Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak sprawdzić własne ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi jest jednym z czterech głównych objawów życiowych, pozostałe to tętno, częstość oddechów i temperatura ciała. Te objawy życiowe mogą pomóc w ogólnej ocenie tego, jak dobrze funkcjonuje organizm i jego narządy.

Zmiany w cechach życiowych osoby mogą wskazywać na podstawowy problem zdrowotny lub potrzebę zmiany stylu życia.

Ciśnienie krwi jest zwykle mierzone za pomocą mankietu do pomiaru ciśnienia krwi. Ludzie, którzy nie mają odpowiedniego sprzętu, mogą chcieć zmierzyć swoje ciśnienie krwi, ale trudno to zrobić dokładnie. W większości przypadków lepiej jest kupić automat do pomiaru ciśnienia krwi lub udać się do lekarza lub do apteki w celu przetestowania.

Pomiar ciśnienia krwi

Mężczyzna mierzy jego własne ciśnienie krwi z zespołem i monitorem

Ciśnienie krwi mierzy ilość siły, jaką krew umieszcza na naczyniach krwionośnych w ciele. Odczyt ciśnienia krwi zawiera dwie liczby wskazujące ciśnienie wewnątrz tętnic, gdy krew przepływa przez ciało.

Górna liczba, zwana ciśnieniem skurczowym, mierzy ciśnienie wewnątrz tętnic, gdy serce kurczy się, aby pompować krew. Niższa liczba, zwana ciśnieniem rozkurczowym, to ciśnienie wewnątrz tętnicy, gdy serce spoczywa między każdym uderzeniem.

Według American Heart Association normalne ciśnienie krwi wynosi cale poniżej 120/80 mm Hg. Jeśli liczby te przekraczają 120/80 mm Hg, często wskazuje to, że serce pracuje zbyt ciężko, aby pompować krew przez tętnice.

Wysokie ciśnienie krwi może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym:

 • naprężenie
 • strach
 • wysoki cholesterol
 • gromadzenie się płytki nazębnej w tętnicach

Dokładne odczyty ciśnienia krwi są ważne, ponieważ wysokie ciśnienie krwi może nie powodować żadnych objawów, dopóki nie jest niebezpiecznie wysokie.

Lekarze używają elektronicznych lub mechanicznych urządzeń do pomiaru ciśnienia krwi w klinice. W niektórych przypadkach mogą zalecać monitorowanie i rejestrowanie ciśnienia krwi w domu.

Monitorowanie ciśnienia krwi w domu zwykle wymaga maszyny, którą ubezpieczenie może lub nie może pokryć. Powody, dla których lekarz może zalecać monitorowanie ciśnienia krwi w domu, to konieczność poznania ciśnienia krwi o określonych porach dnia lub po przyjęciu pewnych leków.

Możliwe jest jednak pobranie ciśnienia krwi bez użycia maszyny.

Ręczne sprawdzanie ciśnienia krwi

Monitorowanie stetoskopu i aneroidów i pasma pomiaru ciśnienia krwi

Aby sprawdzić ciśnienie krwi bez pomocy zautomatyzowanej maszyny, osoba będzie potrzebować kilku artykułów medycznych. To są:

 • stetoskop
 • mankiet do pomiaru ciśnienia krwi z wyciskanym balonem
 • monitor aneroidowy, który ma numerowany wskaźnik do odczytywania pomiarów

Aby ręcznie sprawdzić ciśnienie krwi, usiądź w wygodnej pozycji, trzymając rękę na stole. Przymocuj mankiet na bicepsie i ściśnij balon, aby zwiększyć ciśnienie.

Obserwuj monitor aneroidów i zwiększ ciśnienie do około 30 mm Hg ponad normalne ciśnienie krwi lub do 180 mm Hg, jeśli nie jest to znane. Gdy mankiet zostanie napompowany, umieść stetoskop tuż pod zagięciem w łokciu pod mankietem.

Powoli opróżnij balon i posłuchaj stetoskopu. Gdy uderzą pierwsze uderzenia, zanotuj numer na monitorze aneroidalnym. To jest ciśnienie skurczowe.

Kontynuuj słuchanie, dopóki nie przestanie działać stabilny dźwięk bicia serca i ponownie zapisz numer z monitora aneroid. To jest ciśnienie rozkurczowe. Te dwie liczby to odczyt ciśnienia krwi.

Sprawdzając ciśnienie krwi w domu, należy pamiętać:

 • Mankiety ręczne są dostępne w różnych rozmiarach w zależności od rozmiaru ramienia. Używanie odpowiedniego rozmiaru zapewnia najdokładniejszy odczyt.
 • Mankiet powinien zawsze znajdować się bezpośrednio na gołej skórze.
 • Poświęć kilka głębokich wdechów i zrelaksuj się na 5 minut przed pomiarem ciśnienia krwi.
 • Unikaj mówienia podczas testu.
 • Umieść stopy płasko na podłodze i usiądź prosto podczas pomiaru ciśnienia krwi.
 • Unikaj sprawdzania ciśnienia krwi w zimnym pomieszczeniu.
 • Podeprzyj ramię możliwie blisko serca.
 • Zmierz ciśnienie krwi kilka razy w ciągu dnia.
 • Unikaj palenia, picia i ćwiczeń przez 30 minut przed przyjęciem ciśnienia krwi.
 • Opróżnij pęcherz przed wykonaniem testu ciśnienia krwi. Pełny pęcherz może dawać nieprawidłowy odczyt ciśnienia krwi.

Automatyczne maszyny do pomiaru ciśnienia krwi

Najłatwiejszym i najdokładniejszym sposobem pomiaru ciśnienia krwi w domu jest zakup zautomatyzowanego ciśnieniomierza z mankietem górnego ramienia.

Instrukcje użytkowania mogą się różnić w zależności od urządzenia, a osoba powinna postępować zgodnie z nimi, aby zapewnić prawidłowe działanie. Jeśli instrukcje są trudne do zrozumienia, lokalna apteka lub gabinet lekarski będą w stanie wskazać osobie, jak prawidłowo obsługiwać urządzenie.

Lekarze mogą poprosić osobę o przyniesienie swojej maszyny domowej do biura podczas następnej wizyty, aby sprawdzić dokładność w porównaniu z lekturą doktora.

Używanie maszyny wysokiej jakości jest ważne, ponieważ niedokładne odczyty mogą powodować niepotrzebne lub szkodliwe zmiany w lekach lub leczeniu.

Różne monitory ciśnienia krwi są dostępne do zakupu online i większości sklepów z lekami. Ktoś może chcieć porozmawiać z lekarzem o tym, którą markę poleca.

Korzystanie z aplikacji do pomiaru ciśnienia krwi

Smartphone z aplikacją monitorowania zdrowia serca

Istnieją aplikacje i urządzenia na nadgarstek, które twierdzą, że mierzą ciśnienie krwi, ale te wyniki są często niedokładne i nie są niezawodnym sposobem monitorowania zdrowia danej osoby.

Aplikacje rejestrujące wyniki pomiarów ciśnienia krwi mogą być pomocne dla osób, które muszą regularnie wykonywać testy ciśnienia krwi.

Nagranie zestawu odczytów do tych aplikacji może pomóc lekarzom zidentyfikować trendy ciśnienia krwi i zalecić leczenie.

Wyniki

Odczyty ciśnienia krwi dzielą się na następujące kategorie:

Status ciśnienia krwi Skurczowe mm Hg Rozkurczowe mm Hg
Normalna Mniej niż 120 Mniej niż 80
Podniesiony 120–129 Mniej niż 80
Poziom 1 wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) 130–139 80–89
Stopień 2 wysokie ciśnienie krwi 140 lub więcej 90 lub więcej
Kryzys nadciśnieniowy (należy natychmiast uzyskać pomoc lekarską) 180 lub więcej 120 lub więcej

Prawidłowe ciśnienie krwi uważa się za mniejsze niż 120/80 mm Hg. Jednak zdrowa liczba może się różnić w zależności od osoby.

Liczby mogą się zmieniać w zależności od takich czynników, jak:

 • wiek
 • waga
 • seks
 • aktywność fizyczna
 • leżące u podstaw choroby

Każdy, kto nie jest pewien swojego docelowego ciśnienia krwi powinien udać się do lekarza po poradę.

Jeśli odczyt w domu jest wyższy niż zwykle, ważne jest, aby kolejne czytanie 5 minut później, aby upewnić się, że jest dokładne.

Każdy, kto doświadcza ciśnienia skurczowego powyżej 180 mm Hg lub ciśnienia rozkurczowego powyżej 120 mm Hg, powinien szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach, ponieważ jest to objaw kryzysu nadciśnieniowego.

Perspektywy

Ciśnienie krwi może się różnić w zależności od wielu czynników, dlatego konieczne jest wykonanie więcej niż jednego pomiaru dokładności.

Testy wykonane w domu mogą nie być tak dokładne, jak te oferowane w gabinecie lekarskim, ale automatyczne monitory ciśnienia krwi są często tak samo precyzyjne.

Każdy, kto jest zaniepokojony odczytem ciśnienia krwi, powinien skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać najlepszy sposób monitorowania i kontrolowania ciśnienia krwi.

Zmiany w stylu życia są często konieczne i mogą obejmować takie rzeczy, jak zmniejszenie spożycia soli i regularne ćwiczenia.

W niektórych przypadkach można również zalecić stosowanie leków. Monitorowanie ciśnienia krwi w domu może pomóc lekarzowi określić, czy dawka jest wystarczająca, czy też wymaga zmiany.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: