Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak choroba dziąseł może prowadzić do raka

Czy zdrowie jamy ustnej jest jeszcze ważniejsze niż sądziliśmy? Cóż, nowe badania z Finlandii wskazują na zaskakujący związek między chorobą dziąseł a rozwojem niektórych nowotworów. Co gorsza, wiąże się to z ryzykiem śmierci związanej z rakiem.

dentysta dyskusji diagnozy z pacjentem

Zapalenie przyzębia lub choroby dziąseł charakteryzuje się stanem zapalnym tkanki otaczającej podstawę zębów lub dziąsła.

W bardziej zaawansowanych stadiach choroby zapalenie przyzębia może doprowadzić do zniszczenia dziąseł, a nawet do zaatakowania kości, która utrzymuje zęby w miejscu.

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), 47,2 procent dorosłych, którzy mają ponad 30 lat w Stanach Zjednoczonych, cierpi na jakiś rodzaj zapalenia przyzębia. Wraz z wiekiem wskaźnik ten wzrasta, więc 70,1% dorosłych w USA w wieku powyżej 65 lat cierpi na tę chorobę.

Jakby życie z objawami zapalenia ozębnej nie było wystarczająco trudne, badacze z Uniwersytetu w Helsinkach i Helsińskiego Szpitala Uniwersyteckiego, zarówno w Finlandii, we współpracy z kolegami z Karolinska Institutet w Szwecji, wykazali, że bakterie winne tej choroby może być również w stanie wywołać niektóre rodzaje raka – szczególnie raka trzustki.

W listopadzie 2017 r. Timo Sorsa – z Uniwersytetu w Helsinkach – i zespół opublikował badanie pokazujące, że bakteria wywołująca zapalenie przyzębia może również być odpowiedzialna za rozwój niektórych rodzajów raka.

Bakterie chorób dziąseł i guzy nowotworowe

Zauważyli, że niektóre raki żołądkowo-jelitowe, takie jak rak trzustki, mają jeden enzym: proteinazę podobną do chymotrypsyny (Td-CTLP).

Ten enzym, który obserwowano w niektórych guzach nowotworowych, zazwyczaj występuje w jamie ustnej i działa jako główny „czynnik wzmacniający” w rozwoju choroby dziąseł.

Następnie naukowcy zbadali mechanizmy molekularne w grze, które mogłyby wyjaśnić związek między bakterią odpowiedzialną za paradontozę a rozwojem guzów nowotworowych w innych częściach ciała.

Naukowcy odkryli, że Td-CTLP może aktywować inne enzymy – pro-MMP-8 i pro-MMP-9 – które komórki nowotworowe wykorzystują jako nośnik, który pozwala im wchodzić na wcześniej zdrowe komórki.

„Ponadto – piszą autorzy – nasze eksperymenty in vitro dowodzą, że Td-CTLP wykazuje aktywność immunomodulacyjną, która może odgrywać kluczową rolę w promowaniu i regulowaniu karcynogenezy.”

Oznacza to, że enzym Td-CTLP może także zaburzać odpowiedź układu odpornościowego poprzez jego działanie na inhibitory enzymu, które są cząsteczkami, które normalnie spowalniają aktywność enzymu, gdy jest to wymagane. Tak więc, Td-CTLP umożliwia enzymom przyjaznym dla raka, aby działały najgorzej.

„Czynniki wirulencji rozprzestrzeniają się z ust”

Dodatkowo Sorsa i inny zespół naukowców przeprowadzili dodatkowe badanie, tym razem badając związek między zapadalnością na paradontozę a śmiertelnością związaną z rakiem.

Nowe badania – opublikowane w ubiegłym tygodniu w – odkryły pozytywny związek między tymi dwoma.

Do celów tego badania Sorsa i współpracownicy przeanalizowali dane pochodzące od 68 273 dorosłych w okresie 10 lat. To, co znaleźli, było silnym związkiem między rozpoznaniem choroby dziąseł a śmiercią spowodowaną przez raka trzustki.

Patrząc na te dwa badania, zespół stwierdza, że ​​zapalenie charakterystyczne dla zapalenia ozębnej może ułatwiać szkodliwym bakteriom przemieszczanie się do innych części ciała, umożliwiając ich czynnikom zjadliwości – takim jak CTLP – działanie jako „wzmacniacz” komórek rakowych. .

„Badania te wykazały po raz pierwszy, że czynniki wirulencji centralnych chorobotwórczych bakterii leżących u podłoża choroby dziąseł mogą rozprzestrzeniać się z jamy ustnej na inne części ciała, najprawdopodobniej w połączeniu z bakteriami i brać udział w centralnych mechanizmach zniszczenie tkanki związane z rakiem. „

Timo Sorsa

Z tych powodów, Sorsa i współpracownicy zachęcają ludzi do zwracania większej uwagi na ich zdrowie jamy ustnej, ponieważ zapobieganie chorobom jamy ustnej może również oznaczać zapobieganie poważniejszym skutkom zdrowotnym, takim jak rak.

„Na dłuższą metę jest to niezwykle opłacalne dla społeczeństwa” – podsumowuje Sorsa.

Like this post? Please share to your friends: