Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak powstrzymać katastrofę

Katastrofizacja jest sposobem myślenia zwanym „zniekształceniem poznawczym”. Osoba, która jest katastrofą, zwykle widzi niekorzystny wynik zdarzenia, a następnie decyduje, że jeśli taki wynik się wydarzy, wyniki będą katastrofalne.

Oto kilka przykładów katastrofy:

 • „Jeśli nie zdam tego testu, nigdy nie przejdę przez szkołę, a ja będę totalną porażką w życiu”.
 • „Jeśli szybko nie wrócę do zdrowia po tej procedurze, nigdy się nie poprawię, a całe moje życie zostanie wyłączone”.
 • „Jeśli mój partner mnie opuści, nigdy nie znajdę nikogo innego i już nigdy nie będę szczęśliwy”.

Lekarze nazywają również katastroficzne „powiększanie”, ponieważ osoba sprawia, że ​​sytuacja wydaje się znacznie gorsza, tragiczna lub dotkliwsza niż jest.

Katastrofizacja może prowadzić do depresji u niektórych osób. Na szczęście istnieje kilka metod radzenia sobie z tym stanem i uniknięcia katastrofy.

Szybkie fakty dotyczące katastrofy:

 • Katastrofy mogą być wynikiem lub przyczyną niepokoju.
 • Każda osoba ma tendencję do katastrofy od czasu do czasu.
 • Specjalista od zdrowia psychicznego może pomóc w rozwiązaniu katastroficznego myślenia.

Przyczyny

niespokojny człowiek żuje krawat

Chociaż istnieje kilka potencjalnych przyczyn i przyczyn katastroficznych, większość z nich należy do jednej z trzech kategorii. To są:

Dwuznaczność

Dwuznaczność lub niejasność może otworzyć człowieka do katastroficznego myślenia.

Przykładem może być otrzymanie wiadomości tekstowej od przyjaciela lub partnera, która brzmi „Musimy porozmawiać”.

Ta mglista wiadomość może być czymś pozytywnym lub negatywnym, ale osoba nie może wiedzieć, która z nich jest zgodna z posiadanymi informacjami. Więc mogą zacząć wyobrażać sobie najgorsze wieści.

Wartość

Relacje i sytuacje, które osoba posiada w dużej wartości, mogą powodować tendencję do katastrofy. Kiedy coś jest szczególnie ważne dla osoby, pojęcie straty lub trudności może być trudniejsze do rozwiązania.

Przykładem może być ubieganie się o pracę, której chce dana osoba. Mogą zacząć wyobrażać sobie wielkie rozczarowanie, niepokój i depresję, których doświadczą, jeśli nie dostaną pracy, zanim organizacja nie podejmie żadnych decyzji.

Strach

Strach, zwłaszcza irracjonalny strach, odgrywa dużą rolę w katastrofie. Jeśli ktoś boi się pójść do lekarza, może zacząć myśleć o wszystkich złych rzeczach, które lekarz może im powiedzieć, nawet jeśli tylko idą na badania kontrolne.

Osoba może również doświadczać katastrofy związanej ze stanem zdrowia lub przeszłym zdarzeniem w jego życiu.

Powiązane warunki psychiczne

Niepokój jest ściśle związany z katastrofą. Lęk to stan, w którym osoba doświadcza podwyższonego strachu i zaabsorbowania okolicznościami. Przykładem może być niepokój związany z nadchodzącym wielkim testowaniem lub strach przed samotnym chodzeniem w nocy.

Różnica między katastrofą a lękiem

Podstawową różnicą między lękiem a katastrofą jest to, że lęk może odgrywać przydatną rolę w życiu człowieka. Na przykład niepokój może być pozytywną emocją, ponieważ może pomóc osobie w zachowaniu siebie. Jednak katastrofa zwykle nie przynosi żadnych korzyści.

Posiadanie tych katastroficznych myśli może napełnić umysł osoby niepotrzebnymi emocjami, które zabierają czas i myśl od rzeczywistości. Podczas gdy zarówno lęk, jak i katastrofizm mogą być szkodliwe, lęk może być korzystny w pewnych okolicznościach.

Link do depresji

Depresja lub przedłużające się uczucie bezradności i smutku również wiąże się z katastrofą. Kiedy dana osoba doświadcza przedłużonego poczucia beznadziejności, może mieć skłonność do katastrofy i wyobrażać sobie, że stanie się najgorsze.

Katastrofa bólu

Oprócz stanów zdrowia psychicznego, takich jak lęk i depresja, niektóre osoby mogą ulec katastrofie w związku z odczuwaniem bólu. „Katastrofa bólu” ma miejsce wtedy, gdy dana osoba obserwuje i martwi się o ból, czuje się bezradna, gdy odczuwa ból i nie może odłożyć na bok niepokoju ani myśli o bólu.

Według artykułu w czasopiśmie, katastrofa związana z bólem wiąże się ze wzrostem zużycia narkotyków, pooperacyjnym oceną bólu lub depresją po operacji. Podczas gdy nikt nie oczekuje na ból pooperacyjny lub po urazie, irracjonalny lęk lub podejście może szczególnie utrudnić powrót do zdrowia.

Zabiegi medyczne

młoda kobieta biorąc pigułkę ze szklanką wody

Większość ludzi odczuwa strach i zmartwienie w pewnym momencie.

Jednakże, jeśli osoba nieustannie obawia się najgorszego lub słyszy od swoich przyjaciół i rodziny, że myślą w ten sposób, mogą potrzebować rozwiązać swoje katastroficzne myślenie.

Jeśli dana osoba cierpi na schorzenie, takie jak depresja, lekarz może przepisać leki przeciwdepresyjne, aby pomóc.

Przykłady obejmują:

 • Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI): Przykłady obejmują fluoksetynę (Prozac) i paroksetynę (Paxil). Leki te zwiększają ilość serotoniny neuroprzekaźnika w mózgu. Często są to leczenie pierwszego rzutu u osób z depresją, ale mogą być również przepisywane w przypadku różnych zaburzeń lękowych.
 • Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i norepinefryny (SNRI): ich przykłady obejmują duloksetynę (Cymbalta) i wenlafaksynę (Effexor). Leki te zwiększają ilość serotoniny, jak również noradrenaliny w mózgu.
 • Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (TCA): Te leki obejmują amitryptylinę i nortryptylinę (Pamelor). Lekarze nie przepisują obecnie TCA bardzo często z powodu ich niepożądanych skutków ubocznych.
 • Nietypowe leki przeciwdepresyjne: te leki nie pasują do konkretnej kategorii dotyczącej ich działania. Przykłady obejmują bupropion (Wellbutrin, Aplenzin) i trazodon.

Czasami lekarz może początkowo przepisać jeden rodzaj leku, który może nie być skuteczny w zmniejszaniu zarówno depresji, jak i katastrofy.W takim przypadku lekarz może przepisać inny lek.

Sześć wskazówek do radzenia sobie z katastroficznym myśleniem

kobieta trzyma rękę wskazując stop

Eksperci ds. Zdrowia psychicznego często stosują techniki znane jako terapia behawioralno-poznawcza (CBT), aby pomóc człowiekowi rozwiązać problem katastroficznego myślenia.

Techniki te wymagają, aby osoba była świadoma, że ​​doświadcza katastroficznego myślenia, rozpoznaje swoje działania i stara się zatrzymać i poprawić swoje irracjonalne myślenie.

Sześć wskazówek, aby to osiągnąć, to zapamiętywanie i używanie następujących technik. Mogą one pomóc w zarządzaniu warunkiem:

 1. Uznając, że dzieją się nieprzyjemne rzeczy: życie jest pełne wyzwań, jak również dobrych i złych dni. To, że jeden dzień jest zły, nie oznacza, że ​​wszystkie dni będą złe.
 2. Rozpoznawanie, kiedy myśli są nieracjonalne: Katastrofy często mają wyraźny wzór. Osoba zacznie od myśli, na przykład: „Dzisiaj krzywdzę”. Następnie rozszerzą się na tę myśl ze zmartwieniem i niepokojem, takimi jak: „Ból się tylko pogorszy” lub „To zranienie oznacza, że ​​nigdy się nie poprawię”. Kiedy dana osoba uczy się rozpoznawać te myśli, jest lepiej przygotowana do ich obsługi.
 3. Mówiąc „przestań!”: Aby przerwać powtarzające się, katastroficzne myśli, osoba może powiedzieć głośno lub w myślach „przestań!” lub „nie więcej!” Te słowa mogą zatrzymać strumień myśli i pomóc osobie zmienić bieg ich myślenia.
 4. Myślenie o innym wyniku: Zamiast myśleć o wyniku negatywnym, rozważ opcję pozytywną lub nawet mniej negatywną.
 5. Oferowanie pozytywnych afirmacji: Jeśli chodzi o katastroficzne myślenie, człowiek musi wierzyć w siebie i że może przezwyciężyć swoją skłonność do lęku przed najgorszymi. Mogą życzyć sobie powtarzania codziennie pozytywnej afirmacji.
 6. Ćwiczenie doskonałej samopomocy: Katastrofalne myśli częściej przejmują kontrolę, gdy osoba jest zmęczona i zestresowana. Odpowiednia ilość odpoczynku i angażowanie się w techniki łagodzenia stresu, takie jak ćwiczenia, medytacja i prowadzenie dziennika, mogą pomóc poczuć się lepiej.

Na wynos

Artykuł w czasopiśmie definiuje katastrofę jako „irracjonalnie negatywną prognozę przyszłych wydarzeń”.

Jeśli dana osoba ciągle odczuwa katastrofalne wydarzenia w swoim życiu, a techniki domowe nie pomagają, powinni zwrócić się o pomoc do eksperta zdrowia psychicznego.

Istnieje wiele sposobów, aby pomóc człowiekowi przezwyciężyć ten sposób myślenia i żyć życiem z mniejszym strachem i niepokojem.

Like this post? Please share to your friends: