Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kofeina zmienia poziomy estrogenu

Naukowcy z National Institute of Health, wraz z innymi instytucjami, opublikowali badanie online w American Journal of Clinical Nutrition, stwierdzając, że azjatyckie kobiety mają wyższy poziom estrogenów podczas picia 200 miligramów kofeiny dziennie. To około 2 filiżanek kawy. Z drugiej strony, białe kobiety, które piły taką samą ilość, miały tendencję do obniżania poziomu estrogenów niż te, które nie piły tej ilości kofeiny. Badanie mówi dalej, że Afroamerykanki, które piły tyle samo, co zarówno Azjatki, jak i białe kobiety, miały również wyższy poziom estrogenu, ale statystyki nie mogły potwierdzić, czy to wystarczyło.

Ich badania pochodziły z analizy kobiet, które piły albo napój gazowany z kofeiną, kawę, zieloną herbatę albo czarną herbatę. Kawa wydawała się mieć największy wpływ na poziom estrogenów u wszystkich kobiet. Azjatyckie kobiety miały wyższy poziom estrogenu, białe kobiety miały niższe, a poziom kobiet w Ameryce nie mógł być określony. Okazało się jednak, że soda i zielona herbata wytwarzają kobiety o wysokiej zawartości estrogenu u Azjatów, białych i Afroamerykanów.

Żaden z poziomów estrogenów kobiet, które były obserwowane, nie zmienił ich wzorców menstruacyjnych, jak mogli przypuszczać badacze. Enrique Schisterman, Ph.D, z Wydziału Epidemiologii, Statystyki i Badań Prewencyjnych w Eunice Kennedy Shriver National Institue Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka (NICHD), Instytut NIH powiedział:

Wyniki wskazują, że spożycie kofeiny wśród kobiet w wieku rozrodczym wpływa na poziom estrogenu. Krótkookresowo, te różnice w poziomie estrogenów pomiędzy różnymi grupami nie wydają się mieć żadnych wyraźnych skutków.

Wiemy, że różnice w poziomie estrogenów wiążą się z takimi zaburzeniami, jak endometrioza, osteoporoza oraz rak endometrium, piersi i jajnika. Ponieważ długotrwałe spożywanie kofeiny może wpływać na poziom estrogenu przez dłuższy czas, rozsądne jest uwzględnianie spożycia kofeiny podczas projektowania badań w celu zrozumienia tych zaburzeń.
Autorzy wykazali, że 89% dorosłych kobiet w wieku od 18 do 34 lat pije średnio 1,5 filiżanki kawy dziennie.

Naukowcy zebrali dane dotyczące ponad 250 kobiet w wieku od 18 do 44 lat w latach 2005-2007. Pili średnio 90 mg kofeiny dziennie – nieco więcej niż równowartość filiżanki kawy.

Uczestnicy przychodzili do kliniki od jednego do trzech razy w tygodniu podczas dwóch cykli menstruacyjnych. Naukowcy zebrali dane na temat tego, co zjedli w ciągu ostatnich 24 godzin, a także szczegóły dotyczące godzin snu, palenia, ćwiczeń i innych stylów życia. Mierzono również poziomy estrogenów.

W streszczeniu w czasopiśmie autorzy podsumowali:

„Umiarkowane spożycie kofeiny wiązało się ze zmniejszonym stężeniem estradiolu u białych kobiet, podczas gdy spożycie kofeiny i zielonej herbaty wiązało się ze zwiększonym stężeniem estradiolu wśród wszystkich ras. Dalsze badania są uzasadnione związkiem między kofeiną a napojami kofeinowymi i hormonami rozrodczymi oraz tym, czy stosunki różnią się rasa. „

Inne znane działania kofeiny

Poniższa ilustracja pokazuje niektóre ze znanych pozytywnych i negatywnych skutków zdrowotnych i psychicznych spożycia kofeiny.

Skutki zdrowotne kofeiny

Napisane przez Christine Kearney

Like this post? Please share to your friends: