Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ibuprofen Potrafi Triple Stroke Risk; Środki przeciwbólowe mogą dwukrotnie zwiększyć szanse na atak serca

Wielu z nas często używa środków przeciwbólowych, aby zmniejszyć ból głowy lub złagodzić ból pleców. Jednak stwierdzono, że nawet bez recepty ibuprofen (Advil, Medipren, Motrin, Nuprin, PediaCare) może trzykrotnie zwiększyć ryzyko udaru, a leki takie jak rofekoksyb (Vioxx) i lumirakoksib (Prexige) mogą podwoić ryzyko zawału serca. NLPZ są często przepisywane w zapaleniu stawów i innych tkankach organizmu, takich jak zapalenie ścięgna i zapalenie kaletki maziowej.

Ból, gorączka i stan zapalny są promowane przez uwalnianie w organizmie substancji chemicznych zwanych prostaglandynami. Ibuprofen, na przykład, blokuje enzym wytwarzający prostaglandyny (cyklooksygenazę), co powoduje obniżenie poziomu prostaglandyn. W konsekwencji zmniejsza się stan zapalny, ból i gorączkę.

W opublikowanym dziś przez British Medical Journal badaniu opublikowanym przez British Medical Journal badano wpływ tradycyjnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), jak również nowych leków przeciwzapalnych nowej generacji, znanych jako inhibitory COX-2 i ryzyko związane z atakiem serca i udarem mózgu. .

Lekarze i pacjenci muszą zdawać sobie sprawę, że przepisanie jakiegokolwiek leku przeciwzapalnego wymaga poważnego rozważenia ryzyka sercowo-naczyniowego i wywołania zapalenia.

Szwajcarscy autorzy badania stwierdzają:

„Nasze badanie dostarcza najlepszych dostępnych dowodów na temat bezpieczeństwa tej klasy leków Pomimo niepewności, niewiele jest dowodów sugerujących, że którykolwiek z badanych leków jest bezpieczny pod względem układu sercowo-naczyniowego .. Ryzyko sercowo-naczyniowe musi być brane pod uwagę przy przepisywaniu jakichkolwiek nieinwazyjnych leków. -steroidowy lek przeciwzapalny. „
Naukowcy przeprowadzili analizę wszystkich randomizowanych kontrolowanych badań porównujących dowolny NLPZ z innymi NLPZ lub placebo. Trzydzieści jeden badań zakończono u 116 429 pacjentów.

W porównaniu z placebo, rofekoksyb i lumirakoksyb wiązały się z dwukrotnie większym ryzykiem zawału serca, podczas gdy ibuprofen wiązał się z ponad trzy razy większym ryzykiem udaru. Etorykoksyb (Arcoxia) i diklofenak (Rufenal) wiązały się z czterokrotnym ryzykiem zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.

W 2004 r. Inhibitor COX-2 rofekoksyb został wycofany z rynku po tym, jak badanie wykazało, że lek zwiększył ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Od tego czasu toczy się wiele dyskusji na temat bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego inhibitorów COX-2 i tradycyjnych NLPZ, których kilka badań nie było w stanie rozwiązać.

Wielu pacjentów ma zarówno chorobę sercowo-naczyniową, jak i choroby układu mięśniowo-szkieletowego, co powoduje, że NLPZ są zarówno konieczne, jak i kontrowersyjne. Inni specjaliści medyczni sugerują, że nadszedł czas na ocenę szerszej gamy rozwiązań alternatywnych.

Badania: profesor Peter Jüni, kierownik wydziału Instytutu Medycyny Społecznej i Prewencyjnej Uniwersytetu w Bernie, Szwajcaria

Napisane przez Sy Kraft, B.A.

PLMedBook