Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jaki jest związek między wyżu demograficznego a żółtaczką typu C?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest zakażeniem wątroby wywołanym wirusem zapalenia wątroby typu C. Wirusowe zapalenie wątroby typu C przenosi się przez krew, przy czym większość przypadków infekcji wynika z zażywania narkotyków i dzielenia się igłami.

Baby boomers – osoby urodzone między 1945 a 1965 r. – stanowią 80 procent wszystkich przypadków przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C w Stanach Zjednoczonych, wynika z badań opublikowanych w Internecie.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C może być krótkotrwałym stanem dla niektórych osób, ale dla 70-85 procent staje się przewlekłą, długotrwałą infekcją.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C może pozostawać niezdiagnozowane przez długi czas i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

W tym artykule przyjrzymy się powiązaniu między wyżu demograficznego a wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Badamy również, jakie są zagrożenia i kiedy ludzie powinni być poddawani testowi na stan.

Szybkie fakty dotyczące zapalenia wątroby typu C:

  • W latach 80. około 6 procent osób z WZW typu C zostało wyleczonych. Dziś jednak współczynnik wyleczeń wynosi około 80-90 procent.
  • W przeciwieństwie do wirusowego zapalenia wątroby typu A i B, nie ma szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C.
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu C może być tak powszechne wśród pokoleń wyżu demograficznego ze względu na standard praktyk medycznych w przeszłości, a nie na wybory dotyczące stylu życia.

Dlaczego dzieci wyżu demograficznego powinny być testowane na zapalenie wątroby typu C?

Starszy wyżu demograficznego dostaje test na zapalenie wątroby typu C, podczas gdy lekarz omawia leczenie.

Pomimo dużej liczby wyżu demograficznego z wirusowym zapaleniem wątroby typu C w USA, większość osób zarażonych nie wie, że je ma.

Nierozpoznany wirus zapalenia wątroby typu C stanowi istotny problem, ponieważ choroba może prowadzić do marskości wątroby, raka wątroby i śmierci.

Z tych powodów w 2013 r. Grupa zadaniowa ds. Usług prewencyjnych zalecała jednorazowe badanie przesiewowe w kierunku zapalenia wątroby typu C dla wszystkich osób dorosłych w przedziale wiekowym dla dzieci.

Powód wysokiego odsetka wirusowego zapalenia wątroby typu C wśród wyżu demograficznego

Wysoki wskaźnik wirusowego zapalenia wątroby typu C wśród wyżu demograficznego jest prawdopodobnie wynikiem niektórych praktyk medycznych z przeszłości.

Opublikowane w 2016 r. Badania wykazały, że większość przypadków rozprzestrzeniania się wirusowego zapalenia wątroby typu C miała miejsce w latach 1940-1965.

Naukowcy doszli do wniosku, że rozprzestrzenianie to prawdopodobnie miało miejsce w szpitalach, a nie w wyniku wyborów związanych ze stylem życia, jak wiele osób myślało.

Inny artykuł z tej samej edycji notatek, że podczas najwyższego okresu infekcji od 1945 do 1965 roku, szklane i metalowe strzykawki były często ponownie wykorzystywane, co dawałoby wiele okazji do infekcji.

Autorzy napisali: „Społeczność medyczna może teraz wziąć na siebie część odpowiedzialności za zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C.”

Odkrycia te pokazują zupełnie inny schemat niż to, co widać dzisiaj, kiedy większość nowych zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C wiąże się z zażywaniem narkotyków. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) około jedna trzecia osób przyjmujących narkotyki w iniekcjach w wieku 18-30 lat ma zapalenie wątroby typu C. Ta liczba wzrasta do 70-90 procent u starszych i byłych użytkowników.

Te różne przyczyny infekcji między przeszłością a teraźniejszością wyjaśniają, dlaczego wielu pokrzywdzonych może czuć się stygmatyzowanych przez ten stan. Niektórzy mogą nawet nie uważać się za zagrożonych.

Mity i piętno na temat związku

Przygnębiony i samotny baby boomer dojrzałej kobiety.

Według oceny z 2013 r. Społeczna stygmatyzacja zapalenia wątroby typu C może być „olbrzymia”. To piętno wynika przede wszystkim z powiązania wirusa zapalenia wątroby typu C z zażywaniem narkotyków i HIV.

Stygmatyzacja może powodować depresję i alienację, a ludzie mogą w związku z tym rzadziej szukać kontroli i leczenia.

Fakt, że jest tak wiele stygmatyzacji związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, jest tragiczny, biorąc pod uwagę fakt, że według autorów tego raportu do 3 procent światowej populacji cierpi na zapalenie wątroby typu C. Z tej liczby 20 do 40 procent rozwija się. powikłania, które mogą prowadzić do niewydolności wątroby i śmierci.

Od lat 80. ubiegłego wieku, kiedy wskaźnik wyleczeń wynosił zaledwie 6 procent, leczenie dzisiaj oznacza, że ​​wskaźnik przeżycia wynosi obecnie około 80-90 procent. Jednak wiele osób może nie wiedzieć o tym fakcie. Zamiast tego mogą uważać, że wirusowe zapalenie wątroby typu C pozostaje w dużej mierze „nieuleczalne”.

Jeśli chodzi o pokolenie wyżu demograficznego, piętno to jest nie tylko tragiczne w skutkach, ale także nieuzasadnione. Chociaż zażywanie narkotyków było w ostatnim czasie główną przyczyną infekcji wirusem zapalenia wątroby typu C, badania pokazują, że rozprzestrzenianie się choroby między 1940 a 1960 rokiem było prawdopodobnie spowodowane złymi praktykami medycznymi w tamtym czasie.

Ze względu na piętno towarzyszące zapaleniu wątroby typu C, niektóre pokolenia wyżu demograficznego, które nigdy nie stosowały narkotyków, mogą odmówić uznania siebie za zagrożone lub poddać się testom. Co więcej, ci, którzy uważają, że mają taki stan, mogą doświadczyć szoku, zamieszania, strachu i wstydu.

Ważne jest, aby zrozumieć, że wysokie wskaźniki zapalenia wątroby typu C u dzieci wyżu demograficznego nie są odzwierciedleniem wyborów stylu życia lub charakteru moralnego danej osoby, ale wynikiem praktyk medycznych w ciągu dnia.

Ważne jest również, aby wszyscy żyjący z WZW C rozumieli, że stan jest uleczalny i uleczalny w nowoczesnej medycynie.

Testowanie

Prosty test krwi jest pierwszym krokiem w testach na zapalenie wątroby typu C.

Po pobraniu krwi testuje się ją pod kątem przeciwciał zwalczających wirus zapalenia wątroby typu C. Jeśli nie zostaną wykryte żadne przeciwciała, test będzie negatywny, a osoba testowana nie ma żółtaczki C.

Jeśli zostaną znalezione przeciwciała, test będzie pozytywny. Oznacza to, że osoba poddana testom miała wirus zapalenia wątroby typu C w pewnym momencie swojego życia, chociaż może już go nie mieć.

Jeśli dana osoba otrzyma wynik dodatni w teście przeciwciał przeciw zapaleniu wątroby typu C, będzie potrzebować dalszych badań krwi, aby ustalić, czy nadal mają wirus zapalenia wątroby typu C, a jeśli tak, to jaki jest aktywny.

Jeśli zostanie zidentyfikowany wirus zapalenia wątroby typu C, leczenie jest następnym krokiem.

Leczenie

starsze dziecko wyżu demograficznego mężczyzna sprawdza butelki lekarstwo pigułki.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C było kiedyś uważane za chorobę prawie nieuleczalną.Jednak postęp we współczesnej medycynie oznacza, że ​​lekarze mogą teraz leczyć prawie wszystkie przypadki choroby i znacznie mniej zamieszania niż kiedykolwiek wcześniej.

Zgodnie z oceną z 2013 r. W pierwotnym leczeniu zapalenia wątroby typu C zastosowano trzy iniekcje tygodniowo w okresie 48 tygodni. Plan leczenia wyniósł tylko 6 procent.

Dzisiaj leczenie polega na podawaniu tabletek codziennie przez 12 tygodni. Wskaźnik wyleczenia wynosi około 90 procent.

Na wynos

Dzieci wyżu demograficznego są znacznie bardziej narażone na ryzyko wystąpienia wirusowego zapalenia wątroby typu C niż inne pokolenia. Niektóre badania sugerują, że 80 procent osób z WZW typu C w USA to baby boomers.

Obecnie wirusowe zapalenie wątroby typu C rozprzestrzenia się głównie poprzez dzielenie się sprzętem do wstrzykiwania narkotyków, ale nie zawsze tak było. Badania sugerują, że większość pokrzywdzonych, którzy cierpią na zapalenie wątroby typu C, nabyła chorobę w szpitalach, w wyniku niewłaściwych praktyk medycznych.

Związek wirusowego zapalenia wątroby typu C z zażywaniem narkotyków jest źródłem wielu stygmatyzacji i nieporozumień. To piętno może być traumatyczne dla ludzi i może uniemożliwić im szukanie leczenia lub testowanie na tę chorobę.

Ponieważ wielu wyżu demograficznego uważa, że ​​wirusowe zapalenie wątroby typu C rozprzestrzenia się poprzez niewłaściwe użycie narkotyków i igieł, mogą nie mieć żadnego powodu, aby sądzić, że są zagrożeni.

Chociaż stygmatyzacja zapalenia wątroby typu C może być bardzo szkodliwa, nie powinna stanowić przeszkody dla osób poszukujących badań i leczenia.

Podczas gdy leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C było niegdyś nieskuteczne i niewygodne, nowoczesne metody leczenia oferują obecnie wskaźnik wyleczenia sięgający nawet 90 procent.

Dla wszystkich osób z grupy ryzyka ważne jest zrozumienie, że wirusowe zapalenie wątroby typu C może być skutecznie leczone przez współczesną medycynę.

PLMedBook