Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak wygląda rak płuca?

Rak płuc może być niepokojącą diagnozą. Ten rodzaj raka jest agresywny i może szybko rozprzestrzenić się na inne narządy, takie jak trzustka i wątroba.

Ponad połowa osób z rakiem płuc przeżywa, jeśli choroba zostanie wykryta, gdy jest nadal zlokalizowana w płucach. Skanowanie obrazowe płuc może ujawnić lokalizację, nasilenie, a nawet rodzaj raka płuc, oferując dokładny obraz i właściwe leczenie.

Rodzaje

Diagnozowanie raka płuc jest trudne, nawet dla radiologów i onkologów. Pacjenci zaniepokojeni diagnozą powinni porozmawiać z lekarzem, ponieważ porównywanie zdjęć w Internecie może podawać nieprawidłowe informacje.

Oto kilka cech różnych typów raka płuc:

Drobnokomórkowy rak płuc

zdjęcie rentgenowskie guza raka płuca

Rak drobnokomórkowy płuc, zwany także rakiem owsa, stanowi około 15 procent przypadków raka płuca. Ten typ nowotworu ma tendencję do szybszego rozprzestrzeniania się na inne obszary ciała niż inne typy i szybko rośnie.

W większości przypadków nowotwory drobnokomórkowego raka płuca są zlokalizowane w kierunku środka płuc. Nowotwory wysuwają się z oskrzeli płata, podziałów głównych dróg oddechowych płuc. Na zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej drobnokomórkowy rak płuc może przypominać białe masy zlokalizowane w kierunku środka płuc.

Niedrobnokomórkowego raka płuca

[lekarz badający prześwietlenie płucne]

Istnieje kilka rodzajów niedrobnokomórkowego raka płuc; każdy z ich charakterystycznymi cechami na skany płuc.

Niedrobnokomórkowe raki płuc mogą być trudne do odróżnienia od siebie, szczególnie na zdjęciu klatki piersiowej.

Rak gruczołowy

[Gruczolakorak raka płuc]

Gruczolakoraki stanowią około 40 procent przypadków raka płuc. Ten niedrobnokomórkowy rak płuc rozwija się powoli i znajduje się w zewnętrznych częściach płuc. Podczas skanowania płuc gruczolakoraki mogą przypominać drobnokomórkowego raka płuc, ale znajdują się raczej na zewnętrznych częściach płuc, a nie blisko centrum.

Gruczolakoraki wyglądają jak okrągłe guzki w płucach i pojawiają się najpierw w komórkach wytwarzających śluz. Ważne jest, aby ustalić, jaki to rodzaj gruczolakoraka, ponieważ może to wpływać na leczenie i perspektywy.

Chociaż palenie tytoniu jest głównym czynnikiem ryzyka dla gruczolakoraka, to jest również najczęstszą postacią raka płuc wśród osób niepalących.

Rak płaskokomórkowy (naskórkowy)

[Rak płaskonabłonkowy yale rosen wikicommons]

Około 30-35 procent wszystkich nowotworów płuc to rak płaskonabłonkowy. Ten typ nowotworu wywodzi się z komórek wyściełających drogi oddechowe płuc.

Guzy występują zwykle w pobliżu jednego z głównych dróg oddechowych płuc. W miarę rozwoju guza mogą sięgać do ściany klatki piersiowej.

Rak wielkokomórkowy (niezróżnicowany)

[Niezróżnicowany rak wielkokomórkowy]

Rak wielkokomórkowy (niezróżnicowany) stanowi 10-15% wszystkich przypadków raka płuca.

Może pojawić się w dowolnym miejscu w płucach. Ponieważ szybko rośnie i rozprzestrzenia się, może rozszerzyć się poza płuco.

Rak wielkokomórkowy jest jedną z najtrudniejszych form leczenia raka płuca.

Mesothelioma

[Cyfrowe prześwietlenie klatki piersiowej związanych z azbestem płytek opłucnej i międzybłoniaka]

Warstwa komórek zwana mezotelium otacza płuca, serce, brzuch i inne narządy. Opłucna, rodzaj mezotelium, otaczają płuca. Międzybłoniak opłucnej, zwykle nazywany właśnie międzybłoniakiem, jest nowotworem tej warstwy tkanki.

Mesothelioma nie wyróżnia się na zdjęciach rentgenowskich klatki piersiowej. Może występować zmniejszenie objętości po jednej stronie klatki piersiowej lub duży nieprzejrzysty wzrost pokrywający dużą część płuc.

Rak przerzutowy

[diagram przedstawiający wątrobę na niebiesko i raka na czerwono]

Przerzuty to proces, w którym rak rozprzestrzenia się z jednego (pierwotnego) obszaru ciała na inny (wtórny) obszar. Może rozprzestrzeniać się przez tkankę, przemieszczając się przez krew do odległego regionu ciała. Może również rozprzestrzenić się na otaczające obszary w miarę wzrostu guza.

Rak przerzutowy, który jest przerzutowy oznacza, że ​​rozprzestrzenił się na inny region ciała. Jego cechą charakterystyczną jest to, że pojawią się oznaki raka w innym narządzie. Na przykład rak w płucach i wątrobie sugeruje przerzutowy rak płuc.

Raki z innych obszarów ciała mogą czasami przenosić się do płuc. Te nowotwory nie są technicznie rakiem płuc, ale mogą wpływać na funkcjonowanie płuc. Są one widoczne na skanach płuc, ale ich specyficzna prezentacja zależy od rodzaju raka, stopnia przerzutowania i podobnych czynników.

Testy

zdrowe płuca w porównaniu do palaczy płuc

Rak płuc jest trudny do wykrycia, szczególnie, że wczesne etapy często nie dają żadnych objawów. Dla wielu osób zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej jest pierwszą opcją diagnostyczną. Jednak około połowa dorosłych osób, którym prześwietlenie klatki piersiowej ma co najmniej jeden wzrost, podczas gdy mniej niż 5 procent wzrostu jest nowotworowych.

W zależności od objawów i czynników ryzyka lekarz może zalecić monitorowanie wzrostu w czasie lub wykonanie innych testów w celu oceny, czy jest on nowotworowy.

MRI i skany PET mogą dostarczyć więcej szczegółów na temat wzrostu w płucach. Aby potwierdzić diagnozę raka płuc, lekarz będzie musiał wykonać biopsję płuca. Podczas biopsji lekarz pobiera niewielką próbkę wzrostu płuc przed zbadaniem go pod mikroskopem pod kątem komórek rakowych.

Kto choruje na raka płuc?

Chociaż każdy może rozwinąć raka płuc, osoba paląca stanowi główny czynnik ryzyka dla wszystkich postaci raka płuc z wyjątkiem międzybłoniaka. Około 80-90 procent pacjentów z rakiem płuca jest obecnych lub byłych palaczy. Osób z międzybłoniakiem zwykle rozwijają się objawy ze względu na narażenie na działanie azbestu. Bierna ekspozycja na dym jest również czynnikiem ryzyka dla raka płuc.

Niektóre inne czynniki ryzyka raka płuc obejmują:

 • rodzinna historia raka płuc
 • poprzednia radioterapia klatki piersiowej
 • narażenie na gaz radonowy
 • narażenie na zanieczyszczenia, azbest, olej napędowy i niektóre inne chemikalia
 • dieta – niektóre badania sugerują, że palacze, którzy przyjmują suplementy beta-karotenu, są narażeni na zwiększone ryzyko

Objawy

We wczesnych stadiach raka płuca, gdy rak jest najbardziej uleczalny, większość pacjentów nie odczuwa żadnych objawów.Z tego powodu lekarze mogą zalecać regularne prześwietlenia klatki piersiowej osobom ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka płuc.

człowiek kaszle

Po pojawieniu się objawów obejmują one:

 • świszczący oddech i kaszel
 • długotrwałe zatory
 • zadyszka
 • odkrztuszanie krwi
 • zawroty głowy i zmęczenie
 • nawracające infekcje klatki piersiowej i układu oddechowego

W miarę rozwoju i rozprzestrzeniania się raka płuc objawy stają się poważniejsze. Przerzutowy rak płuca może wywoływać szeroki zakres objawów w zależności od narządu lub układu krążenia.

Leczenie i perspektywy

Prognozy dotyczące raka płuc zależą od stadium raka, wieku i stanu zdrowia pacjenta oraz od tego, jak wykryto wczesny nowotwór. Pięcioletnie przeżycie wynosi około 55 procent, gdy rak nie przeniósł się poza płuca, ale tylko 16 procent nowotworów wykrywa się tak wcześnie.

Opcje leczenia obejmują:

 • operacja usunięcia guzów
 • leki spowalniające wzrost guza
 • immunoterapia wspomagająca układ odpornościowy
 • chemoterapia
 • radioterapia

Środki zaradcze w stylu życia, takie jak dieta, ćwiczenia i rzucenie palenia, mogą również przedłużyć życie i zmniejszyć nasilenie objawów.

Like this post? Please share to your friends: