Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak zostać świadomym marzycielem

Badania nad snem od dawna badają zjawisko świadomego śnienia i czy kiedykolwiek można to osiągnąć dowolnie. W nowym badaniu zidentyfikowano trzy podstawowe techniki, które mogą pomóc nam stawiać czoło naszym marzeniom.

ilustracja dreamscape

Czy kiedykolwiek miałeś koszmar i obudziłeś się przerażony, myśląc, że ścigałeś się przez zakapturzoną postać w ciemnym zaułku, zamiast bezpiecznie spać w swoim łóżku?

Są szanse, że wszyscy byliśmy w sytuacji podobnej do tej w tym samym czasie; w większości przypadków, kiedy śnimy, nie jesteśmy świadomi, że faktycznie jesteśmy we śnie. Dzieje się tak, mimo że marzenia często zawierają rażąco surrealistyczne, dziwaczne elementy.

Czasami jednak możemy doświadczyć świadomego snu lub takiego, w którym jesteśmy w pełni świadomi, że śnimy. Jesteśmy w stanie kontrolować wymarzoną scenerię – tak jak w słynnym filmie, a także w tym, co dzieje się w tym śnie.

Jednak większość z nas nie jest w stanie doświadczyć świadomego śnienia do woli, a podczas gdy w Internecie jest pełno stron obiecujących przepisy, które uczynią cię świadomym marzycielem, naukowcy wciąż nie są pewni, jak można osiągnąć taki sukces.

Mimo to eksperymentowano z niektórymi technikami, a teraz zespół naukowców pod kierownictwem dr Denholma Aspy’ego z Uniwersytetu Adelajdy w Australii przeprowadził badanie, aby dowiedzieć się, które podejścia są najskuteczniejsze w osiągnięciu świadomego snu.

Wyniki tego badania zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie.

Techniki łączone są najbardziej skuteczne

Naukowcy pracowali z 169 uczestnikami (94 kobiety, 73 mężczyzn i 2, którzy określili „inni”), którzy zostali podzieleni na trzy grupy. Każda grupa została przydzielona do ćwiczenia innej kombinacji technik świadomego indukowania snu.

Zastosowano trzy główne techniki. One były:

  1. Testowanie rzeczywistości. To „polega na wielokrotnym badaniu otoczenia w ciągu dnia, pytaniu, czy się nie śpi czy marzy.” Dwie wiarygodne techniki to ponowne czytanie tekstu pisanego – jak tekst zmienia się w snach – i „test inhalacyjny”, który polega na wdychaniu powietrza z zamkniętymi ustami.
  2. Obudź się z powrotem do łóżka (WBTB). Technika ta obejmuje chodzenie do łóżka, budzenie się po 5 do 6 godzin, pozostawanie w stanie czuwania przez 10 minut i godzinę, a następnie powrót do snu. Ma on „wypuszczać” śniącego bezpośrednio w fazę snu o szybkim ruchu gałek ocznych (REM), co powoduje częstsze świadome śnienie.
  3. Mnemoniczna indukcja świadomych snów (MILD). Często łączy się to z techniką WBTB, ale przed pójściem spać marzyciel musi powtórzyć zdanie, takie jak „następnym razem, kiedy śnię, będę pamiętać, że śnię”. Ma to na celu ustanowienie intencji, która zwiększy prawdopodobieństwo, że osoba ta będzie w stanie osiągnąć klarowność w swoim śnie.

Każda grupa była zobowiązana do ćwiczenia jednego z trzech podejść: testowania rzeczywistości na własną rękę, testowania rzeczywistości i WBTB lub testowania rzeczywistości w połączeniu z WBTB i MILD.

Naukowcy odkryli, że trzecia grupa – obejmująca 47 uczestników, którzy praktykowali testy rzeczywistości, WBTB i MILD – miała średni wskaźnik powodzenia wynoszący 17,4 procent w osiągnięciu świadomego śnienia przez okres jednego tygodnia.

Co więcej, jak donoszą naukowcy, „ci, którzy byli w stanie iść spać w ciągu pierwszych 5 minut od ukończenia techniki MILD” mieli znacznie wyższy wskaźnik sukcesu w osiągnięciu świadomego śnienia: osiągnęli swój cel podczas prawie 46 procent swoich prób.

„Co ważne,” wyjaśnia dr Aspy, „ci, którzy zgłosili sukces stosując technikę MILD, byli znacznie mniej snu pozbawieni następnego dnia, co wskazuje, że świadome śnienie nie miało żadnego negatywnego wpływu na jakość snu”.

Kliniczny potencjał świadomego śnienia

Zespół ma nadzieję, że wyniki nowego badania mogą w przyszłości doprowadzić do lepszego podejścia do radzenia sobie z koszmarami i poprawy jakości życia. „Świadome śnienie”, mówi dr Aspy, „jest umiejętnością poznawczą z wieloma zastosowaniami klinicznymi”.

Dodał: „Lucid Dreaming Treatment (LDT) pokazuje wielką szansę na leczenie przewlekłych koszmarów nocnych, w tym u osób z zespołem stresu pourazowego (PTSD) .Kurczące się koszmary PTSD są często trudne do leczenia i mogą ponownie wywołać traumę poszkodowanego, utrwalając zaburzenie. „

„Inne zastosowania [LDT] obejmują […] poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych (np. Osoba, która nie może chodzić, może w naturalny sposób doświadczać biegu lub nawet latać w świadomych snach), rehabilitacji fizycznej (poprzez świadome próby snu) oraz wiele innych.”

Dr. Denholm Aspy

Zapytany o kolejne kroki po tym badaniu, dr Aspy powiedział nam, że będzie nadal badał skuteczne techniki indukcji świadomego snu, które będą się dobrze nadawać do potencjalnych zastosowań terapeutycznych.

„W końcu, chcę opracować techniki, które są wystarczająco skuteczne, aby umożliwić poważne badanie wielu potencjalnych korzyści i zastosowań świadomego śnienia. Obecnie prowadzę badanie uzupełniające, które opiera się na wnioskach z niedawno studiowanej pracy” – powiedział.

Like this post? Please share to your friends: