Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wzrost piersi u mężczyzn zaskakująco często

Wzrost piersi u mężczyzn jest zaskakująco powszechny i ​​dotyka od 40 do 50 procent mężczyzn w pewnym momencie ich życia. Ginekomastia lub łagodne zwężenie tkanek piersi jest powszechne zarówno u mężczyzn w średnim wieku, jak i starszych mężczyzn.

Artykuł na temat ginekomastii klinicznej, wykorzystujący studium przypadku jako główny punkt odniesienia, został opublikowany dziś, czwartek, 20 września, w New England Journalof Medicine Glenna D Braunsteina, dyrektora Departamentu Medycyny w Cedars-Sinai Medical Center, dużej organizacji non-profit akademickie centrum medyczne w południowej Kalifornii, USA.

Jako ekspert od ginekomastii i innych chorób związanych z hormonami, Braunstein podniósł świadomość na temat przyczyn i sposobów leczenia stanu „można prawidłowo diagnozować pomocników i chłopców z ginekomastią”. Chciał ich uspokoić „nie są sami w doświadczaniu tego”.

„Niemal połowa wszystkich mężczyzn doświadcza wzrostu tkanki piersi podczas ich życia, ale wielu jest tego nieświadomych lub jest zbyt zawstydzonych, aby nawet omówić problem z lekarzem” – powiedział Braunstein.

Ginekomastia występuje wtedy, gdy gumowa lub jędrna masa tkanki rozszerza się koncentrycznie wokół sutków. W około połowie przypadków pojawia się w obu piersiach.

Inne stany mogą mieć podobne objawy, napisał Baustein. Na przykład odkładanie się tłuszczu bez zwiększenia tkanki gruczołowej, zwane pseudogynecomastią, również wzrasta wraz ze wzrostem otyłości u mężczyzn amerykańskich.

Innym stanem z podobnymi objawami do ginekomastii, tylko znacznie mniej powszechnym, jest rak piersi. Rak piersi u mężczyzn występuje zwykle tylko po jednej stronie, a wzrost nie występuje symetrycznie w stosunku do brodawki sutkowej. Może również występować przy wyciąganiu skóry i rozładowaniu brodawek sutkowych.

Inne rzadkie schorzenia powodujące powiększenie piersi u mężczyzn to nerwiakowłókna, krwiaki i torbiele dermatoidalne.

Ginekomastia może występować normalnie u niemowląt, nastolatków i starszych mężczyzn lub może być efektem ubocznym leków lub zaburzeń takich jak przewlekła choroba nerek, niedobór androgenów, nadczynność tarczycy i nowotwór jąder.

50% przypadków ginekomastii u dorosłych mężczyzn wynika z przetrwałego ginekomastii pokwitaniowej lub skutków ubocznych leczenia. Kolejne 25 procent nie ma znanych możliwości.

Prawie 65 procent chłopców w wieku 13 i 14 lat doświadcza pewnego stopnia powiększenia piersi z powodu normalnych wzrostów i spadków poziomu hormonów w okresie dojrzewania, ale zwykle ustępuje samo w późniejszym okresie dojrzewania.

U dorosłych i starszych mężczyzn, ginekomastia jest zwykle wynikiem niskiego poziomu testosteronu lub braku równowagi hormonalnej, lub może wystąpić jako efekt uboczny narkotycznych leków.

Zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej, która przekształca męskie hormony w estrogeny, może również powodować ginekomastię, podobnie jak hormonoterapie w przypadku raka prostaty.

Ginekomastia może być bolesna i wrażliwa. Można to leczyć za pomocą leków takich jak tamoksyfen lek antyestrogenowy.

Braunstein, który jest dyrektorem Jamesa R Klinenberga w Cedars-Sinai, powiedział, że widział setki przypadków ginekomastii iw wielu przypadkach mężczyźni nawet nie wiedzieli, że to robią:

„To dość powszechne i generalnie nie ma się czym martwić z medycznego punktu widzenia” – powiedział.

„Jeśli jednak wzrost tkanki piersi jest bardzo wczesny, lub jeśli towarzyszy mu ból lub tkliwość, należy zwrócić na niego uwagę lekarza, który powinien wykonać staranną historię medyczną, a następnie wykonać badania i badania krwi, aby rządzić na zaburzenia hormonalne lub nowotwory złośliwe „- dodał.

Jeśli nie jest poważny, a stan utrzymuje się przez ponad rok lub pacjent uważa, że ​​to powoduje problemy, tkanka piersi może być usunięta chirurgicznie, często z dobrym efektem kosmetycznym. Jednak nie jest konieczne leczenie u pacjentów bez objawów, u których nie występuje szczególne zaburzenie.

Braunstein ma nadzieję, że informacje uspokoją wszystkich mężczyzn, ale szczególnie nastoletnich chłopców i ich rodziców, którzy niepotrzebnie się o to niepokoją.

Studium przypadku w artykule Braunsteina dotyczy 67-letniego mężczyzny, którego skierowano na ból w dole pleców, u którego po badaniu stwierdzono ginekomastię po prawej stronie.

„Ginekomastia”.
Glenn D. Braunstein.
Praktyka kliniczna.
N Engl J Med 2007 357: 1229-1237.
Opublikowano w Internecie 20 września 2007.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć artykuł (wymagana subskrypcja).

Napisane przez: Catharine Paddock

Like this post? Please share to your friends: