Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Operacja pomostowania żołądka pomaga w cukrzycy, ale jej nie leczy

Operacja pomostowania żołądka u pacjentów z cukrzycą typu 2 w większości przypadków jest remisyjna lub nawrotowa w ciągu pięciu lat, badacze z Group Health Research Institute odnotowali w czasopiśmie Chirurgia otyłości.

Autorzy wyjaśnili, że po operacji pomostowania żołądka objawy cukrzycy mogą zniknąć u niektórych pacjentów – w wielu przypadkach przed utratą dużej masy ciała. Czy to oznacza, że ​​operacja pomostowania żołądka jest „lekarstwem” na cukrzycę? Niekoniecznie, pisali, po zebraniu i przeanalizowaniu danych z największego badania społecznościowego, które przyjrzało się długofalowym wynikom po operacji bariatrycznej wśród pacjentów z cukrzycą.

U dwóch trzecich uczestników badania cukrzyca zniknęła początkowo po operacji żołądka, jednak objawy powróciły w ciągu pięciu lat u jednej trzeciej z nich. Dodali oni odsetek pacjentów, których cukrzyca nigdy nie zniknęła po operacji i stwierdzili, że 56% nie miało długotrwałej remisji cukrzycowej.

Kiedy cukrzyca zniknęła, trzymała się z dala przez kilka lat – ważna korzyść.

Eksperci wiedzą, że chirurgia bariatryczna (operacja odchudzająca) jest znacznie bardziej skuteczna w zmniejszaniu ryzyka chorób serca i udaru niż leki, ostatnio wyjaśnili naukowcy z Cleveland Clinic. Zgłoszono ich wyniki w czasopiśmie Heart (wydanie z października 2012 r.). W badaniu wzięli udział bardzo otyli pacjenci, w tym chorzy na cukrzycę i bez cukrzycy.

Kto najbardziej korzysta z chirurgii żołądka?

Główny badacz, David E. Arterburn, MD, MPH, wyjaśnił, że ci z mniej ciężkimi objawami cukrzycy najczęściej korzystali z chirurgii żołądka – byli najbardziej narażeni na remisję po operacji i dłużej.

Dr Arterburn powiedział:

„Chirurgia żołądka nie jest dla wszystkich, ale te dowody sugerują, że gdy już zachorujesz na cukrzycę i jesteś poważnie otyła, powinieneś zdecydowanie ją rozważyć, nawet jeśli nie wydaje się ona lekiem dla większości pacjentów.”
Badanie, które przeprowadzono w wielu ośrodkach, objęło 4 434 pacjentów w Kaiser Permanente w Północnej Kalifornii, Kaiser Permanente w południowej Kalifornii oraz HealthPartners przez 14 lat (1995-2008). Wszyscy pacjenci mieli cukrzycę typu 2, która była albo niekontrolowana, albo kontrolowana za pomocą leków. Byli także na tyle otyli, że można ich było uznać za potencjalnych kandydatów do operacji pomostowania żołądka.

Dr Arterburn powiedział: „Cukrzyca jest coraz częstszą chorobą, która ma tendencję do pogarszania się nieuleczalnie”.

Ponad 25 milionów dorosłych w USA choruje na cukrzycę – do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 50 milionów. Około 5% wszystkich wydatków na opiekę zdrowotną w tym kraju przeznacza się na leczenie osób chorych na cukrzycę. Cukrzyca zwiększa ryzyko udarów, ataków serca, chorób nerek, ślepoty i śmierci.

Dr Arterburn powiedziała, że ​​zapobieganie jest najlepszym lekarstwem na cukrzycę. Gdy choroba wkracza, niezwykle trudno się jej pozbyć.

Próby zmiany stylu życia wydają się nie zmieniać długotrwałych zagrożeń zdrowotnych związanych z cukrzycą

Najbardziej intensywne próby zmiany stylu życia w celu uzyskania remisji były rozczarowujące z kilku powodów.

W niedawnym badaniu NIH (National Institutes of Health), zatytułowanym „Look AHEAD”, które wymagało intensywnych zmian stylu życia u pacjentów z cukrzycą, wszystko musiało zostać zatrzymane. Chociaż pacjenci mieli poprawione czynniki ryzyka cukrzycy typu 2, takie jak utrata masy ciała, poprawiona sprawność fizyczna, lepsze odczyty ciśnienia krwi, poziom cukru we krwi i poziomy lipidów, ryzyko udarów, ataków serca i śmierci nie zostało zmniejszone.

Dr Arterburn powiedział:

„Nic dziwnego, że tak wielu było podekscytowanych faktem, że cukrzyca może ustąpić po operacji żołądka – nawet, w niektórych przypadkach, przed znaczną utratą wagi – i wielu z nich liczyło na to, że chirurgia żołądka może być” lekarstwem „na cukrzycę. główne dowody na to, że cukrzyca często powraca po operacji pomostowania żołądka. „
Dodał, że długi okres remisji po zabiegu ma kilka pozytywnych skutków, w tym znacznie niższe ryzyko powikłań cukrzycy, mniej uszkodzeń nerek i oczu, a także mniej udarów mózgu, ataków serca i zgonów.

Dr Arterburn i zespół są obecnie finansowani przez NIH w celu potwierdzenia, czy ci z początkową długotrwałą remisją po operacji mają lepsze długoterminowe wyniki, nawet jeśli objawy w końcu wrócą.

Dlaczego cukrzyca powraca po operacji pomostowania żołądka?

Naukowcy nie są pewni, dlaczego cukrzyca w końcu nawraca. Może to wynikać ze stopniowego przyrostu masy ciała lub z pewnego progresu choroby. Naukowcy odkryli, że nie ma ścisłego związku między masą pacjentów przed i po zabiegu, a remisją lub nawrotem cukrzycy.

Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Massachusetts odkryli, że 67% pacjentów z cukrzycą poddanych operacji pomostowania żołądka osiągnęło „całkowitą remisję”.

Napisane przez Josepha Nordqvista

Like this post? Please share to your friends: