Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jakie są oznaki, że ktoś jest bliski śmierci?

Jeśli osoba lub ukochana osoba jest w podeszłym wieku lub cierpi na śmiertelną chorobę, wiedząc, że śmierć może być bliska, często trudno jest się z nią uporać lub zrozumieć. Zrozumienie, czego się spodziewać może trochę ułatwić.

Ten artykuł bada 11 znaków, że zbliża się śmierć. Następnie patrzy na znaki wskazujące, że dana osoba zmarła i omawia sposób radzenia sobie ze śmiercią bliskiej osoby.

Jak stwierdzić, czy śmierć jest bliska

Gdy osoba jest śmiertelnie chora, może przebywać w szpitalu lub otrzymać opiekę paliatywną. Ważne jest, aby ich bliscy rozpoznali znaki, że śmierć może być bliska. Te znaki są omówione poniżej.

1. Zmniejszenie apetytu

starszy mężczyzna karmiony w szpitalnym łóżku, zmniejszony apetyt może być oznaką śmierci

Gdy osoba zbliża się do śmierci, stają się one mniej aktywne. Oznacza to, że ich ciało potrzebuje mniej energii niż to miało miejsce. Przestają jeść lub pić, ponieważ ich apetyt stopniowo się zmniejsza.

Jeśli dana osoba troszczy się o umierającego ukochanego, który traci apetyt, powinien pozwolić im jeść, gdy poczują się głodni. Oferowanie im wyskakujących lodem pomaga im utrzymać nawodnienie.

Osoba może całkowicie przestać jeść kilka dni przed śmiercią. Kiedy tak się dzieje, pomaga to w utrzymaniu warg w balsamie do ust, aby nie były nieprzyjemne.

2. Spanie więcej

W ciągu 2 lub 3 miesięcy przed śmiercią osoby mogą spędzać mniej czasu na jawie.

Ten brak czuwania wynika z osłabienia metabolizmu organizmu. Bez energii metabolicznej, osoba będzie spać o wiele więcej.

Jeśli dana osoba troszczy się o umierającego, kochającego, który jest śpiący, powinien zapewnić im wygodę i pozwolić im spać. Kiedy ich ukochana osoba ma energię, powinna zachęcić ich do poruszania się lub wstania z łóżka, aby uniknąć odleżyn.

3. Stawanie się mniej społecznym

Ponieważ poziom energii osoby umierającej zmniejsza się, mogą nie chcieć spędzać tak wiele czasu z innymi ludźmi, jak kiedyś.

Jeśli umierająca osoba staje się coraz mniej społeczna, ich najbliżsi powinni starać się nie urazić.

Nierzadko zdarza się, że ktoś czuje się nieswojo, pozwalając innym zobaczyć, jak tracą swoją siłę. W takim przypadku wskazane jest zorganizowanie wizyt, gdy osoba umierająca jest gotowa na spotkanie z kimś.

4. Zmiana parametrów życiowych

Kiedy dana osoba zbliża się do śmierci, jej oznaki życiowe mogą się zmieniać w następujący sposób:

 • spadki ciśnienia krwi
 • zmiany w oddychaniu
 • bicie serca staje się nieregularne
 • bicie serca może być trudne do wykrycia
 • mocz może być brązowy, brązowy lub rdzawobrązowy

Kolor moczu pacjenta zmienia się, ponieważ jego nerki się zamykają. Widzenie tego i innych zmian w ukochanej osoby może być niepokojące. Ale zmiany te nie są bolesne, więc może starać się nie koncentrować na nich zbytnio.

5. Zmiana zwyczajów toaletowych

Ponieważ osoba umierająca je i pije mniej, ruchy jelit mogą się zmniejszyć. Mogą rzadziej przekazywać mniej odpadów stałych. Mogą również rzadziej oddawać mocz.

Kiedy przestaną jeść i pić całkowicie, mogą już nie potrzebować korzystać z toalety.

Zmiany te mogą być niepokojące, aby świadczyć o ukochanej osobie, ale można się tego spodziewać. Porozmawiaj ze szpitalem o cewniku dla tej osoby.

6. Osłabienie mięśni

W dniach poprzedzających śmierć osoby, ich mięśnie mogą stać się słabe.

Słabe mięśnie oznaczają, że dana osoba może nie być w stanie wykonać małych zadań, które wcześniej były w stanie wykonać. Picie z kubka lub przewracanie się w łóżku może już nie być zadaniami, które mogą wykonać.

Jeśli zdarzy się to osobie umierającej, ich ukochani powinni pomóc im podnosić rzeczy lub przewracać się w łóżku.

7. Upuszczanie temperatury ciała

Starsze para trzymając się za ręce

W dniach przed śmiercią osoby, ich krążenie zmniejsza się, aby krew była skupiona na ich wewnętrznych narządach. Oznacza to, że bardzo mało krwi nadal płynie do ich rąk, stóp lub nóg.

Zmniejszone krążenie oznacza, że ​​skóra osoby umierającej będzie zimna w dotyku. Ich skóra może również wyglądać blado lub plamisto z niebiesko-fioletowymi plamami.

Osoba umierająca może sama nie czuć zimna. Oferowanie im koca to dobry pomysł, jeśli krewny lub przyjaciel uważa, że ​​może go potrzebować.

8. Doświadczanie zamieszania

Kiedy człowiek umiera, jego mózg jest nadal bardzo aktywny. Mogą one jednak czasami być zdezorientowane lub niespójne. Może się tak zdarzyć, jeśli stracą kontrolę nad tym, co dzieje się wokół nich.

Osoba opiekująca się bliską osobą, która umiera, powinna z nią rozmawiać. Ważne jest wyjaśnienie, co dzieje się wokół nich i wprowadzenie każdego odwiedzającego.

9. Zmiana oddychania

Osoba umierająca może wydawać się mieć problemy z oddychaniem. Ich oddychanie może nagle zmienić prędkość, mogą sapać z powodu powietrza lub mogą zatrzymać się pomiędzy oddechami.

Jeśli osoba dbająca o kogoś bliskiego zauważyła to, powinni starać się nie martwić. Nie jest to zwykle bolesne lub kłopotliwe, gdy doświadcza umierająca osoba.

Dobrze jest porozmawiać z lekarzem o poradę, jeśli ktoś jest zaniepokojony tą zmianą w oddychaniu.

10. Zwiększenie bólu

Może być trudno pogodzić się z nieuniknionym faktem, że poziom bólu u ludzi może wzrosnąć, gdy zbliżają się do śmierci.

Widzenie bolesnego wyrazu lub słyszenie bolesnego odgłosu nigdy nie jest łatwe.

Osoba opiekująca się umierającym, kochanym, powinna porozmawiać z lekarzem o możliwościach podawania leków przeciwbólowych. Lekarz może starać się, aby osoba umierająca była tak wygodna, jak to tylko możliwe.

11. Halucynacje

Nierzadko zdarza się, że osoba umierająca doświadcza halucynacji lub zniekształconych wizji.

Chociaż może się to wydawać, nie należy niepokoić osoby opiekującej się umierającym ukochanym. Najlepiej nie próbować ich poprawiać na temat tych wizji, ponieważ może to powodować dodatkowy stres.

Jak radzić sobie w ostatnich godzinach

W ciągu kilku godzin przed śmiercią, ich narządy zostają zamknięte, a ich ciało przestaje działać.W tej chwili wszystko, czego potrzebują, to otaczać ich bliskimi.

Osoba opiekująca się umierającym ukochanym w ostatnich godzinach powinna czuć się tak komfortowo, jak tylko może.

Dobrym pomysłem jest rozmowa z umierającą osobą aż do śmierci. Często mogą nadal słyszeć, co się wokół nich dzieje.

Inne oznaki śmierci

Białe róże na drewnianym tle

Jeśli umierająca osoba jest podłączona do monitora tętna, osoby wokół nich będą w stanie zobaczyć, kiedy ich serce przestało działać, co oznacza, że ​​zmarły.

Inne oznaki śmierci to:

 • brak pulsu
 • nie oddychać
 • bez napięć mięśniowych
 • oczy pozostały nieruchome
 • wypróżnienie jelita lub pęcherza
 • powieki częściowo zamknięte

Kiedy zostanie potwierdzone, że dana osoba zmarła, ich najbliżsi mogą chcieć spędzić trochę czasu u ich boku.

Po pożegnaniu rodzina powinna skontaktować się z domem pogrzebowym. Dom pogrzebowy usunie ciało osoby i przygotuje się do pogrzebu.

Kiedy osoba umiera w hospicjum lub szpitalu, personel skontaktuje się z domem pogrzebowym w imieniu rodziny.

Jak sobie poradzić po śmierci ukochanej osoby

Nawet jeśli się tego oczekuje, śmierć bliskiej osoby nigdy nie jest łatwa do pokonania dla tych, którzy byli blisko nich.

Ważne jest, aby ludzie poświęcali czas i przestrzeń, by się smucić. Powinni także szukać wsparcia od przyjaciół i rodziny.

Każda osoba zajmuje się żalem w inny sposób. Ale są pewne wspólne uczucia i doświadczenia, którymi ludzie mogą chcieć się podzielić. Z tego powodu przydatne mogą być grupy wsparcia dla osób ubogich.

Grupy wsparcia pomagają ludziom zgłębiać ich żałobę w pocieszającym otoczeniu z innymi ludźmi, którzy mają podobne doświadczenia. Istnieje szereg grup wsparcia do zbadania wymienionych na stronie Grief.com.

Like this post? Please share to your friends: