podzielone na dwie półkule.

Wielu wierzy, że dana osoba jest albo mózgiem lewostronnym, albo prawym mózgiem, a ludzie z prawym mózgiem są bardziej kreatywni, a osoby z mózgiem lewicowym bardziej logiczne.

Jednak badania sugerują, że jest to mit – ludzie nie są zdominowani przez jedną półkula mózgu lub drugą. Zdrowa osoba stale używa obu półkul.

To prawda, że ​​półkule mają różne zadania. Na przykład, w badaniu dyskutowano, w jakim stopniu lewa półkula jest zaangażowana w przetwarzanie języka, a prawo w przetwarzaniu emocji.

Alkohol i mózg

Długotrwały alkoholizm może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, w tym do uszkodzenia mózgu.

Nie jest to jednak tak proste, jak powiedzenie, że picie alkoholu zabija komórki mózgowe – to mit. Przyczyny tego są skomplikowane.

Jeśli kobieta pije za dużo alkoholu podczas ciąży, może wpływać na rozwój mózgu płodu, a nawet powodować płodowy zespół alkoholowy.

Mózgi niemowląt z tym stanem mogą być mniejsze i często zawierają mniej komórek mózgowych. Może to prowadzić do trudności w nauce i zachowaniu.

Wiadomości podprogowe

Badania sugerują, że komunikaty podprogowe mogą wywoływać reakcję emocjonalną u ludzi nieświadomych, że otrzymali bodźce emocjonalne. Ale czy podprogowe komunikaty pomagają człowiekowi uczyć się nowych rzeczy?

Opublikowane badania wykazały, że słuchanie zapisów słówek podczas snu może poprawić zdolność osoby do zapamiętania słów. Dotyczyło to tylko osób, które już studiowały słownictwo.

Naukowcy zauważyli, że słuchanie informacji podczas snu nie może pomóc osobie w uczeniu się nowych rzeczy. Może tylko poprawiać przywołanie informacji uzyskanych wcześniej, na jawie.

Zmarszczki mózgu

Ludzki mózg pokryty jest fałdami, zwanymi powszechnie zmarszczkami. Dip w każdym fałdzie nazywany jest bruzdą, a podniesiona część nazywa się zakrętem.

Niektórzy uważają, że nowa zmarszczka powstaje za każdym razem, gdy dana osoba się czegoś nauczy. Nie o to chodzi.

Mózg zaczyna się rozwijać zmarszczki, zanim człowiek się rodzi, a proces ten trwa przez całe dzieciństwo.

Mózg nieustannie tworzy nowe połączenia i łamie stare, nawet w wieku dorosłym.

Fakty dotyczące mózgu

Teraz, gdy rozwialiśmy niektóre powszechnie utrzymywane mity, oto kilka faktów dotyczących mózgu.

Zużycie energii

Mózg stanowi około 2 procent wagi osoby, ale zużywa 20 procent tlenu i kalorii.

Uwodnienie

Po raz pierwszy ustalono w 1945 roku, naukowcy szacują, że mózg jest około 73 procent wody.

Utrzymywanie uwodnienia mózgu jest ważne. Odwodnienie nawet o 2 procent może osłabiać zdolność osoby do wykonywania zadań wymagających uwagi, pamięci i zdolności motorycznych.

Cholesterol

Cholesterol to rodzaj tłuszczu, który ludzie często uważają za szkodliwe dla zdrowia.

To prawda, że ​​jedzenie zbyt dużej ilości cholesterolu jest szkodliwe dla serca. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cholesterol odgrywa istotną rolę w ludzkim mózgu.

Bez cholesterolu komórki w mózgu nie przetrwałyby.

Około 25 procent cholesterolu w organizmie znajduje się w komórkach mózgowych.

Na wynos

Z powodu złożoności organu, naukowcy wciąż uczą się o mózgu.

Pogląd, że dana osoba wykorzystuje tylko 10 procent mózgu, jest mitem. Skany fMRI pokazują, że nawet proste czynności wymagają niemal całego mózgu, aby być aktywnym.

Podczas gdy wciąż jest wiele do nauczenia się na temat mózgu, naukowcy nadal wypełniają luki między faktem a fikcją.

PLMedBook