Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Doświadczyłem -80 ° C i przeżyłem, aby opowiedzieć tę historię

Temperatura była oziębła – 80 ° C, a mój szef i ja byliśmy niewiele poza naszą bielizną. Poniżej wyjaśniam, dlaczego tak się stało i jak się czułem. To był dziwny dzień.

Kriokomora Tima i Marie

Niedawno przyjąłem nowy projekt, gdy poproszono mnie o znalezienie najbardziej niezwykłych terapii i terapii na rynku, wypróbowanie ich i złożenie raportu.

Skoczyłem na szansę wypróbowania dziwnych, nowych rzeczy i natychmiast zacząłem badać enigmatyczny podbrzusze zdrowia i dobrego samopoczucia.

Na początku moich badań natknąłem się na krioterapię całego ciała (WBC), która w skrócie jest krótkim, ostrym szokiem temperaturowym. Stoisz w komorze w temperaturach poniżej zera i, jak mówi teoria, czerpiesz niezliczone zdrowe nagrody.

Jako że był to mój pierwszy wypad w świat dziwnego wellness, moja szefowa Marie poprosiła o dołączenie. Podczas organizowania sesji, „przypadkowo” zarezerwowałem ją, aby się zamrozić. Nie była szczególnie zadowolona, ​​ale poczułem ulgę, że nie spotka mnie sama hipotermia. Tak zaczęła się nasza przygoda.

Klinika, którą wybrałem, znajduje się na czwartym piętrze niesamowicie pluszowego domu towarowego w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Gdy poruszaliśmy się po wielkich, zawiłych wnętrznościach sklepu, żartowaliśmy sobie między sobą o krzykliwe, cekinowe ubranie i zbyt drogie objet d’art w nieudanej próbie ukrywania naszego skradającego się poczucia zagłady.

Chodzi mi o to, jak może w ogóle stać w pokoju w temperaturze -80 ° C? To brzmi po prostu niebezpiecznie i trochę ryzykownie. Aby rozwiać moje obawy, przypomniałem sobie, że nie byliśmy pierwszymi ludźmi, którzy spróbowali WBC.

Jakie są rzekome korzyści z WBC?

W ostatnich latach WBC stało się dość modne, szczególnie wśród sportowców; zimne temperatury mają poprawić czasy gojenia w przypadku urazów sportowych. Jednak badania nad zdolnością WBC do przyspieszenia powrotu do zdrowia okazały się niejednoznaczne. Na przykład metaanaliza opublikowana w 2014 r. Zawierała:

„Dopóki nie będą dostępne dalsze badania, sportowcy powinni być świadomi, że tańsze tryby krioterapii, takie jak zastosowanie lokalnego lodu lub zanurzenie w zimnej wodzie, oferują porównywalne efekty fizjologiczne i kliniczne do WBC.”

Ale jak wszyscy wiemy, ekstremalne terapie, takie jak WBC, to nie tylko korzyści medyczne, które oferują. Istnieje silny aspekt empiryczny tych rzeczy; to tyle o „zgadnij, co zrobiłem dzisiaj”, ponieważ chodzi o redukowanie stanu zapalnego w brzuchatym mięśniu.

Starając się dotrzeć do bardziej ogólnej publiczności, która jest chętna do przelewania gotówki na najnowszą interwencję, praktykujący WBC twierdzą, że to też sprawia, że ​​czujesz się świetnie.

Patrząc na fakty

Witryna internetowa kliniki zawiera liczne oświadczenia zdrowotne, więc rozmawiałem z jednym z naszych ekspertów. Dr Greg Minnis, fizjoterapeuta, zwracał się do każdego po kolei.

Po pierwsze, strona internetowa mówi: „Ekspozycja na skrajne zimno wywołuje pierwotną reakcję” uciekaj lub walcz „, uruchamiając koktajl hormonów pompowanych dookoła ciała, między innymi endorfin – hormonów” dobrego samopoczucia „, które są uwalniane po takich galwanicznych doświadczeniach jak ćwiczenie i seks, umysł jest spokojny, ale euforyczny i pozytywny „.

„Tymczasem adrenalina zapewnia klarowność, koncentrację i determinację, a także podnosi naturalny poziom energii w ciele Przygotuj się na ekstremalne doładowanie, jak żaden inny.”

Dr Minnis odpowiedział na to, mówiąc: „Wystawienie ciała na przeziębienie zmienia modulację autonomicznego układu nerwowego, jednak większość badań, które czytałem, pokazało, że krioterapia wyzwala przywspółczulny układ nerwowy, a nie reakcję” uciekaj lub walcz „. (sympatyczny układ nerwowy) […] Wygląda na to, że nie otrzymalibyście „ekstremalnego zastrzyku”, ale być może uspokajającego efektu wywołującego układ przywspółczulny. „

Innym twierdzeniem jest to, że WBC spala kalorie, ponieważ nasze ciała pracują w nadgodzinach, aby utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Witryna kliniki stwierdza, że ​​jedna sesja może spalić do 800 kalorii. Szczerze mówiąc, z wszystkich oferowanych korzyści, to jest to, co mogę zrobić najbardziej. Miałem wielkie nadzieje.

Ale dr Minnis zestrzelił moje nadzieje w mroźnym płomieniu: „Bycie zimnym zwiększa metabolizm, aby spróbować ogrzać ciało Nie ma dowodu, że to się skończy po zakończeniu leczenia i nie jest to skuteczny sposób na zmniejszenie masy ciała. …] Nie mogłem znaleźć żadnych artykułów naukowych stwierdzających, ile kalorii spłonęło podczas jednej sesji. ” Płaczący wstyd. Myślę, że nie ma skrótu do utraty wagi.

Według dr. Minnisa najsilniejszym twierdzeniem jest to, że WBC może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego. Wiele badań wykazało odpowiedź przeciwzapalną po WBC. Niestety, nie mogę skorzystać; Nie jestem obecnie w stanie zapalnym.

Wchodzenie do lodówki

W poczekalni powitał nas nasz terapeuta. Miała wschodnioeuropejski lub rosyjski akcent, który uważam za raczej uspokajający. Wyobraziłem sobie, że spędziła czas w wyjątkowo zimnym klimacie i wiedziałaby, jak zapewnić nam bezpieczeństwo, jeśli coś pójdzie nie tak.

Tim i Marie przed krioterapią

Pobiegł przez blurb na temat korzyści, ale tak naprawdę nie słuchałem; Miałem tylko jedno pytanie: „Czy mam umrzeć?” Oczywiście, napisałem to nieco łagodniej, zamiast pytać: „Czy ktoś tutaj miał złe doświadczenia?”

Jednak nasz bałtycki przewodnik zapewnił mnie, że tylko jedna kobieta kiedykolwiek wcześniej poprosiła o opuszczenie stanowiska. Zostałem wyluzowany … do pewnego stopnia. Próbowałem więc przekazać historię kobiety znalezionej martwej w komorze krioterapii w Las Vegas.

Następnie otrzymaliśmy nasz strój ochronny: termiczne buty i skarpetki, dwie warstwy rękawiczek, opaskę na głowę, aby chronić uszy, szorty, sportowy biustonosz dla Marie oraz chirurgiczną maskę na twarz, aby chronić nasze drogi oddechowe przed zimnem.

To było to – bez płaszcza, bez kapelusza i bez termicznych legginsów. Mogliśmy również wybrać piosenkę, która towarzyszy naszemu 3-minutowemu zamrożeniu. Czułem się tak, jakbym wybrał mój ostatni posiłek przed spotkaniem z kata.

Przy odrobinie łagodnego niebezpieczeństwa wypełniającego maleńką salę zabiegową, mój szef i ja rozebrano się do naszej bielizny (co wcale nie było dla nas niewygodne) i włożyliśmy odzież „bezpieczną”. Wskaźnik temperatury w kriokomorze wskazywał -91 ° C, gdy ostrożnie weszliśmy do środka. Nie udało mi się stłumić skowytu.

Byliśmy w zamrażarce. Temperatura wzrosła nieznacznie dzięki naszemu ciepłu ciała, popychając je do balsamicznego -80 ° C. Później obaj przyznaliśmy, że czuje się paniką. Oczywiście było zimno, ale było to również stosunkowo ograniczone miejsce, a ze względu na gęstą mgłę byliśmy w stanie widzieć niewiele więcej niż 10 centymetrów.

To było niezwykłe i niezbyt przyjemne. Nasze wewnętrzne głosy powtarzały: „zachowaj spokój, oddychaj normalnie, nie będzie trwać wiecznie”.

Ponieważ moje ciało przystosowało się do zimna i mgła zaczęła się przejaśniać, zdałem sobie sprawę, że prawdopodobnie przetrwam. Zacząłem dostrzegać moje otoczenie: włosy na naszych ramionach zamieniły się w małe sople, zimne przeszywające, szczególnie na grzbietach moich ramion, a mój szef stał naprzeciwko mnie, tańcząc w chirurgicznej masce. To był jeden z najdziwniejszych dni, jakie miałem od jakiegoś czasu.

Chociaż w komorze było zimno, oboje spodziewaliśmy się, że będzie znacznie chłodniej. Powiedział, że -91 ° C jest bardzo cholernie zimno. Aby dać ci jakąś perspektywę, najzimniejsza temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano na Alasce, wynosiła tylko -62 ° C.

Nasza osłonięta komnata nie przypominała śnieżnej tundry Ameryki Północnej. W kabinie nie było wiatru i praktycznie nie było wilgoci. Gdyby nawet był lekki wietrzyk i wilgotne powietrze, mielibyśmy znacznie gorszy czas. Na przykład przy wietrze 20 mil na godzinę temperatura -80 ° C ma wartość -111 ° C.

Obaj zacisnęliśmy zęby, spodziewając się, że pora zimować jak melasa, ale tak się nie stało. Nasze 3 minuty w komnacie świsnęły w ciągu zaledwie kilku sekund – na szczęście.

Czy odczułem jakąś korzyść?

Przez ostatnie 10 miesięcy miałam złe plecy i miałam nadzieję, że uda się to złagodzić. Nie było. Ale aby być sprawiedliwym, jeśli chcesz zobaczyć korzyści dla bóle mięśniowe, klinika zaleca regularne poddawanie się WBC w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.

Kriokomora odczytana

Dziwnie, była jedna fizyczna reakcja: oboje mamy teraz obolałe nogi. Nie mogę jednak nazwać tego jako korzyści.

Ludzie nie angażują się w WBC wyłącznie dla ulgi medycznej; jak wspomniano wcześniej, ma również dostarczać poczucia euforii napędzanej adrenaliną.

I od razu po sesji czuliśmy się całkiem dobrze: poczuliśmy się lżejsi i trochę bardziej na piłce. Czuliśmy się zrelaksowani i optymistyczni, gdy wróciliśmy na stację kolejową.

Ale przypomnieliśmy sobie, że efekt placebo jest silną i wszechobecną siłą. Interwencje każdego rodzaju mogą wpływać na nas psychologicznie i fizjologicznie. Ponadto rozmiar interwencji zmienia rozmiar efektu placebo.

Na przykład przyjmowanie dwóch tabletek obojętnych to coś więcej niż przyjmowanie jednego. Nawet kolor pigułki placebo robi różnicę. Rozpoczęcie tak dziwacznego i wyczerpującego doświadczenia, jak WBC, niemal gwarantuje, że wywoła jakąś reakcję emocjonalną, reakcję fizyczną lub jedno i drugie.

Innymi słowy, pozytywne emocje, które czuliśmy, można bardzo łatwo skryć do efektu placebo i ogólnego szumu, jaki można uzyskać od zmierzenia się z lękami i przezwyciężenia ich. Przypomniało mi to podniecenie, jakie odczuwasz po wyjściu z sali egzaminacyjnej po zdaniu końcowego egzaminu z kursu.

Ogromne otoczenie kliniki i bogate wnętrze również odegrały swoją rolę, podając mój podświadomy dobry powód, by oczekiwać wielkich rzeczy.

Podsumowując, polecam WBC każdemu – nie dlatego, że jest panaceum na wszystkie bolączki, ale dlatego, że jest dziwny, wymagający i trochę radosny. Czy zrobiłbym to jeszcze raz? Tylko wtedy, gdy za to zapłacę, a ja będę mógł pójść w godzinach pracy. Jednak w przypadku urazów sportowych lub innych chorób mogę zastosować się do zaleceń lekarza i kupić paczkę mrożonego grochu.

Zanim to podsumuję, chciałbym złożyć wniosek: jeśli znajdziesz jakieś dziwne terapie lub dziwne zabiegi, które chciałbyś, abym poddał się ze względu na twoją rozrywkę, nie wahaj się skontaktować ze mną przez Twitter.

Like this post? Please share to your friends: