Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Powody, dla których palenie jest dla ciebie złe

Palenie powoduje uszkodzenia prawie każdego narządu w ciele i jest bezpośrednio odpowiedzialne za wiele chorób.

Dym w kształcie EKG

Każdego roku ponad 480 000 ludzi umiera w Stanach Zjednoczonych (w USA) z powodu chorób związanych z paleniem tytoniu. To około 1 na 5 wszystkich zgonów w USA rocznie. Szacuje się, że 1 na 2 palaczy umrze z powodu choroby związanej z paleniem.

Palenie powoduje więcej zgonów w Stanach Zjednoczonych każdego roku niż następujące połączenie:

 • używanie alkoholu
 • zdarzenia związane z bronią palną
 • HIV
 • nielegalne używanie narkotyków
 • incydenty pojazdów silnikowych

Palenie skraca życie mężczyzny o około 12 lat, a życie kobiety o około 11 lat.

Dwie trucizny w tytoniu wpływające na zdrowie ludzi to:

 • Tlenek węgla znajduje się w spalinach samochodowych i jest śmiertelny w dużych dawkach. Zastępuje on tlen we krwi i głodzi narządy tlenu i uniemożliwia im prawidłowe funkcjonowanie.
 • Smoła to lepka, brązowa substancja, która pokrywa płuca i wpływa na oddychanie.

Palenie wpływa na wiele różnych obszarów ciała. Poniżej pokrywamy każdą część ciała po kolei:

Mózg

Palenie może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia udaru 2 do 4 razy. Udary mogą powodować uszkodzenie mózgu i śmierć.

Jednym ze sposobów udaru mózgu, który może spowodować uszkodzenie mózgu, jest tętniak mózgu, który pojawia się, gdy ściana naczynia krwionośnego słabnie i tworzy wybrzuszenie. To wybrzuszenie może następnie pęknąć i doprowadzić do poważnego stanu zwanego krwotokiem podpajęczynówkowym.

Kości

Palenie może sprawić, że kości będą słabe i łamliwe, co jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet, które są bardziej podatne na osteoporozę i złamania kości.

Układu sercowo-naczyniowego

Palenie powoduje tworzenie się płytki nazębnej we krwi. Płytka przykleja się do ścian tętnic (miażdżyca), czyniąc je węższymi; to zmniejsza przepływ krwi i zwiększa ryzyko krzepnięcia.

Palenie również zwęża tętnice, utrudniając przepływ krwi, jak również zwiększa ciśnienie krwi i tętno.

Także substancje chemiczne w dymie tytoniowym zwiększają ryzyko chorób serca i chorób sercowo-naczyniowych.

Niektóre z najczęstszych to:

 • Choroba niedokrwienna serca – wąskie lub zablokowane tętnice wokół serca. Jest jedną z głównych przyczyn śmierci w Stanach Zjednoczonych.
 • Atak serca – palacze są dwukrotnie bardziej narażeni na atak serca.
 • Ból w klatce piersiowej związany z sercem.

Tlenek węgla i nikotyna w papierosach sprawiają, że serce pracuje mocniej i szybciej; oznacza to, że palaczom będzie trudniej ćwiczyć.

Nawet palacze, którzy palą 5 lub mniej papierosów dziennie, mogą mieć wczesne objawy choroby sercowo-naczyniowej.

System odprnościowy

Układ odpornościowy chroni organizm przed infekcją i chorobami. Palenie pogarsza to i może prowadzić do chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna i reumatoidalne zapalenie stawów.

Palenie zostało również powiązane z cukrzycą typu 2.

Płuca

Płuca jako taca na popiół

Być może najbardziej oczywistą częścią ciała dotkniętego paleniem są płuca. W rzeczywistości palenie może wpływać na płuca na wiele różnych sposobów.

Przede wszystkim palenie tytoniu uszkadza drogi oddechowe i worki powietrzne (znane jako pęcherzyki płucne) w płucach.

Często choroba płuc wywołana paleniem może zająć lata, by stać się zauważalnym, co oznacza, że ​​często nie jest ona diagnozowana, dopóki nie jest dość zaawansowana.

Istnieje wiele problemów płuc i układu oddechowego spowodowanych paleniem; poniżej są trzy najczęstsze w populacji amerykańskiej:

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP): Jest to choroba długotrwała, która pogarsza się z czasem. Powoduje sapanie, duszność i ucisk w klatce piersiowej. Jest to trzecia najczęstsza przyczyna śmierci w Stanach Zjednoczonych. Nie ma lekarstwa.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli: Dzieje się tak, gdy drogi oddechowe wytwarzają zbyt dużo śluzu, co prowadzi do kaszlu. Drogi oddechowe następnie stają się zaognione, a kaszel jest długotrwały. Z czasem blizny i śluz mogą całkowicie zablokować drogi oddechowe i spowodować infekcję. Nie ma lekarstwa, ale rzucenie palenia może zmniejszyć objawy.

Rozedma płuc: Jest to rodzaj POChP, który zmniejsza liczbę woreczków w płucach i rozbija ściany pomiędzy nimi. To niszczy zdolność osoby do oddychania, nawet podczas odpoczynku. W późniejszych etapach pacjenci często mogą oddychać tylko za pomocą maski tlenowej. Nie ma lekarstwa i nie można go odwrócić.

Inne choroby spowodowane paleniem to zapalenie płuc, astma i gruźlica.

Usta

Palenie może powodować nieświeży oddech i zabrudzone zęby, a także chorobę dziąseł, utratę zębów i uszkodzenie poczucia smaku.

Reprodukcja

Kobiety, które palą, mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Kobiety palące w ciąży zwiększają ryzyko dla dziecka, w tym:

 • przedwczesne porody
 • poronienie
 • poronienie
 • niska waga po urodzeniu
 • zespół nagłej śmierci niemowląt
 • choroby niemowląt

Palenie może powodować impotencję u mężczyzn, ponieważ uszkadza naczynia krwionośne w penisie. Może również uszkadzać plemniki i wpływać na liczbę plemników. Mężczyźni, którzy palą, mają niższą liczbę plemników niż mężczyźni, którzy nie palą.

Skóra

Palenie zmniejsza ilość tlenu, który może dotrzeć do skóry, co przyspiesza proces starzenia się skóry i może spowodować jej matowienie i szarość.

Palenie przedwcześnie starzeje się przez 10-20 lat i sprawia, że ​​marszczenie twarzy, szczególnie wokół oczu i ust, jest trzy razy bardziej prawdopodobne.

Nowotwór

Palenie powoduje około 30 procent wszystkich zgonów z powodu raka w USA. W przypadku raka płuc około 80 procent wszystkich zgonów jest spowodowanych paleniem.

Rak płuc jest najczęstszą przyczyną śmierci z powodu raka zarówno u mężczyzn jak i kobiet; jest niezwykle trudny w leczeniu.

Dym tytoniowy zawiera około 7 000 substancji chemicznych, a około 70 z nich jest bezpośrednio związanych z rakiem.

Podobnie jak w płucach, palenie jest również czynnikiem ryzyka dla tego typu nowotworów, między innymi:

 • usta
 • krtań (skrzynka głosowa)
 • gardło
 • przełyk (probówka do połykania)
 • nerka
 • szyjka macicy
 • wątroba
 • pęcherz
 • trzustka
 • żołądek
 • okrężnica / odbytnica
 • białaczka szpikowa

Cygara, palenie fajki, papierosy mentolowe, tytoń do żucia i inne formy tytoniu powodują raka i inne problemy zdrowotne. Nie ma bezpiecznego sposobu na wykorzystanie tytoniu.

Korzyści z rzucenia palenia

Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko zdrowotne.

Szanse na udar mózgu zmniejszają się o połowę w porównaniu do osób niepalących w ciągu 2 lat, a tak samo jak w przypadku niepalących w ciągu 5 lat.

Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, gardła, przełyku i pęcherza spada o połowę w ciągu 5 lat. Ryzyko raka płuc spada o połowę po 10 latach.

Rok po rzuceniu palenia ryzyko zawału serca zmniejsza się o połowę. Po 15 latach jest taki sam jak ktoś, kto nigdy nie palił.

Ogólnie rzecz biorąc, gdy ktoś przestanie palić, ich stan się poprawi, a ich ciało zacznie się regenerować.

Like this post? Please share to your friends: