Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ostry ból w dolnej części pleców nie przynosi korzyści z manipulacji rdzeniem kręgowym lub diklofenaku

Jeśli cierpisz na ostry ból krzyża, otrzymujesz zalecaną opiekę pierwszego rzutu, nie powrócisz do zdrowia szybciej, jeśli otrzymujesz leczenie manipulacyjne kręgosłupa i / lub diklofenak, zgodnie z artykułem w The Lancet, w tym tygodniu.

(Diklofenak jest sprzedawany jako Voltaren, Voltarol, Diclon, Dicloflex Difen, Difene, Cataflam, Pennsaid, Rhumalgan, Modifenac, Abitren, Arthrotec i Zolterol.)

Lekarz pierwszego kontaktu (General Practitioners – GP) w Wielkiej Brytanii ma za zadanie udzielić porady dotyczącej ostrego bólu pleców i paracetamolu (acetaminofenu) jako pierwszej linii opieki. Porada mówi pacjentowi, aby pozostał aktywny, unikał leżenia w łóżku i zapewnia pacjenta, że ​​jego rokowanie jest korzystne. NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), takie jak diklofenak i rdzeniowa terapia manipulacyjna są zalecane w przypadku opcji drugiego rzutu do szybkiego powrotu do zdrowia, wyjaśnij autorzy.

Mark Hancock, Back Pain Research Group, University of Sydney, Australia i zespół obejrzeli 240 pacjentów, z których wszyscy cierpieli na ostre bóle krzyża. Wszyscy byli w swoich lekarzach i otrzymali paracetamol i poradę. Zostały one losowo umieszczone w czterech grupach terapeutycznych:

– Grupa 1
Otrzymano diklofenak 50 mg dwa razy na dobę plus terapia manipulacyjna placebo

– Grupa 2
Otrzymano manipulacyjną terapię rdzeniową i lek placebo

– Grupa 3
Otrzymano diklofenak 50 mg dwa razy na dobę plus leczenie manipulacyjne kręgosłupa

– Grupa 4
Otrzymano podwójne placebo

Badacze nie stwierdzili istotnej różnicy w czasach powrotu do zdrowia osób otrzymujących diklofenak lub rdzeniową terapię manipulacyjną w porównaniu do osób otrzymujących terapię manipulacyjną lekiem placebo lub placebo.

237 z 240 pacjentów albo wyzdrowiało, albo było cenzurowanych * 12 tygodni po randomizacji. Chociaż 22 pacjentów doświadczyło możliwych niepożądanych działań ubocznych, takich jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zawroty głowy i kołatanie serca, były one równomiernie rozłożone w grupach placebo i nie-placebo.

„Ani diklofenak ani rdzeniowa terapia manipulacyjna nie przyniosły klinicznie użytecznego wpływu na pierwotny wynik czasu do wyzdrowienia. Wyniki z wtórnych analiz wspierają pierwotne analizy, nie wykazując znaczącego wpływu na ból, niepełnosprawność lub globalny postrzegany efekt na jednym, dwóch, czterech, lub 12 tygodni, kiedy diklofenak lub rdzeniowa terapia manipulacyjna lub obie zostały dodane do opieki podstawowej „- napisali naukowcy.

„Te wyniki są ważne, ponieważ zarówno diklofenak jak i rdzeniowa terapia manipulacyjna mają potencjalne ryzyko i dodatkowe koszty dla pacjentów.Jeśli pacjenci mają wysokie wskaźniki wyzdrowienia z podstawową opieką i nie mają klinicznie wartościowej korzyści z dodania diklofenaku lub manipulacji rdzeniowej, wtedy lekarze mogą zarządzać pacjenci pewnie nie narażając ich na zwiększone ryzyko i koszty związane z NLPZ lub manipulacją rdzeniową „, podsumowali.

Towarzyszący komentarz

„Ograniczony lub nieobecny dobroczynny wpływ diklofenaku na ostry ból krzyża po odpowiednim leczeniu pierwszego rzutu może mieć szerokie implikacje: NLPZ są szeroko przepisywane w odniesieniu do szeregu ostrych zaburzeń mięśniowo-szkieletowych”, dr Bart Koes, Department of General Practice, Erasmus University Medical Centre, Rotterdam, Holandia, napisał.

Dr Koes podsumował: „Ważną informacją jest to, że leczenie ostrego bólu krzyża w podstawowej opiece zdrowotnej (porady i recepty na paracetamol) jest wystarczające dla większości pacjentów.”

* Cenzura jest terminem specyficznym dla rodzaju zastosowanej analizy (analiza przeżycia lub regresja Coxa). Pacjenci są cenzurowani, jeśli badanie zakończy się przed wystąpieniem zdarzenia – w tym przypadku powrotu do zdrowia. W tego typu analizach pacjenci nadal dodają dane (mianownik) w okresie do momentu ich ocenzurowania. W związku z tym pacjenci poddani cenzurze po 12 tygodniach dostarczyli pełne dane i nie zostali porzuceni.

„Ocena stosowania diklofenaku lub manipulacyjnej terapii rdzeniowej, lub obu, oprócz zalecanej pierwszej linii leczenia ostrego bólu krzyża”
M J Hancock
Nazwa naukowego czasopisma medycznego

Napisane przez: Christian Nordqvist

Like this post? Please share to your friends: