Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co to jest zaburzenie zachowania snu REM (RBD)?

Zaburzenie zachowania REM, czyli zaburzenie zachowania podczas snu REM, obejmuje nietypowe działania lub zachowania podczas fazy snu szybkich ruchów gałek ocznych (REM).

Zaburzenie zachowania REM, czyli RBD, jest rodzajem parasomnii. Parasomnias to zaburzenia snu, w których występują dziwne lub niebezpieczne zdarzenia, które wpływają lub zakłócają sen. Innymi przykładami są: terrory snu, nocne zaburzenia dysocjacyjne, lunatyzm i sen.

RBD jest najprawdopodobniej u mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. Rzadko występuje u kobiet i dzieci. Mniej niż 1 procent osób ma ten stan.

Co to jest zaburzenie zachowania snu REM?

[chrapiący mężczyzna]

Sen REM jest fazą cyklu snu, która zwykle występuje co 1,5 do 2 godzin podczas normalnego snu w nocy.

Podczas fazy snu REM, ciało zazwyczaj przechodzi przez serię chwilowych paraliżów mięśni.

Dla osób z RBD te porażenia są niepełne lub mogą być całkowicie nieobecne, więc osoba spełnia swoje marzenia, czasami w dramatyczny lub gwałtowny sposób.

Brak chwilowego paraliżu mięśni powoduje, że osoby śpiące z RBD stają się fizycznie pobudzone, aktywnie poruszają kończynami, wstają i angażują się w czynności związane z przebudzeniem. Podczas snu człowiek może mówić, krzyczeć, krzyczeć, uderzać i uderzać.

W niektórych przypadkach osoby śpiące z RBD mogą zranić siebie lub kogokolwiek, z kim dzielą swoje łóżko.

Fizycznie gwałtowny ruch jest bardziej prawdopodobny, jeśli osoba ma gwałtowne lub przerażające marzenie.

Jeśli ta osoba się obudzi, mogą pamiętać swoje marzenia, ale mogą nie wiedzieć, że się ruszają.

Epizody RBD mogą wystąpić do czterech razy na noc, jedna z każdą fazą REM. Rzadziej mogą występować tylko raz w tygodniu lub raz w miesiącu.

Epizody mają tendencję do manifestowania się w godzinach porannych, kiedy sen REM jest częstszy.

Przyczyny zaburzeń zachowania snu REM

Dokładnie to, co powoduje RBD, jest niejasne, ale ludzie, którzy go doświadczają, mogą później rozwinąć poważniejsze problemy poznawcze i neurologiczne.

[zestresowany mężczyzna]

Neurolodzy odkryli, że RBD jest powszechna wśród pacjentów ze zwyrodnieniowymi schorzeniami neurologicznymi, takimi jak choroba Parkinsona, atrofia wielu układów, rozproszone otępienie Lewy’ego i zespół Shy-Dragera. Osoby z narkolepsją są również bardziej narażone na RBD.

RBD może być prekursorem niektórych chorób neurodegeneracyjnych. Jedno z badań wykazało, że 38 procent pacjentów z RBD rozwinęło objawy choroby Parkinsona około 12 do 13 lat później.

RBD wiąże się z apatią, niższymi punktami uwagi, problemami poznawczymi, problemami z funkcjonowaniem wykonawczym i lękiem.

Może to również być reakcja niepożądana na niektóre leki i może wystąpić podczas ścisłego wycofywania leku. Osoby pijące intensywnie, które nagle wycofują się z alkoholu, mogą doświadczyć RBD.

Badania sugerują, że antydepresanty wywołują RBD u maksymalnie 6 procent użytkowników. Dowody powiązały go z zespołem stresu pourazowego (PTSD) i mogą dotyczyć osób, które niedawno doświadczyły traumy.

RBD może występować wraz z innymi zaburzeniami, takimi jak senność w ciągu dnia, bezdech senny, zaburzenie ruchów kończyn i narkolepsja.

W jaki sposób diagnozowane jest zaburzenie zachowania podczas snu REM?

Niektóre inne parasomnie mogą być mylone z RBD. Aby uzyskać dokładną diagnozę, pacjent powinien zostać oceniony w uznanym ośrodku snu z personelem z doświadczeniem w radzeniu sobie z parasomniami.

Pacjent może być pod obserwacją przez całą noc. Ich aktywność snu, mózgu i mięśni będzie monitorowana, a każdy brak paraliżu mięśni podczas snu REM zostanie wykryty.

Ocena będzie również wykluczać inne możliwe przyczyny parasomnias.

Leczenie zaburzeń zachowania snu REM

Zaburzenie zachowania REM można zwykle skutecznie leczyć, stosując leki i dostosowując nawyki snu.

Lek

W zależności od objawów wiele leków okazało się skutecznych w przypadkach RBD.

Niskie dawki klonazepamu z leków z grupy benzodiazepin mogą pomóc w około 90 procentach przypadków. Leki te hamują aktywność mięśni i relaksują ciało podczas snu.

Jeśli pacjent nie reaguje na klonazepam, niektóre leki przeciwdepresyjne lub melatonina mogą pomóc w ograniczeniu agresywnych zachowań.

Podczas używania klonazepamu zwrócono szczególną uwagę na osoby z demencją, zaburzeniami chodu i obturacyjnym bezdechem sennym.

Higiena snu

Sposoby poprawy nawyków związanych ze snem obejmują przyjęcie przewidywalnego cyklu snu i czuwania w celu uniknięcia deprywacji snu i uniknięcia spożywania alkoholu.

Poniższe strategie mogą pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentowi i jego śpiącemu partnerowi:

  • Użyj materaca na podłodze, umieść poduszki wokół łóżka lub połóż łóżko na ścianie
  • Rozważ zainstalowanie wyściełanych poduszek
  • Jeśli śpiący wstaje w nocy, powinni spać na parterze, jeśli to możliwe
  • Trzymaj meble i ostre przedmioty z dala od łóżka
  • Usuń potencjalnie niebezpieczne przedmioty z pomieszczenia.

Ponieważ RBD może być prekursorem zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak demencja i choroba Parkinsona, dobrze jest skonsultować się z neurologiem, jeśli dana osoba odczuwa objawy.

Ponieważ objawy choroby Parkinsona mogą nie pojawiać się przez ponad 10 lat od wystąpienia RBD, pacjent powinien poddawać się regularnym kontrolom kontrolnym.

Rokowanie dla zaburzenia zachowania snu REM

Z czasem ruchy związane z RBD mogą stać się bardziej gwałtowne, dlatego ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza.

Jeśli nie można ustalić przyczyny, objawy można kontrolować za pomocą leków i zwykle nie występują powikłania.

Jeśli jednak istnieje choroba neurologiczna, rokowania będą zależeć od tej choroby.

PLMedBook