Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak pozbyć się blizn po oparzeniach

Oparzenia mogą wystąpić, gdy skóra osoby dotknie czegoś zbyt gorącego, zostanie oparzona wrzącą wodą, prześwietla słońce, niektóre chemikalia, a nawet elektryczność.

Podczas procesu gojenia często pojawiają się blizny. Blizny, które są obszarami o grubej, przebarwionej skórze, często rozwijają się po uszkodzonej skórze, powodują śmierć komórek. Ciało produkuje białko zwane kolagenem, aby naprawić uszkodzoną skórę, co prowadzi do blizn.

Oparzenia mogą być duże lub małe, w zależności od stopnia uszkodzenia skóry. Nasilenie oparzeń określa, czy te blizny znikną, czy pozostaną trwale widoczne.

W tym artykule przyjrzymy się, które typy oparzeń są bardziej podatne na bliznę, jak zmniejszyć oparzenia i jak zapobiegać długotrwałym bliznom po niedawnym oparzeniu.

Rodzaje oparzeń

Burn blizny na nadgarstku i ramieniu osoby, z pęcherzami i bliznami.

Prawdopodobieństwo i ciężkość poparzenia zależą od tego, jak długo osoba jest narażona na ciepło, a także od intensywności.

Oparzenia są klasyfikowane w zależności od ilości skóry, na którą wpływają:

 • Oparzenia pierwszego stopnia uszkadzają zewnętrzną warstwę skóry (naskórek) i powodują zaczerwienienie i ból. Zwykle leczy się w ciągu 6 dni bez blizny na skórze.
 • Oparzenia drugiego stopnia wpływają zarówno na naskórek, jak i warstwę pod skórą (skóra właściwa). Oprócz bólu i zaczerwienienia u osób z oparzeniami drugiego stopnia mogą wystąpić pęcherze. Oparzenia te mogą trwać od 2 do 3 tygodni, a ich blizna jest bardziej prawdopodobna.
 • Oparzenia trzeciego stopnia są najpoważniejsze. Uszkadzają one dwie górne warstwy skóry, ale mogą także uszkadzać kości i ścięgna i mogą wpływać na zakończenia nerwowe. Osoby z poparzeniami trzeciego stopnia mogą również zauważyć, że ich skóra staje się biała lub czarna. Tego typu oparzenia mogą zająć dużo czasu i prawdopodobnie będą powodować blizny.

Blizny spowodowane oparzeniami drugiego i trzeciego stopnia są klasyfikowane zgodnie z ich wyglądem i wpływem na skórę:

 • Przerostowe blizny mogą wyglądać na czerwone lub purpurowe i są unoszone powyżej poziomu skóry. Mogą czuć ciepło i swędzenie.
 • Blizny po skurczach sprawiają, że skóra, mięśnie i ścięgna są mocniejsze i ograniczają normalny ruch skóry.
 • Blizny keloidowe tworzą lśniący, bezwłosy guz.

Usuwanie oparzeń

Spalić bliznę leczoną maścią.

Szybkie leczenie i właściwa pielęgnacja ran to często najlepszy sposób na zapobieganie lub minimalizowanie pojawiania się blizn.

Wiele blizn z czasem zanika. Jednak blizny keloidowe często same nie zanikają i mogą wymagać leczenia.

Gdy już powstanie blizna, osoba może zmniejszyć wygląd blizny poprzez:

 • Nakładanie żelu silikonowego. Badania pokazują, że może to pomóc w zmniejszeniu występowania istniejących blizn, w tym w zmniejszeniu rozmiaru, sztywności i zaczerwienienia.
 • Ochrona obszaru przed słońcem. Promienie ultrafioletowe ze słońca mogą powodować, że blizny stają się ciemniejsze i stają się bardziej zauważalne. American Academy of Dermatology (AAD) zaleca, aby ludzie nosili odzież ochronną i krem ​​do opalania o SPF 30 lub wyższym.
 • Uważaj na produkty do usuwania blizny dostępne bez recepty. Skuteczność takich produktów jest często niesprawdzona.

Jeśli blizny po oparzeniu wywołują znaczny stres, osoba może porozmawiać z lekarzem o możliwościach zmniejszenia blizny. Te zabiegi wymagają pracy z uszkodzonym kolagenem.

AAD zaleca następujące medyczne opcje redukcji blizn:

 • wstrzyknięcia steroidowe, które mogą złagodzić ból i zmniejszyć rozmiar keloidu i innych blizn
 • zabiegi laserowe, które mogą zmniejszyć zaczerwienienie, ból i twardość keloidów i innych blizn.
 • operacja usunięcia blizny, zmniejszenie rozmiaru blizn keloidowych i poprawa ruchu skóry

Podczas gdy te zabiegi mogą pomóc zmniejszyć blizny, mogą nie usunąć ich całkowicie, a uzdrowienie może zająć trochę czasu.

Unikaj używania kremów zawierających witaminę A lub witaminę E na bliznach, ponieważ może to uczynić je bardziej zauważalnymi. Ważne jest jednak, aby skóra była nawilżona.

Jak zapobiec bliznom

Po niedawnym spaleniu osoba może zastosować kilka metod, aby zapobiec lub zmniejszyć nasilenie blizn:

Bezpośrednio po wystąpieniu oparzenia osoba może:

 • spłucz oparzenie chłodną lub letnią wodą, a następnie pozwól skórze wyschnąć
 • nanieść antybiotyk, używając wysterylizowanego aplikatora, aby zapobiec infekcji
 • przykryć oparzenie bandażem nieprzylepnym, utrzymanym w miejscu z gazy
 • poszukać opieki medycznej, jeśli rana zacznie się czerwienić zamiast goić.

Krótko po wygojeniu się oparzenia osoba może:

 • starannie rozciągaj skórę wokół chorego obszaru przez kilka minut każdego dnia, aby zapobiec sklejaniu się skóry
 • poczekaj, aż jakikolwiek pęcherz pęknie i spłynie sam, następnie lekarz powinien odciąć martwą skórę
 • przykryj uszkodzony obszar ubraniem lub kremem przeciwsłonecznym przez kilka miesięcy

Aby zapewnić silne oparzenie, należy go regularnie nawiązywać z lekarzem. Mogą doradzić, w jaki sposób zapobiegać lub zmniejszać bliznowacenie i sprawdzać, czy oparzenie się goi, tak jak powinno.

Jak leczyć oparzenia

Bandaż i gazy są stosowane do tyłu kobiecej dłoni.

Szybkie i odpowiednie leczenie oparzeń zmniejszy ryzyko i nasilenie wszelkich blizn.

Zwykle osoba może leczyć oparzenie pierwszego stopnia w domu, mocząc oparzenie w chłodnej wodzie przez co najmniej 5 minut.

Osoby, które mają oparzenie drugiego stopnia, powinny zwykle spotkać się z lekarzem. Jednak ludzie mogą leczyć małe oparzenia w domu na następujące sposoby:

 • Maść antybiotykowa. Nałożenie cienkiej warstwy maści antybiotycznej na zaatakowany obszar sprzyja gojeniu i zmniejsza ryzyko infekcji.
 • Bandaże z gazy. Zakrycie oparzenia sterylną, nieprzylepną gazą chroni skórę i zmniejsza ryzyko infekcji.

Oparzenia trzeciego stopnia są bardzo poważne i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Leczenie oparzeń trzeciego stopnia obejmuje:

 • Ubrania kompresyjne to ciasne elementy odzieży, które wspierają dotknięty obszar. To ciśnienie pozwoli skórze odzyskać.Osoba może przez cały czas nosić kompresję przez cały dzień, aby dać czas na wyleczenie.
 • Przeszczepy skóry. Przeszczep skóry dotyczy chirurga, który przyjmuje zdrową skórę z innej części ciała lub od dawcy i używa go do pokrycia obszaru spalonej skóry.
 • Chirurgia. Jeśli poparzenie powoduje sklejanie się części skóry (zwanych przykurczami), może być konieczne wykonanie operacji, aby zwolnić i umożliwić ruch.
 • Pomocna może być również terapia fizyczna wspomagająca ruch w obszarach ciała dotkniętych przykurczami.

Jeśli oparzenie nie zostanie wyleczone w ciągu tygodnia, niezależnie od jego wielkości i ciężkości, umów się na wizytę u lekarza. Jeśli blizna po oparzeniu jest ciężka lub nie znika z czasem, należy skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie żelu Aloe Vera, spożywanie diety bogatej w przeciwutleniacze, picie dużej ilości wody i przyjmowanie pewnych suplementów może poprawić proces gojenia. Konieczne jest jednak skonsultowanie się z lekarzem przed nałożeniem cokolwiek na poważne oparzenia i przyjmowanie nowych suplementów, ponieważ mogą one wpływać na inne metody leczenia.

Komplikacje

Większość drobnych oparzeń zostanie wyleczona, nie powodując dalszych problemów i nie wymagająca opieki medycznej. Cięższe oparzenia wymagają leczenia medycznego, mogą pozostawić blizny i wiązać się z większym ryzykiem powikłań, takich jak:

Infekcja

Oparzenia powodują otwarte rany, w których bakterie i inne zarazki mogą dostać się do organizmu. Powstałe infekcje mogą być nieznaczne i łatwo leczyć lub mogą przerodzić się w cięższe infekcje, takie jak sepsa. Sepsa występuje, gdy infekcja dostanie się do krwiobiegu osoby i może zagrażać życiu.

Odwodnienie

Oparzenia powodują utratę płynu przez organizm. Utrata nadmiernej ilości płynu może spowodować odwodnienie, które może wpłynąć na objętość krwi przepływającej przez ciało.

Niska temperatura ciała

Skóra człowieka pomaga regulować temperaturę ciała. Gdy poparzenie poważnie uszkadza skórę, wynikająca z tego utrata ciepła może powodować hipotermię, gdy temperatura ciała nagle spada do niebezpiecznie niskiego poziomu.

Przykurcze

Przykurcze występują podczas procesu gojenia, gdy tworzy się blizna. Blizna może napinać skórę, powodując ograniczony ruch kości lub stawów.

Uszkodzenie mięśni i tkanek

Cięższe oparzenia często przenikają wszystkie warstwy skóry osoby i mogą dotrzeć do mięśni i tkanek, co może spowodować długotrwałe uszkodzenie tych struktur.

Poczucie własnej wartości i problemy emocjonalne

Oparzenie się blizn może zaszkodzić pewności siebie lub poczuciu własnej wartości, szczególnie gdy znajdują się w obszarze, który nie jest łatwy do ukrycia, np. Twarzy. Może to prowadzić do emocjonalnego i psychologicznego dystansu.

Perspektywy

Perspektywa zależy od ciężkości oparzenia i szybkości leczenia. Małe poparzenia pierwszego stopnia powinny samo się zagoić, z niewielkimi bliznami. Oparzenia drugiego i trzeciego stopnia mogą pozostawiać blizny, chociaż leczenie, takie jak przeszczepy skóry i ucisk, może pomóc zmniejszyć ich widoczność i przyspieszyć gojenie.

Like this post? Please share to your friends: