Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak sugeruje badanie, terapia genowa mogłaby zapobiec chorobie Alzheimera

Terapia genetyczna dostarczająca wirusa do genu w mózgu może być stosowana w leczeniu choroby Alzheimera we wczesnym stadium, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie.

[płytki amyloidowe]

Choroba Alzheimera jest najczęstszym rodzajem demencji. Dotyczy ponad 40 milionów ludzi na całym świecie, powodując utratę pamięci, dezorientację oraz zmiany osobowości i nastroju. Obecnie nie ma lekarstwa.

W 2013 roku Centers for Disease Control and Prevention (CDC) oszacował, że do 5 milionów ludzi żyło z chorobą Alzheimera w Stanach Zjednoczonych. W 2014 r. Z powodu tej choroby przypisano 93 541 zgonów, co stanowiło szóstą główną przyczynę śmierci w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy z Imperial College London w Wielkiej Brytanii wykorzystali teraz zmodyfikowany wirus do dostarczenia genu znanego jako PGC1-alfa do komórek mózgu myszy. Odkryli, że zmniejszyło to rozwój choroby Alzheimera.

Wirus jest nazywany wektorem lentiwirusowym i jest powszechnie stosowany w terapii genowej.

Na podstawie wcześniejszych badań laboratoryjnych zespół przewidział, że może zatrzymać tworzenie w komórce białka zwanego peptydem amyloidu beta.

Płytki amyloidowe są lepkimi kępkami białka, które występują w mózgach osób z chorobą Alzheimera. Uważa się, że są odpowiedzialni za śmierć komórek mózgowych. Peptyd Amyloid-beta jest głównym składnikiem tych płytek.

Prof. Nicholas Mazarakis, współautor badania, wyjaśnia, w jaki sposób naukowcy mogą zmienić sposób, w jaki lentiwirus infekuje komórki na ich korzyść; polega na wytwarzaniu zmodyfikowanej wersji wirusa i wykorzystywaniu go do dostarczania genów do konkretnych komórek.

Naukowcy już używają tej techniki do badania leczenia zapalenia stawów, raka i innych chorób. W badaniach klinicznych obecny zespół użył go z powodzeniem do dostarczania genów do mózgów osób z chorobą Parkinsona.

Kora i hipokamp

W tym najnowszym badaniu naukowcy wstrzyknęli wirusa do dwóch obszarów mózgu myszy: kory mózgowej i pobliskiego hipokampa.

Uważa się, że choroba Alzheimera zaczyna się w korze mózgowej, a następnie stopniowo rozprzestrzenia się na hipokamp. Pierwsze uszkodzenie może wystąpić 10-20 lat, zanim choroba stanie się widoczna na zewnątrz.

Kora wiąże się z pamięcią długoterminową, rozumowaniem, myśleniem i nastrojem. Uszkodzenia mogą powodować depresję i trudności w określeniu sposobu wykonywania znanych zadań.

Hipokamp jest narzędziem uczenia się, przekształcania krótkotrwałych wspomnień w długoterminowe wspomnienia i orientacji. Uszkodzenie hipokampa może spowodować, że osoba zapomni ostatnie wydarzenia, takie jak to, co zrobili dziś rano. Jest to również powód, dla którego ludzie z chorobą Alzheimera gubią się na znanych trasach – na przykład nie mogą znaleźć drogi do domu.

Wolniejszy rozwój płytek amyloidowych

Myszy, które otrzymały leczenie, miały wczesny etap choroby Alzheimera. Nie opracowali jeszcze płytek amyloidowych. Zostali oni wstrzyknięci zaadaptowanym wirusem zawierającym gen PGC1-alfa.

Cztery miesiące po wstrzyknięciu testy wykazały, że myszy, które otrzymały geny, miały bardzo niewiele płytek amyloidowych, lepszą pamięć i brak utraty komórek mózgowych w hipokampie. Te, które nie były leczone, miały wiele blaszek w mózgu.

Aby przetestować pamięć, zespół zastąpił znany obiekt w klatkach myszy nowym przedmiotem. Ci ze zdrową pamięcią badali nowy obiekt dłużej. Traktowane myszy wykonano tak samo, jak zdrowe myszy.

Leczone myszy miały również mniejszą liczbę komórek glejowych. W chorobie Alzheimera uważa się, że komórki glejowe powodują dodatkowe uszkodzenia komórek poprzez uwalnianie toksycznych substancji zapalnych.

„Chociaż wyniki te są bardzo wczesne, sugerują, że terapia genowa może mieć potencjalne zastosowanie terapeutyczne dla pacjentów, ponieważ istnieje wiele przeszkód do przezwyciężenia, a obecnie jedynym sposobem na dostarczenie genu jest wstrzyknięcie bezpośrednio do mózgu. to studium proof-of-concept pokazuje, że takie podejście gwarantuje dalsze badania. „

Starszy autor dr Magdalena Sastre

Autorzy mają nadzieję, że odkrycia mogą otworzyć nową drogę do przyszłych terapii, aby zapobiec chorobie lub zatrzymać ją na wczesnym etapie. Mają nadzieję, że zaczną się zastanawiać, jak zastosować leczenie u ludzi, chociaż wskazują, że miną lata, zanim będzie można go zastosować w warunkach klinicznych.

Uważają, że to leczenie byłoby najlepiej stosowane we wczesnych stadiach choroby Alzheimera, kiedy pojawiły się pierwsze objawy.

Dr David Reynolds, główny pracownik naukowy w Alzheimer’s Research UK, nazywa wyniki „obiecującym krokiem na drodze do opracowania metod leczenia tego niszczycielskiego stanu”.

PGC1-alfa odgrywa rolę w regulacji metabolizmu cukrów i tłuszczów w organizmie. Inne badania sugerują, że ćwiczenia fizyczne i resweratrol – związek występujący w czerwonym winie – mogą zwiększać poziom PGC1-alfa.

Dowiedz się, w jaki sposób sukces w testach pamięci werbalnej może oznaczać, że niektóre kobiety nie mają wczesnej diagnozy choroby Alzheimera.

Like this post? Please share to your friends: