Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak alkohol powoduje raka?

Nowe badanie dotyczące komórek macierzystych krwi odkryło świeże szczegóły otaczające mechanizmy, dzięki którym alkohol zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Clinking butelki

Wiadomo, że alkohol zwiększa ryzyko nie mniej niż siedmiu rodzajów raka. Są to: usta, górne gardło (gardło), skrzynka głosowa (krtani), przełyk, rak piersi, wątroba i rak jelita.

Chociaż powiązania są ustalone, to jak alkohol działa, by wywołać nowotwór złośliwy, nie jest tak dobrze zrozumiany. Uważa się, że kilka mechanizmów działa.

W większości poprzednich badań badano tylko komórki w laboratorium, analizując ich zmiany po ekspozycji na alkohol (etanol).

Niedawno naukowcy z MRC Laboratory of Molecular Biology w Cambridge w Wielkiej Brytanii postanowili uzyskać jaśniejszy obraz relacji między alkoholem a rakiem, używając całych zwierząt.

Ich badania, które zostały sfinansowane przez Cancer Research U.K., zostały opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie.

Acetaldehyd i komórki macierzyste krwi

Zespół karmił rozcieńczonym etanolem myszom, a następnie użył analizy chromosomów i sekwencjonowania DNA, aby zmierzyć wszelkie uszkodzenia spowodowane przez aldehyd octowy, substancję chemiczną wytwarzaną podczas przetwarzania alkoholu. Skupili swoją uwagę na określonym typie komórek: komórkach macierzystych krwi.

Komórki macierzyste krwi, znajdujące się w krwi i szpiku kostnym, są niedojrzałymi komórkami krwi, które mogą rozwinąć się do dowolnego rodzaju krwinek, w tym białych krwinek, płytek krwi i czerwonych krwinek. Ważne jest zrozumienie, jak alkohol uszkadza te komórki, ponieważ wiadomo, że wadliwe komórki macierzyste powodują raka.

Ponieważ alkohol jest rozkładany w jelitach, bakterie przekształcają go w duże ilości aldehydu octowego, substancji chemicznej, która jak wykazano wcześniej powoduje raka u zwierząt.

Po analizie naukowcy odkryli, że acetaldehyd może w rzeczywistości uszkadzać DNA i rozbijać je w komórkach macierzystych krwi. Chromosomy zostały przegrupowane, a sekwencja DNA została trwale zmieniona w komórkach macierzystych.

Główny autor badania, prof. Ketan Patel, mówi: „Niektóre nowotwory rozwijają się z powodu uszkodzenia DNA w komórkach macierzystych, podczas gdy niektóre uszkodzenia powstają przypadkowo, nasze odkrycia sugerują, że picie alkoholu może zwiększyć ryzyko tego uszkodzenia.”

Mechanizmy samoobrony

Oprócz nowych spostrzeżeń na temat uszkodzeń, jakie etanol powoduje w komórkach macierzystych, naukowcy odkryli nowe informacje na temat mechanizmów ochronnych stosowanych przez nasze ciało w reakcji na alkohol.

Enzymy zwane dehydrogenazami aldehydowymi (ALDH) stanowią pierwszą linię obrony przed szkodami powodowanymi przez alkohol. ALDH rozkładają alkohol na octan, „który nasze komórki mogą wykorzystać jako źródło energii”.

Miliony ludzi – na przykład wielu wschodnich Azjatów – mają niski poziom ALDH lub wadliwe kopie enzymów. Oznacza to, że toksyczny aldehyd octowy gromadzi się w organizmie. Osoby te będą doświadczać zaczerwienionych policzków i potencjalnie źle się poczują.

Kiedy naukowcy badali myszy bez ALDH, odkryli, że alkohol powodował cztery razy więcej uszkodzeń DNA w porównaniu z myszami, które mogły wytwarzać ALDH.

Poza ALDH, ciało ma szereg innych drugorzędnych mechanizmów, które mogą naprawić różne rodzaje uszkodzeń DNA. Ale te mechanizmy nie zawsze działają; niektórzy ludzie mają mutacje, które sprawiają, że są nieskuteczne.

„Nasze badanie podkreśla, że ​​niezdolność do efektywnego przetwarzania alkoholu może prowadzić do jeszcze większego ryzyka uszkodzenia DNA związanego z alkoholem, a zatem niektórych nowotworów.”

Prof. Ketan Patel

„Ale – kontynuuje – ważne jest, aby pamiętać, że usuwanie alkoholu i systemy naprawy DNA nie są doskonałe, a alkohol może nadal powodować raka na różne sposoby, nawet u ludzi, których mechanizmy obronne są nienaruszone”.

Wiadomo, że alkohol przyczynia się do raka, a badania takie pomagają nam zrozumieć, dlaczego i ostatecznie pomogą zapobiegać lub spowolnić nowotwory związane z alkoholem.

Profesor Linda Bauld, z Cancer Research U.K., mówi: „To prowokujące do myślenia badanie podkreśla szkodliwość alkoholu dla naszych komórek, kosztującą niektórych ludzi coś więcej niż zwykłego kaca”.

Like this post? Please share to your friends: