Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak milenijni ludzie myślą o „bromance”

W ramach nowych badań zbadano doświadczenia związane z „bromowaniem” w XXI wieku, przeprowadzając wywiady z kilkoma białymi, prostymi mężczyznami z wydziału sportowego na uniwersytecie w Wielkiej Brytanii.

dwóch mężczyzn przytulonych

Naukowcy z Wydziału Sportu i Ćwiczeń na University of Winchester w Wielkiej Brytanii postanowili zbadać, jak próbka młodych tysiącletnich mężczyzn postrzega i porównuje „związki romantyczne i bromantyczne”.

Autorem opracowania jest Adam J. White, który jest wykładowcą Sportu i Wychowania Fizycznego w Szkole Sportu i Aktywności Fizycznej na Uniwersytecie w Bedfordshire w Wielkiej Brytanii. Stefan Robinson jest pierwszym autorem artykułu.

Robinson i jego koledzy rozmawiali z 30 młodymi mężczyznami za pomocą częściowo ustrukturyzowanego wywiadu, a ich odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie.

Mówiąc o motywacji do badania, White wyjaśnił: „Społeczeństwo dostrzegło zmianę w zachowaniach młodych mężczyzn pod względem płci”.

„Coraz częściej akceptują gejowskich przyjaciół […] i angażują się w szereg fizycznych i dotykowych zachowań emocjonalnych.”

„Chcieliśmy zrozumieć, jakie były te [homospołeczne] związki, jak powstały, jakie były niezbędne składniki i jak działają z romantycznymi związkami”.

Mówiąc o metodach, których używali, White powiedział: „Uczestnicy zostali zapytani, w jaki sposób zdefiniowaliby brom, czym różni się brom i regularna przyjaźń i jaka jest różnica między bromem a romansem”.

„Bromanse” a „romanse”

„Mężczyźni w tym badaniu podkreślają, że fizyczne i emocjonalne wymiary bromków przypominają tradycyjne oczekiwania romantycznego towarzystwa,” piszą autorzy „, a mianowicie deklaracje miłości, pocałunki, przytulanie i ekskluzywna emocjonalna pewność siebie.”

Spośród 30 mężczyzn, z którymi przeprowadzono wywiady, 29 donosiło, że przytulili się z przyjacielem tej samej płci, a wielu respondentów stwierdziło, że stało się to często.

„Wydaje mi się, że większość facetów w bromkach przytula się, to normalne w mojej głównej grupie przyjaźni, to też nie jest coś seksualnego, to pokazuje ci troskę”, powiedział jeden z uczestników. „[W] moim pokoleniu, jest tak dużo pocałunków między facetami, ponieważ to pokazuje uczucie”, zauważa inny uczestnik.

Jednak wywiady ujawniły również, że „bromany” rywalizowały z ich heteroseksualnymi romantycznymi związkami. Mężczyźni czuli się mniej osądzeni przez swoich przyjaciół tej samej płci, gdy wyrażali emocje i łatwiej im było rozwiązywać konflikty w ich homospołecznym związku niż romantyczne.

Robinson i koledzy piszą:

„Nasi uczestnicy głównie stwierdzili, że brom zapewnia im wyższą stabilność emocjonalną, lepsze ujawnianie emocji, spełnienie społeczne i lepsze rozwiązywanie konfliktów, w porównaniu do emocjonalnego życia, które dzielili z dziewczynami.”

Homofobia słabnie, seksizm trwa

Autorzy wyjaśniają, że przyjaźnie homospołeczne nie są niczym nowym, dodając, że w XIX i na początku XX wieku „mężczyźni nie tylko pozowali do fotografii w intymny fizycznie sposób, ale pisali do siebie listy pełne wdzięku, a nawet spali w tych samych łóżkach”.

Ale w XX wieku – szczególnie w latach 70. i 80. XX wieku – ta intymność tej samej płci spadła z powodu wzrostu hipermasklozji i „homohysterii”.

Teraz, jak twierdzą badacze, wydaje się, że nastąpiło ożywienie w emocjonalnie ekspresyjnych związkach „bromantycznych”, co jest w dużej mierze spowodowane spadkiem homofobii.

Uważają jednak, że niektóre konsekwencje tych odkryć są problematyczne dla kobiet prostych. Mężczyźni, z którymi rozmawiali, postrzegali swoje romantyczne partnerki jako „głównych regulatorów ich zachowań”, co prowadziło do negatywnych, seksistowskich postaw wobec nich.

Wydawało się, że binarne nastawienie „my kontra oni” zwyciężyło wśród uczestników, którzy często używali obraźliwych określeń do opisywania kobiet.

Autorzy spekulują, że inna implikacja może dotyczyć tradycyjnych ustaleń krajowych. Poczynając od założenia, że ​​”młodzi mężczyźni doświadczają opóźnionego początku dorosłości i wydłużonego okresu dojrzewania”, żywe ustalenia mogą wkrótce to odzwierciedlić.

„The bromance”, pisze Robinson i jego koledzy, „może w coraz większym stopniu zostać uznanym za prawdziwy związek stylu życia, w którym dwa heteroseksualne mężczyźni mogą żyć razem i doświadczyć wszystkich korzyści tradycyjnego związku heteroseksualnego.”

Mocne i ograniczone badania

Autorzy rozpoznają niektóre ograniczenia swoich badań. „Binarne podejście do przesłuchiwania (tj., Bromances vs. romances)” wraz z faktem, że ankieter był tej samej płci co respondenci, mogło wpłynąć na odpowiedzi respondentów.

Dodatkowo, „praktycznie wyłączne białe ciało studenckie tego brytyjskiego uniwersytetu ograniczyło naszą analizę” – przyznają autorzy.

Dwudziestu dziewięciu uczestników było białych i nie przeprowadzono żadnej analizy, aby uwzględnić różnice klasowe lub etniczne. To ograniczyło wnioski, przyznają autorzy: „do białych, klasy średniej, heteroseksualnych, studentów studiów licencjackich z jednej uczelni”.

Mimo to White powiedział, że „badania były pierwszym prawdziwym badaniem bromów wśród młodych mężczyzn, a nie byciem filmami czy mediami w szerszym zakresie”.

„Więc”, mówi, „zamiast być [Hollywood] obrazem tego, co [młodzi ludzie] uważają za bromek, dowiedzieliśmy się, jaki był dla nich brom, chociaż są interesujące, wyniki są jedynie reprezentatywne dla ci młodzi mężczyźni i dalsze prace muszą wziąć pod uwagę wpływ bromków na kobiety „.

W przyszłości, White zauważa, dalsze badania powinny „brać pod uwagę płyny w kierunku wzdłużnym, aby sprawdzić, czy utrzymają się one poza dojrzewaniem i pojawiającą się dorosłością w dorosłość i poza nią.”

Like this post? Please share to your friends: