Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dieta śródziemnomorska z orzechami, oliwą z oliwek „może odwrócić zespół metaboliczny”

Zespół metaboliczny można odwrócić, stosując dietę śródziemnomorską z oliwą lub orzechami extra virgin. Jest to zgodne z nowym badaniem opublikowanym w.

dieta śródziemnomorska

Zespół metaboliczny definiuje się jako posiadający trzy lub więcej czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych lub cukrzycy. Czynniki ryzyka obejmują otyłość brzuszną, wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom glukozy we krwi.

Szacuje się, że około 34% dorosłych w USA ma zespół metaboliczny, najczęściej powodowany przez nadwagę i otyłość, brak aktywności fizycznej i czynniki genetyczne.

W toku badań naukowcy z Hiszpanii chcieli zbadać metaboliczne skutki diety śródziemnomorskiej. „Dieta śródziemnomorska jest uznawana za jeden z najzdrowszych sposobów żywienia” – zauważają.

Obejmuje on wysokie spożycie owoców, warzyw, całych ziaren, roślin strączkowych i orzechów, zmniejszenie spożycia czerwonego mięsa, jedzenie ryb i drobiu co najmniej dwa razy w tygodniu oraz zastąpienie masła zdrowymi tłuszczami – takimi jak oliwa z oliwek.

Dieta śródziemnomorska została powiązana z wieloma korzyściami zdrowotnymi. W 2013 roku raport dotyczący badania, w którym stwierdzono, że dieta może zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu u pacjentów wysokiego ryzyka, podczas gdy najnowsze badania sugerują, że dzieci, które spożywają dietę śródziemnomorską, są o 15% rzadziej otyłe.

Dieta śródziemnomorska zmniejszała otyłość brzuszną, poziom glukozy we krwi

Zespół badawczy przeanalizował kobiety i mężczyzn w wieku 55-80 lat, którzy byli szczególnie narażeni na choroby sercowo-naczyniowe. Na początku badania 64% uczestników miało zespół metaboliczny.

Wszystkie osoby były częścią badania PREDIMED – trwającego badania, którego celem jest ocena wpływu diety śródziemnomorskiej na choroby sercowo-naczyniowe.

Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do jednej z trzech diet: diety niskotłuszczowej, diety śródziemnomorskiej z dodatkiem orzechów lub diety śródziemnomorskiej uzupełnionej oliwą z oliwek extra-virgin. Obserwowano ich średnio przez 4,8 roku.

Wyniki badania pokazały, że uczestnicy, którzy stosowali dietę śródziemnomorską uzupełnioną orzechami i dietą śródziemnomorską uzupełnioną oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia, zaobserwowali obniżenie poziomu glukozy we krwi i otyłości brzusznej. Ponadto 28,2% uczestników, którzy stosowali dietę śródziemnomorską, nie spełniło kryteriów dla zespołu metabolicznego przed zakończeniem badania.

Naukowcy podkreślają jednak, że żadna dieta śródziemnomorska nie była powiązana z niższym występowaniem zespołu metabolicznego.

Komentując swoje odkrycia, naukowcy mówią:

„Dieta śródziemnomorska uzupełniona oliwą z oliwek lub orzechami nie wiązała się ze zmniejszoną częstością występowania zespołu metabolicznego w porównaniu z dietą niskotłuszczową, jednak obie diety wiązały się z istotną stopą nawrotu metabolizmu.

Takie diety mogą być przydatne w zmniejszaniu otyłości centralnej i hiperglikemii u pacjentów z wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. „

Dodają, że nie ma różnicy w utracie wagi lub wydatku energetycznym między grupami, co wskazuje, że wyniki są ograniczone do zmian w schematach żywieniowych.

Naukowcy zauważają, że istnieją pewne ograniczenia w ich badaniu. Wskazują na przykład, że ponieważ uczestnikami badania byli osoby starsze o wysokim ryzyku chorób sercowo-naczyniowych, ich wyników nie można uogólnić na całą populację.

Wcześniej w tym roku badanie sugerowało, że korzystny wpływ diety śródziemnomorskiej na ciśnienie krwi sprowadza się do wysokiego poziomu oliwy z oliwek i zielonych warzyw wprowadzonych do diety.

Nasz artykuł w Centrum wiedzy wyjaśnia więcej na temat diety śródziemnomorskiej i bada inne związane z nią korzyści dla zdrowia.

Like this post? Please share to your friends: