Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak pozbyć się zatkanego nosa: dziesięć możliwych sposobów leczenia

Zatkanie nosa jest bardzo częstym stanem. W rzeczywistości od czasu do czasu większość ludzi ma zatkany nos. Chociaż denerwujące, rzadko jest to poważne.

Zatkanie nosa może się rozwinąć, gdy naczynia krwionośne w nosie staną się zaognione, a tkanki nosowe puchną. Nadmiar drenażu śluzu może również występować z zatkanym nosem.

W tym artykule przyjrzymy się możliwym metodom leczenia zatkanego nosa.

Zabiegi mające na celu złagodzenie zatkanego nosa

Zatłoczony nos może sprawić, że ludzie poczują się okropnie. Wszyscy, którzy są wypchnięci, chcą szybko uzyskać ulgę, aby mogli znów swobodnie oddychać. Na szczęście istnieje wiele sposobów leczenia duszności, od środków domowych po leki.

1. Uderz w prysznic

[Mężczyzna mający prysznic]

Biorąc gorący prysznic, możesz zmniejszyć przekrwienie nosa. Para z prysznica może pomóc śluzu odpłynąć z nosa i poprawić oddychanie.

Chociaż korzyści płynące z pary wodnej mogą nie wystarczyć, przyniesie to chociaż chwilową ulgę.

2. Spróbuj sprayu do soli

[Kobieta używająca roztworu soli fizjologicznej w aerozolu do nosa]

Spray do soli może pomóc zmniejszyć stan zapalny tkanki w nosie i zmniejszyć duszność.

Spraye na bazie soli fizjologicznej nie zawierają leków, więc zwykle są bezpieczne w czasie ciąży. Spraye solne są dostępne bez recepty (OTC), a także online.

3. Przepłukać zatoki

[Kobieta używająca puli neti]

Istnieją różne urządzenia na rynku, takie jak garnki neti, które mogą być używane do płukania zatok i są dostępne do kupienia na Amazon.

Naczynia Neti były używane przez setki lat, aby oczyścić nosowe śluzówki.

Ludzie mogą również użyć roztworu soli fizjologicznej, aby wypłukać śluz z każdego nozdrza.

Destylowaną lub uprzednio przegotowaną wodę, która została schłodzona, należy stosować w celu uniknięcia przedostania się bakterii z wody z kranu do nosa.

4. Zastosuj ciepły kompres

[Kobieta używająca ciepłego kompresu]

Ciepły kompres może zmniejszyć przekrwienie zatok i uczucie duszności w nosie i twarzy.

Ludzie mogą zwilżyć myjkę bardzo ciepłą wodą i przyłożyć ją do twarzy. Trzeba tylko mieć pewność, że woda nie jest tak gorąca, że ​​spala skórę.

Niektórzy ludzie dodają pokrojonego świeżego imbiru do wody przed moczeniem myjki.

5. Spróbuj oleju eukaliptusowego

[Liście eukaliptusa i olej]

Olejek eukaliptusowy powstaje z liści drzewa eukaliptusowego. Olej wykorzystywany jest od setek lat do uzdrawiania.

Wdychanie oleju może zmniejszyć stan zapalny w nosie i ułatwić oddychanie. Wystarczy umieścić kilka kropel oleju w garnku z wrzącą wodą i wdychać parę.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem oleju eukaliptusowego, to istnieje doskonały wybór na Amazon z tysiącami opinii klientów.

6. Weź lek przeciwbólowy

[Tekst i igła przeciwhistaminowa]

W niektórych przypadkach zatkany nos jest spowodowany reakcją alergiczną. Leki na alergie mogą zawierać antyhistaminę, która blokuje tę reakcję.

Użytkownicy powinni dokładnie wybrać i przeczytać wskazówki na opakowaniu i mieć świadomość efektów ubocznych. Niektóre leki przeciwalergiczne mogą powodować senność, dlatego należy unikać prowadzenia pojazdów.

7. Użyj środka zmniejszającego przekrwienie

[Wybór obkurczający jelita]

Leki udrożniające mogą również być w stanie zmniejszyć przekrwienie nosa. Działają, powodując zwężenie małych naczyń krwionośnych w nosie. Zwężenie zmniejsza obrzęk w nosie i zmniejsza zaduch.

Leki udrożniające są dostępne w postaci tabletek i sprayów do nosa. Aerozole do nosa mogą działać szybciej, ponieważ nie muszą być wchłaniane przez żołądek. Dostępne są leki OTC i na receptę.

Każdy, kto ma wysokie ciśnienie krwi, powinien najpierw zapytać lekarza, czy można bezpiecznie przyjmować leki zmniejszające przekrwienie.

Działania niepożądane mogą obejmować zwiększenie częstości akcji serca, ból głowy i suchość w ustach. Środki obkurczające w sprayu do nosa mogą również powodować kichanie i pieczenie w nosie.

8. Użyj nawilżacza

[Nawilżacz powietrza]

Dodatkowa wilgoć w powietrzu z chłodnego lub ciepłego nawilżacza mgły może rozrzedzać śluz w nosie. Ułatwia to odwadnianie. Chłodna mgła może również zmniejszyć stan zapalny błon śluzowych w nosie.

Ważne jest, aby utrzymywać nawilżacz w czystości, aby zapobiec wzrostowi bakterii. Ludzie powinni zawsze stosować się do zaleceń producenta dotyczących czyszczenia. W Internecie dostępne są różne nawilżacze powietrza.

9. Bądź uwodniony

[Kobieta z wodą pitną z bólem głowy]

Dokładne picie wystarczającej ilości wody jest zawsze ważne; z wypchanym nosem, to jeszcze ważniejsze.

Dobrze nawilżony rozrzedza śluz nosa i pomaga wypchnąć płyn z nosa, zmniejszając ciśnienie w zatokach.

Kiedy ciśnienie zostanie zmniejszone, będzie mniej zapalenia i podrażnień.

10. Inne metody

[Chrzan]

Ponieważ duszność jest tak powszechna, istnieje wiele alternatywnych metod, które u niektórych osób złagodziły uczucie. Mimo braku dowodów obejmują one:

 • Chrzan – jedzenie niektórych warzyw korzennych jest uważane przez niektórych za pomocne w oczyszczaniu pasaży.
 • Diagnoza akupresury – zastosowanie lekkiego nacisku na mostek nosa kciukiem i palcem wskazującym. W tym samym czasie drugą ręką złap mięśnie po obu stronach karku.
 • Masaż twarzy – dający zatokom delikatny masaż palcami może złagodzić niektóre objawy.
 • Ocet jabłkowy – wymieszaj łyżeczkę octu jabłkowego w szklance wody i wypij.
 • Mięta pieprzowa – mentol może zmniejszać duszność.

Przyczyny zatkanego nosa

W wielu przypadkach zatkanie nosa jest jedynie przejściowym problemem. Jakie są przyczyny tego wypchanego uczucia? Niektóre z następujących stanów mogą prowadzić do zatkania nosa:

Infekcje wirusowe

Przeziębienie wywołane infekcją wirusową jest jedną z najczęstszych przyczyn zatkania nosa. Istnieje kilka wirusów, które mogą powodować przeziębienie, przy czym najczęściej jest wirus rinowirusowy.

Oprócz zatkanego nosa, przeziębienie może powodować kichanie, ból gardła i kaszel.

Alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa jest bardzo powszechny.Według American College of Allergy, Asthma and Immunology, warunek ma 40 do 60 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych.

Alergiczny nieżyt nosa występuje wtedy, gdy układ odpornościowy organizmu reaguje nadmiernie na substancję, która zwykle nie jest szkodliwa. Typowymi objawami alergicznego nieżytu nosa są pyłki, kurz i sierść zwierząt domowych.

Oprócz zatkanego nosa, objawy mogą obejmować kichanie, katar i swędzenie oczu. Nie jest jasne, dlaczego niektórzy ludzie rozwijają alergiczny nieżyt nosa, ale posiadanie alergii na rodzinną historię jest czynnikiem ryzyka.

Zawodowy nieżyt nosa

Zawodowy nieżyt nosa jest podobny do alergicznego nieżytu nosa. Może rozwinąć się, gdy ktoś reaguje na substancję w swoim środowisku pracy. Objawy mogą obejmować zatkany nos, swędzenie oczu i kaszel. Osoby pracujące z chemikaliami, pyłem drzewnym i zbożem mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na nieżyt nosa.

Ciążowy nieżyt nosa

Ciąża dotyka wielu części ciała, a to może obejmować nos. W czasie ciąży zwiększają się hormony, w tym wzrost progesteronu i estrogenu. Wzrost hormonów wraz ze wzrostem przepływu krwi może powodować obrzęk błony śluzowej w nosie. Objawy mogą obejmować zatkany nos i kichanie.

Ciążowy nieżyt nosa może wystąpić w dowolnym momencie ciąży. Objawy zwykle ustępują wkrótce po porodzie.

Atroficzny nieżyt nosa

Zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa występuje, gdy dochodzi do przerzedzania i stwardnienia błon śluzowych w nosie. Cieniejące tkanki ułatwiają wzrost bakterii i prowadzą do infekcji. Wewnątrz nosa mogą również tworzyć się skorupy.

Choroba występuje najczęściej u osób, które przeszły wiele operacji nosa.

Objawy towarzyszące i kiedy należy pójść do lekarza

Pani dmucha nosem w chusteczkę na zewnątrz, mając na sobie kapelusz, szalik, płaszcz i pod parasolem

Gdy ktoś ma zatkany nos, mogą mu towarzyszyć inne objawy. Powszechne jest również kichanie i cieknący nos. Zatkanie nosa może również prowadzić do bólu głowy u niektórych osób.

Chociaż może to być niewygodne, w większości przypadków zatkany nos nie stanowi problemu. Nadal mogą zdarzyć się chwile, kiedy najlepiej jest spotkać się z lekarzem, na przykład gdy objawy nie ustępują.

Czas potrzebny na poprawę objawów może zależeć od przyczyny, ale większość osób wraca po przeziębieniu w ciągu około 10 dni. Jeśli objawy trwają dłużej niż 10 dni, może nadszedł czas, aby skontaktować się z lekarzem.

Powikłania zatkanego nosa mogą się rozwinąć w zależności od przyczyny. Jeśli zatkany nos jest spowodowany infekcją wirusową, możliwe powikłania obejmują zakażenie ucha, zapalenie oskrzeli i zapalenie zatok.

Dodatkowe symptomy, które można zaobserwować, mogą sygnalizować coś poważniejszego niż zatkany nos:

 • zielony śluz wypływający z nosa
 • ból twarzy
 • ból w uchu
 • bół głowy
 • gorączka
 • kaszel
 • ucisk w klatce piersiowej

Osoby, u których wystąpią jakiekolwiek z powyższych objawów, mogą chcieć zobaczyć się z lekarzem, aby wykluczyć infekcję bakteryjną lub jakąkolwiek inną komplikację.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: