Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Większa talia, biodra mogą podnosić ryzyko zawału serca u kobiet

Wiadomo, że otyłość zwiększa ryzyko zawału serca zarówno u mężczyzn jak i kobiet, ale najnowsze badania opublikowane w stwierdzeniu, że dla kobiet, wielkość bioder i talii mogą być najlepszymi wskaźnikami ryzyka.

kobieta pomiaru jej talii

Wiadomo, że wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego lub ataku serca, i ogólnie to skojarzenie wydaje się być takie samo dla mężczyzn i kobiet.

Jednak jako pomiary, BMI nie mówi nic o rozkładzie tkanki tłuszczowej i nie rozróżnia rodzajów tłuszczu – takich jak tłuszcz trzewny a tłuszcz podskórny.

Trzewny tłuszcz jest tak nazwany, ponieważ buduje wokół własnych narządów wewnętrznych, takich jak trzustka, wątroba i jelita. Ten rodzaj tłuszczu jest ściślej powiązany z opornością na insulinę i innymi czynnikami ryzyka kardiometabolicznego.

Seks może wpływać na rodzaj tkanki tłuszczowej, której dana osoba jest bardziej predysponowana. Badania wykazały, na przykład, że mężczyźni są bardziej skłonni do gromadzenia się tłuszczu trzewnego, podczas gdy kobiety mają więcej podskórnej tkanki tłuszczowej.

Teraz nowe badanie przybliża rozkład tkanki tłuszczowej i ryzyko zawału serca. Naukowcy prowadzeni przez Sanne Petersa – z George Institute for Global Health na University of Oxford w Wielkiej Brytanii – zbadali rozmiar ciała i kształt prawie pół miliona dorosłych, aby zlokalizować najlepsze predyktory ryzyka zawału serca.

Stosunek talii do bioder jest niebezpieczny dla kobiet

Korzystając z bazy danych Biobank w Wielkiej Brytanii, Peters i współpracownicy przeanalizowali prawie 500 000 osób w wieku od 40 do 69 lat, których obserwowano przez okres 7 lat.

W tym czasie odnotowano 5 710 przypadków zawału serca, z których 28% wystąpiło u kobiet.

Zespół zastosował modele regresji Coxa, aby obliczyć ryzyko zawału mięśnia sercowego związanego z BMI, a także „obwód talii, stosunek talii do bioder oraz stosunek talii do wysokości”.

Badanie dało interesujące wyniki dotyczące różnic płci w ryzyku zawału serca. Autorzy badania podsumowują swoje ustalenia.

„Mimo że ogólne i centralne otłuszczenie mierzy każdy z nich ma bardzo szkodliwy wpływ na ryzyko [zawału serca] u obu płci, wyższy obwód talii i stosunek obwodu talii do bioder powodowały większe ryzyko [zawału serca] u kobiet niż u mężczyzn . „

„Stosunek talii do bioder był silniej związany z ryzykiem [zawału serca] niż wskaźnik masy ciała u obu płci, szczególnie u kobiet” – kontynuują.

„Nasze odkrycia potwierdzają pogląd, że posiadanie proporcjonalnie większej ilości tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha (cecha charakterystyczna kształtu jabłka) wydaje się być bardziej niebezpieczny niż bardziej trzewny tłuszcz, który jest zwykle przechowywany wokół bioder (tj. W kształcie gruszki).”

Sanne Peters

Jednak nie jest to pierwsze badanie zwracające uwagę na rozkład tkanki tłuszczowej, jako szczególnie szkodliwe dla zdrowia cardiometabolicznego kobiet. Wcześniejsze badania, które opisywały, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni mieli trzewną tkankę tłuszczową, pociągały za sobą wyższe ryzyko kardiometaboliczne dla kobiet.

Zgodnie z najnowszymi statystykami Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) ponad 36 procent dorosłych w Stanach Zjednoczonych jest otyłych, a kobiety są bardziej dotknięte niż mężczyźni.

Jak zauważa CDC, ponad 38 procent kobiet w Stanach Zjednoczonych jest otyłych, podczas gdy nieco ponad 34 procent mężczyzn ma tę chorobę.

Like this post? Please share to your friends: