Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak uniknąć wykopów w Glastonbury

Jeśli planujesz wybrać się na festiwal muzyczny Glastonbury w ten weekend, a twoje modlitwy na suche i ciepłe dni nie zostaną wysłuchane, możesz polubić radę Andy’ego Sully’ego, reportera BBC i opiekować się nogami, lub możesz skończyć z okopem pieszo, tak jak w zeszłym roku.

Glastonbury Festival of Contemporary Performing Arts, bardziej znany jako Glastonbury lub Glasto, jest największym festiwalem muzyki i sztuk performatywnych tego rodzaju na świecie. W ubiegłym roku ta niezwykle popularna, trzydniowa impreza (bilety kosztowały 145 funtów za sztukę i wyprzedane w mniej niż dwie godziny) przyciągnęła 175 000 widzów, którzy obejrzeli ponad 700 występów na żywo w ponad 80 scenach.

Przez trzy dni, festiwalowicze żyją w hipisowskiej egzystencji, śpią pod gwiazdami lub w namiotach, zwłaszcza gdy pogoda jest mokra, jak to było w zeszłym roku, kiedy nieustanny ulewny deszcz zamieniał tereny festiwalowe w coś, co wyglądało bardziej jak bardzo błotniste pole bitwy.

Podiatrist Amber Kibby, który jest dyrektorem powierniczym organizacji charytatywnej świadczącej usługi medyczne w Glastonbury, Festival Medical Services, powiedział Sully’emu, że zespół 13 podiatrów festiwalowych wystartował w 1998 roku, najgorszy rok na stopę do wykopu.

W tamtych czasach widywano 90 przypadków stopy na wykopie dziennie, ale liczba ta spadała z roku na rok, powiedział Kibby, który uważał, że ludzie wyglądają na lepiej przygotowanych w dzisiejszych czasach; przynoszą skarpetki i wodoodporne buty lub „kalosze” i zmieniają się z mokrych butów i skarpetek, jak często jest to możliwe.

Stopa wykopu to stan, który rozwija się w stopach po chwili zanurzenia w zimnych, mokrych i niehigienicznych warunkach, stąd jego inna nazwa, stopa zanurzeniowa. Dzieje się tak, gdy naczynia krwionośne w stopach ograniczają przepływ krwi do ekstremalnych obszarów stóp, aby oszczędzać ciepło. Po jej uruchomieniu może upłynąć kilka miesięcy, zanim się zagoi.

Była to znana skarga atakujących żołnierzy walczących w I wojnie światowej, którzy stali godzinami w zimnych, podmokłych okopach, bez możliwości zdejmowania mokrych butów i butów, osuszania i ogrzania stóp.

W tych warunkach stopa wykopów stała się tak zła, że ​​stała się gangrena, a wielu żołnierzy musiało poddać się amputacji. Zimą 1914-15 r. Ponad 20 000 żołnierzy armii brytyjskiej było traktowanych jako stopa okopowa.

Po tym żołnierzom kazano zmieniać skarpetki co najmniej dwa razy dziennie. Powiedziano im także, aby osuszyli stopy i przykryli je smarem wielorybim, stanowiącym barierę dla wody. Szacuje się, że w tym celu każdy batalion na froncie zużył dziesięć galonów oleju wielorybiego dziennie.

Według Amerykańskich Ośrodków Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) objawy stopy wykopu obejmują:

 • Mrowienie i / lub uczucie swędzenia.
 • Ból, obrzęk, zimna i poplamiona skóra.
 • Uczucie drętwienia i kłucia lub ciężkie uczucie w stopie.
 • Po ogrzaniu stopa może stać się czerwona, sucha i bolesna.
 • Na skórze mogą pojawić się pęcherze, a następnie skóra i tkanka umierają i spadają.
 • W naprawdę złych przypadkach, jeśli nie są leczone, stan może rozprzestrzeniać się na palce, piętę i całą stopę.

Tak jak radzili żołnierze na froncie, możesz przestać zdobywać stopę wykopu, zmieniając mokre buty i skarpetki na suche. Jeśli to możliwe, osusz stopy w powietrzu i utrzymuj je na wysokości do sucha. Chociaż wielorybniczy olej prawdopodobnie nie wchodzi w rachubę, można dostać wkładki do skarpetek z polipropylenu lub zakryć stopy wazeliną, ponieważ Kaser Nazir doradzał Sully’emu.

Jeśli nie masz szczęścia i nie rozwiniesz stopy wykopu, CDC radzi:

 • Dokładnie wyczyść i wysusz stopy.
 • Załóż czyste, suche skarpetki codziennie lub częściej, jeśli będziesz przebywać w błocie przez dłuższy czas.
 • Poddaj chorej stopie, nakładając ciepłe paczki lub zanurzaj w wodzie, która jest nieco cieplejsza niż temperatura ciała przez około 5 minut.
 • Nie należy nosić skarpet podczas snu lub odpoczynku.
 • Jeśli masz ranę na stopie, może się ona zarazić, więc sprawdzaj ją przynajmniej raz dziennie, gdy objawy nasilają się.
 • Poproś lekarza, aby sprawdził stopy tak szybko, jak to możliwe.

Z drugiej strony, na twoje modlitwy można odpowiedzieć iw przeciwieństwie do ubiegłego roku kąpiel błotna zostanie zastąpiona wspaniałym brytyjskim słońcem, ale ja bym tego nie skonstruował.

Źródła: BBC, CDC, Spartacus Educational (WWI), wikipedia (Glastonbury).

Napisane przez: Catharine Paddock, PhD

Like this post? Please share to your friends: