Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jaka jest różnica między polimialgią a fibromialgią?

Termin bóle mięśni odnosi się do bólu mięśni. Zarówno fibromialgia, jak i polimialgia wywołują ból i napięcie mięśni, ale różnią się innymi objawami, przyczynami i leczeniem. Uzyskanie prawidłowej diagnozy jest kluczowe dla zapewnienia właściwego leczenia i zarządzania objawami.

Zarówno polimialgia, jak i fibromialgia są częstsze u kobiet niż u mężczyzn. Polialialgia zwykle występuje u osób w wieku powyżej 55 lat, natomiast fibromialgia jest powszechna wśród osób młodych i w średnim wieku.

W tym artykule przyjrzymy się podobieństwom i różnicom między polimialgią a fibromialgią, w tym objawami, leczeniami i lekami.

Polialyalgia vs. fibromialgia

Bolesna szyja, która może być polimialgia lub fibromyalgia

Polialyalgia i fibromyalgia są często mylone, ponieważ powodują ból mięśni w całym ciele i mają podobne nazwy.

Są to jednak różne zaburzenia z różnymi przyczynami. W rzeczywistości możliwe jest posiadanie zarówno polimialgii, jak i fibromialgii.

Polialyalgia reumatica jest zapalną postacią zapalenia stawów. Fibromialgia nie wykazuje tradycyjnych objawów stanu zapalnego, chociaż niektóre z ostatnich badań z 2017 roku sugerują, że może ona również obejmować zapalenie.

Przyczyny dwóch warunków są różne:

 • Polialialgia jest uważana za chorobę autoimmunologiczną. Choroby autoimmunologiczne powodują, że ciało atakuje zdrową tkankę przez pomyłkę.
 • Uważa się, że ból związany z fibromialgią jest spowodowany przez nadmiernie aktywne nerwy, które sprawiają, że ciało odczuwa ból pomimo braku urazów fizycznych.

Oznacza to, że fibromialgia może wystąpić z powodu sposobu, w jaki mózg i nerwy postrzegają odczuwanie, podczas gdy polimialgia rozwija się z powodu problemu z układem odpornościowym.

Polialyalgia i fibromialgia różnią się w następujących obszarach:

Objawy

Oba stany mogą powodować powszechny ból w całym ciele. Podobieństwa i różnice w objawach polimialgii i fibromialgii obejmują:

 • Lokalizacja bólu. Ludzie z fibromialgią często doświadczają bólu po obu stronach ciała, zwykle w 18 kluczowych miejscach. Ludzie z polimialgią zazwyczaj odczuwają sztywność i ból w ramionach, plecach i pasach biodrowych.
 • Zdrowie psychiczne. Zarówno polimialgia, jak i fibromialgia mogą powodować depresję związaną z życiem z bolesnym przewlekłym stanem. W badaniu z roku 2017 szczególnie powiązano fibromialgię z wyższym niż przeciętne wskaźnikiem PTSD. Ludzie z fibromialgią czasami zgłaszają trudności z koncentracją lub poczucie mentalnej mgły.
 • Poranna sztywność. Oba stany mogą powodować sztywność mięśni i stawów. Polialialgia często powoduje poranną sztywność, która trwa krócej niż godzinę.
 • Trudności ze snem. Wiele osób z fibromialgią ma problemy ze snem.

Diagnoza

próbki krwi w fiolkach na papierkowej robocie

Fibromialgia jest diagnozą wykluczenia. Oznacza to, że gdy osoba ma rozległy chroniczny ból w całym ciele, a lekarz nie może znaleźć żadnej innej przyczyny, może zdiagnozować fibromialgię.

Żaden pojedynczy test nie może określić, czy dana osoba ma fibromialgię. Przydatny może być jednak egzamin fizyczny, w którym szuka się konkretnych punktów przetargowych. Lekarz może również pobrać próbki krwi, aby wykluczyć stany zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów i polimialgia.

Badania krwi mogą zazwyczaj zdiagnozować polimialgię. Większość ludzi z polimialgią ma podwyższony poziom białek zapalnych we krwi. Ich czerwone krwinki mogą również wykazywać zmiany charakterystyczne dla stanu zapalnego.

Lekarz może również wykonać inne badania, aby wykluczyć inne choroby zapalne, takie jak biopsja lub badanie krwi na czynnik reumatoidalny. Testy te są standardowe dla osób z polimialgią, ale nie dla osób z innymi dolegliwościami.

Lek

Kortykosteroidy są leczeniem z wyboru dla polimialgii. Kortykosteroidy są tak skuteczne w leczeniu polimialgii, że jeśli objawy nie poprawią się po ich zastosowaniu, wówczas polimialgia może nie być właściwą diagnozą. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) nie mogą leczyć polimialgii.

Istnieje szereg dostępnych leków, które mogą zmniejszyć objawy fibromialgii, w tym:

 • leki przeciwdepresyjne
 • leki specyficzne dla fibromialgii, które są ukierunkowane na uczulenie centralne
 • różne leki przeciwbólowe

W przeciwieństwie do polimialgii, znalezienie właściwego leku do leczenia fibromialgii jest często procesem prób i błędów. Leczenie farmakologiczne fibromyalgii zwykle działa najlepiej, gdy jest stosowane w połączeniu z innymi lekami, w szczególności z ćwiczeniami fizycznymi.

Leczenie

kobieta poddawana zabiegowi akupunktury

Leczenie polimialgii koncentruje się na zmniejszaniu stanu zapalnego podczas leczenia fibromialgii, która kładzie nacisk na opanowanie bólu i zmniejszenie uczuleń centralnych.

Leczeniem z wyboru dla polimialgii jest leczenie, a leczenie fibromialgii często koncentruje się na zmianach stylu życia, w szczególności na ćwiczeniach fizycznych. Ludzie z fibromialgią mogą również stwierdzić, że terapia, w szczególności kognitywna terapia behawioralna (CBT), może pomóc im w radzeniu sobie z objawami.

Uzupełniające terapie i techniki zarządzania, które mogą również pomóc w fibromialgii obejmują:

 • akupunktura
 • terapia masażem
 • zmiany w diecie
 • radzenia sobie ze stresem
 • unikanie wyzwalaczy fibromialgii.

Istnieje niewiele dowodów na to, że te zabiegi poprawiają objawy polimialgii.

Na wynos

Zarówno fibromialgia, jak i polimialgia są zaburzeniami przewlekłymi. Objawy mogą się zmieniać z upływem czasu, ale raczej nie znikną.

Właściwe leczenie polimialgii kortykosteroidami może złagodzić objawy, ale mogą wystąpić nawroty.

Nie ma lekarstwa na fibromyalgię ani polimialgię. Jednak obie można zarządzać za pomocą odpowiedniego leczenia.

Osoby z fibromialgią mogą wypróbować kilka środków, zanim znajdą takie, które jest dla nich najlepsze. Osoby z polimialgią często mogą znaleźć szybką ulgę stosując odpowiednie leczenie medyczne, takie jak kortykosteroidy.

Lekarz powinien także monitorować osoby z fibromialgią pod kątem objawów naczyń krwionośnych zwanych olbrzymiokomórkowym zapaleniem tętnic.

Objawy olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic obejmują:

 • niewyraźne lub podwójne widzenie
 • ból szczęki
 • bóle głowy
 • wrażliwość skóry głowy

Istotne jest, aby dana osoba otrzymywała fachową poradę i wskazówki w przypadku bólu przewlekłego. Może to oznaczać ściganie lekarzy lub poszukiwanie nowych pracowników służby zdrowia, którzy będą w stanie pomóc osobie skutecznie radzić sobie z objawami.

PLMedBook