Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Frozen shoulder: Co musisz wiedzieć

Zamrożone ramię jest częstym stanem, w którym ramię sztywnieje, zmniejszając jego ruchliwość.

Jest również znany jako klejące zapalenie torebki.

Termin „zamrożone ramię” jest często niewłaściwie stosowany w przypadku zapalenia stawów, ale te dwa warunki nie są ze sobą powiązane.

Zamrożone ramię odnosi się konkretnie do stawu barkowego, podczas gdy zapalenie stawów może odnosić się do innych lub wielokrotnych stawów.

Zwykle dotyka ludzi w wieku od 40 do 60 lat i jest bardziej prawdopodobne u kobiet niż u mężczyzn. Szacuje się, że dotyczy to około 3 procent ludzi.

Może wpływać na jedno lub oba ramiona.

Ćwiczenia

mężczyzna trzyma jego lewe ramię w bólu

Częste, delikatne ćwiczenia mogą zapobiegać i ewentualnie odwracać sztywność w ramieniu.

Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgów Ortopedów (AAOS) proponuje kilka prostych ćwiczeń. Jednym z nich jest rozciągnięcie ramienia krzyżującego.

Crossover stretch ramię: Trzymając górną część dotkniętej stronie, delikatnie wyciągnij rękę przed siebie, pod brodą. Przytrzymaj przez 30 sekund. Odpręż się i powtórz.

Ćwiczenia powinny być prowadzone przez lekarza, osteopatę lub fizjoterapeuty.

Każdy, kto doświadcza sztywności w stawie barkowym, powinien starać się o pomoc medyczną prędzej niż później, aby zapobiec stałej sztywności.

Harvard Medical School sugeruje następujące ćwiczenia dla odciążenia zamrożonego ramienia.

Rozciągnięcie wahadła

Stań z rozluźnionymi ramionami. Pochylaj się do przodu, dotykając ręką niewzruszonego ramienia spoczywającego na stole. Pozwól, aby dotknięte ramieniem zwisało pionowo i huśtaj się w małym kółku o średnicy około 1 stopy. Zwiększ swoją średnicę w ciągu kilku dni, gdy zdobędziesz siłę.

Rozciąganie ręczników

Chwyć oba końce ręcznika za plecami. Z dobrym ramieniem, pociągnij za ręcznik i chore ramię, w kierunku ramienia. Powtarzaj od 10 do 20 razy dziennie.

Jest więcej ćwiczeń, które możesz wypróbować.

Objawy

Osoba z zamrożonym ramieniem będzie miała uporczywie bolesny i sztywny staw barkowy.

Objawy rozwijają się stopniowo i zwykle ustępują same.

Przyczyny

Ramię składa się z trzech kości: łopatki, obojczyka i kości ramienia lub kości ramiennej.

Ramię ma przegub kulowy. Okrągła głowa kości ramienia pasuje do tego gniazda.

Tkanka łączna, znana jako torebka na ramię, otacza to połączenie. Płyn stawowy pozwala stawowi poruszać się bez tarcia.

Uważa się, że zamrożone ramię powstaje, gdy w ramieniu powstaje blizna. Powoduje to gęstnienie i ściśnięcie kapsuły stawu barkowego, pozostawiając mniej miejsca na ruch. Ruch może stać się sztywny i bolesny.

Dokładna przyczyna nie jest w pełni zrozumiała i nie zawsze można ją zidentyfikować.

Jednak większość osób z zamrożonym ramieniem doświadcza bezruchu w wyniku niedawnego urazu lub złamania.

Choroba występuje często u osób z cukrzycą.

Czynniki ryzyka

starsza kobieta

Typowe czynniki ryzyka dla zamrożonego ramienia to:

 • Wiek: Mając powyżej 40 lat.
 • Płeć: 70 procent osób z zamrożonym ramieniem to kobiety.
 • Niedawne urazy: Operacja lub złamanie ramienia może prowadzić do unieruchomienia podczas regeneracji, a to może spowodować usztywnienie torebki naramiennej.
 • Cukrzyca: 10 do 20 procent osób z cukrzycą rozwija zamrożone ramię, a objawy mogą być cięższe. Powody są niejasne

Inne warunki, które mogą zwiększać ryzyko to:

 • uderzenie
 • nadczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy
 • niedoczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy
 • choroba sercowo-naczyniowa
 • Choroba Parkinsona

Gradacja

Objawy są zwykle klasyfikowane w trzech etapach, ponieważ pogarszają się stopniowo, a następnie ustępują w ciągu 2-3 lat.

AAOS opisuje trzy etapy:

 • Zamrażanie lub bolesne stadium: Ból wzrasta stopniowo, co powoduje, że ruchy ramion stają się coraz trudniejsze. Ból w nocy jest gorszy. Ten etap może trwać od 6 tygodni do 9 miesięcy.
 • Mrożone: Ból nie pogarsza się i na tym etapie może się zmniejszyć. Ramię pozostaje sztywne. Może trwać od 4 do 6 miesięcy, a ruch może być ograniczony.
 • Rozmrażanie: ruch staje się łatwiejszy i może w końcu powrócić do normy. Ból może zanikać, ale czasami się nawracać. Zajmuje to od 6 miesięcy do 2 lat.

Ponad 90 procent osób uważa, że ​​dzięki prostym ćwiczeniom i kontroli bólu objawy ulegają poprawie. Zamrożone ramię normalnie się regeneruje, ale może to zająć 3 lata.

Diagnoza

Lekarze najprawdopodobniej zdiagnozują zamrożone ramię w oparciu o oznaki, objawy i badanie fizyczne, zwracając szczególną uwagę na ramiona i ramiona.

Ciężkość zamrożonego ramienia jest określona przez podstawowy test, w którym lekarz naciska i przesuwa określone części ramienia i ramienia.

Problemy strukturalne można zidentyfikować tylko za pomocą testów obrazowania, takich jak prześwietlenie rentgenowskie lub rezonans magnetyczny (MRI).

Leczenie

Celem jest złagodzenie bólu i zachowanie mobilności i elastyczności w ramieniu. Z czasem i przy leczeniu 9 na 10 pacjentów odczuwa ulgę.

Odzyskiwanie może być jednak powolne, a objawy mogą utrzymywać się przez kilka lat.

Istnieje kilka sposobów na złagodzenie bólu i złagodzenie stanu.

Środki przeciwbólowe: Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, są dostępne do kupowania bez recepty lub online i mogą zmniejszać stany zapalne i łagodzić łagodny ból.

Acetaminofen (paracetamol, Tylenol) jest zalecany do długotrwałego stosowania i można go kupić w Internecie.

Leki przeciwbólowe na receptę, takie jak kodeina, opioidowy lek przeciwbólowy, mogą zmniejszać ból.

Nie wszystkie środki przeciwbólowe są odpowiednie dla każdego pacjenta, dlatego ważne jest, aby zapoznać się z opcjami z lekarzem.

Gorące lub zimne kompresy: mogą zmniejszyć ból i obrzęk. Może pomóc naprzemiennie między nimi. Są one dostępne do zakupu online.

Zastrzyki z kortykosteroidów: rodzaj hormonu steroidowego, który zmniejsza ból i obrzęk, mogą one zostać wstrzyknięte do stawu barkowego w celu złagodzenia bólu.

Jednakże powtarzane iniekcje kortykosteroidów są odradzane, ponieważ mogą mieć niepożądane skutki, w tym dalsze uszkodzenie barku.

Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS): działa poprzez odrętwienie zakończeń nerwowych rdzenia kręgowego, które kontrolują ból. Urządzenie TENS wysyła małe do elektrod lub małe elektrodowe nakładki, które są nakładane na skórę na dotkniętym ramieniu. Różne maszyny TENS różnych marek są dostępne do zakupu online.

Fizjoterapia: To może zapewnić trening w ćwiczeniach, aby utrzymać jak największą mobilność i elastyczność, bez obciążania barku lub nadmiernego bólu.

Manipulacja barkami: staw barkowy jest delikatnie poruszany, gdy pacjent znajduje się pod znieczuleniem ogólnym.

Artroskopia na ramię: minimalnie inwazyjny rodzaj zabiegu stosowany w niewielkim odsetku przypadków. Mały endoskop lub rurka wprowadza się przez małe nacięcie do stawu barkowego, aby usunąć blizny lub zrosty.

Lekarz zaproponuje odpowiednią opcję w zależności od nasilenia objawów przedmiotowych i podmiotowych.

Zapobieganie

Zablokowanemu barkowi można zapobiec tylko wtedy, gdy jest to spowodowane urazem, który utrudnia ruch ramienia. Każdy, kto doznał takiego urazu, powinien porozmawiać z lekarzem o ćwiczeniach utrzymujących ruchliwość i elastyczność stawu barkowego.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: