Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

ADHD: Duże badanie obrazowe potwierdza różnice w kilku obszarach mózgu

Największe badanie obrazowe tego rodzaju stwierdza, że ​​ludzie z rozpoznaniem ADHD mają zmienione mózgi. Identyfikuje różnice w wielkości w kilku regionach mózgu i mózgu, przy czym największe różnice występują u dzieci, a nie u dorosłych. Naukowcy twierdzą, że odkrycia – z obrazów mózgu ponad 3200 osób – dostarczają mocnych dowodów na to, że ADHD jest zaburzeniem mózgu.

Skan mózgu MRI

Badanie – które zostało sfinansowane przez National Institutes of Health (NIH) – zostało opublikowane w. Jest to dzieło ENIGMA Consortium, międzynarodowej multidyscyplinarnej grupy badającej różnice w genetyce i obrazowaniu mózgu w zaburzeniach psychicznych.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest powszechnym zaburzeniem neuropsychiatrycznym cechującym się nieodpowiednimi dla wieku objawami nieuwagi (takimi jak trudności z utrzymaniem ostrości), nadpobudliwością (np. Skrajnym niepokojem) i impulsywnością (w tym pochopne działania i nadmierne przerywanie innych) .

Zaburzenie dotyczy więcej niż 1 na 20 młodych osób w wieku poniżej 18 lat. Dwie trzecie dzieci z rozpoznaniem ADHD nadal doświadcza uporczywych i upośledzających objawów jako dorosłych, zauważają autorzy badania.

Dr Martine Hoogman z wydziału genetyki człowieka w Centrum Medycznym Uniwersytetu Radboud w Nijmegen w Holandii jest głównym badaczem sekcji ENHD w ADHD i głównym autorem nowego artykułu.

Mówi, że „niespotykany rozmiar” ich badań ma kluczowe znaczenie, ponieważ pomógł zidentyfikować „bardzo małe – w zakresie kilku procent” różnice w rozmiarach mózgu.

„Podobne różnice w objętości mózgu obserwuje się także w innych zaburzeniach psychiatrycznych, zwłaszcza w dużych zaburzeniach depresyjnych” – dodaje dr Hoogman.

Mózg ADHD ogólnie mniejszy i w niektórych regionach

Wcześniejsze badania wykazały powiązania między różnicami w objętości mózgu i ADHD, ale były one ograniczone przez małe rozmiary próbek, co utrudnia wyciągnięcie jakichkolwiek stanowczych wniosków.

Niemniej jednak wskazały one na kilka różnic w mózgu w ADHD. Na przykład niektórzy sugerowali, że zaangażowane są zwoje podstawy mózgu – obszar mózgu kontrolujący emocje, funkcje poznawcze i ruchy dobrowolne. Okazało się, że dwa regiony w zwojach, jądrze ogoniastym i skorupie są mniejsze u osób z ADHD.

W ramach nowego badania dr Hoogman i jego współpracownicy mierzyli różnice w strukturze mózgu na podstawie skanów MRI 1 713 osób z rozpoznaniem ADHD oraz 1529 innych osób (osób kontrolnych), które nie miały ADHD. Wiek uczestników wahał się od 4 do 63 lat.

Na podstawie skanów MRI zespół mógł ocenić ogólną objętość mózgu, a także wielkość siedmiu regionów mózgu, które poprzednie badania wiązały z ADHD. Były to jądro ogoniaste, skorupa, jądro półleżące, pallidum, wzgórze, jądro migdałowate i hipokamp.

Wyniki pokazały, że mózgi uczestników z ADHD były ogólnie mniejsze, a objętości pięciu z siedmiu regionów również były mniejsze: jądro ogoniaste, skorupa, jądro półleżące, jądro migdałowate i hipokamp.

Badacze wzięli również pod uwagę, czy uczestnicy przyjmowali lub kiedykolwiek przyjmowali leki stosowane w leczeniu ADHD (takie jak Ritalin), ale wydaje się, że nie mają one wpływu na wyniki.

„Choroba mózgu charakteryzująca się opóźnionym rozwojem”

Naukowcy spekulują, że jądro migdałowate jest powiązane z ADHD poprzez część, którą odgrywa w kontrolowaniu emocji, a jądro półleżące poprzez rolę, jaką odgrywa w procesie nagradzania. Związek między ADHD i hipokampem może być może wynikać z zaangażowania tego regionu w motywację i emocje, sugerują.

Różnice w rozmiarze mózgu były szczególnie wyraźne u dzieci i mniej oczywiste u dorosłych z ADHD, zauważają autorzy, którzy sugerują, że ich odkrycia pokazują, że ADHD jest zaburzeniem mózgu charakteryzującym się opóźnionym rozwojem w kilku obszarach mózgu.

Pomimo dużej liczby uczestników w każdym wieku badanie nie miało na celu zbadania, w jaki sposób ADHD może rozwinąć się w ciągu życia danej osoby. Zespół twierdzi, że istnieje obecnie potrzeba badań podłużnych, które śledzą dzieci z ADHD w wieku dorosłym i śledzą zmiany w mózgu w czasie.

„Wyniki naszych badań potwierdzają, że osoby z ADHD różnią się strukturą mózgu i dlatego sugerują, że ADHD jest zaburzeniem mózgu. Mamy nadzieję, że pomoże to w ograniczeniu stygmatyzacji, że ADHD jest” tylko etykietą „dla trudnych dzieci lub spowodowane przez biedne rodzicielstwo. Z pewnością tak nie jest i mamy nadzieję, że ta praca przyczyni się do lepszego zrozumienia zaburzenia „.

Dr Martine Hoogman

Dr Jonathan Posner, profesor psychiatrii na Columbia University w Nowym Jorku, nie brał udziału w badaniu. W powiązanym artykule komentującym wskazuje, że wyjątkowo duży rozmiar badania oznacza, że ​​jest on „dobrze zasilany, aby wykrywać małe rozmiary efektu”, co jest ważne przy badaniu ADHD ze względu na jego różnorodny biologiczny i kliniczny charakter.

Zauważa, że ​​badanie wnosi istotny wkład, „dostarczając solidnych dowodów na poparcie pojęcia ADHD jako zaburzenia mózgu o znacznym wpływie na objętość jąder podkorowych”. Wzywa także do dalszych badań, aby śledzić różnice w mózgu w rozwoju ADHD i sugeruje, że należy również zbadać wszelkie efekty leczenia.

Dowiedz się, jak ADHD może być zdiagnozowany u młodszych dzieci.

Like this post? Please share to your friends: