Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy Botox może zatrzymać szlifowanie zębów?

W moim wieku nigdy nie brałem pod uwagę Botoxu. Będąc na początku 30 roku życia, kremy do skóry i maseczki wydają się trzymać te nieuchronne oznaki starzenia się – na razie. Jednak nowe badania sugerują, że ta popularna procedura kosmetyczna może rozwiązać inny problem: szlifowanie zębów. Czy warto spróbować?

kobieta mająca Botox

W zeszłym roku dowiedziałem się, że miażdżę i zaciskaję zęby podczas snu. Jest to powszechny stan znany jako bruksizm, który według szacunków dotyka około 10 procent dorosłych w Stanach Zjednoczonych.

Teraz muszę nosić ochraniacz w nocy. To nie tylko przeraża mojego partnera, kiedy odwracam się twarzą do niego z samego rana, ale ślina, która gromadzi się podczas nocy, nie jest przyjemna.

Choć skuteczny, mój ochraniacz szczęki raczej nie powstrzyma bruksizmu u źródła; po prostu zmniejsza uszkodzenia moich zębów i szczęki. Oznacza to, że nadal występują objawy, takie jak bolesna szczęka i bóle głowy.

W rzeczywistości obecnie nie ma uznanych metod leczenia, które mogą powstrzymać bruksizm snu.

Czy Botox – zabieg kosmetyczny preferowany przez celebrytów do tymczasowego usuwania drobnych zmarszczek i bruzd – być potencjalnym kandydatem do obróbki zębów? Nowe badanie twierdzi, że mogło.

Szczerze mówiąc, nie mogę powstrzymać się od cynicznego podejścia do tych badań, szczególnie po tym, jak zobaczyłem, że został sfinansowany przez Allergan Pharmaceuticals, który produkuje – tak, zgadłeś – Botox. Ale, zaintrygowany roszczeniem, badam dalej.

Badanie zaciśnięcia zębów

Botox – formalnie znany jako toksyna onabotulinowa-A – jest lekiem do wstrzykiwania, który może zapobiegać kurczeniu się mięśni.

Lek jest najlepiej znany ze swojego kosmetycznego zastosowania; może być dostarczony do mięśni twarzy – głównie tych pomiędzy brwiami i wokół oczu – aby tymczasowo zmniejszyć wygląd linii zmarszczek i kurzych łap.

Botoks może być również stosowany w wielu stanach medycznych, w tym migrenie, nadreaktywnym pęcherzu i sztywności mięśni. Czy bruksizm może zostać dodany do listy?

Nowe badanie – ostatnio opublikowane w czasopiśmie – próbowało odpowiedzieć na to pytanie.

Warto zauważyć, że w badaniu wzięło udział tylko 22 osoby z bruksizmem – niezupełnie duża próba. Uczestnicy spędzili noc w laboratorium, gdzie naukowcy monitorowali szlifowanie i zaciskanie zębów.

Następnego dnia 13 pacjentów zostało losowo przydzielonych do grupy otrzymującej Botox, podczas gdy pozostali otrzymali zastrzyk placebo. Wstrzykiwano mięśnie skroniowe i żwaczy, których używamy do żucia.

Około 4-8 tygodni później badani zostali poproszeni o spędzenie kolejnej nocy w laboratorium, a badacze ponownie ocenili objawy bruksizmu.

Botox na bruksizm? To są wczesne dni

Według zespołu osoby, które otrzymały zastrzyk placebo, nie zgłosiły poprawy w szlifowaniu lub zaciskaniu zębów, ale ci, którzy otrzymali Botox, zgłosili, że ich symptomy „znacznie się poprawiły” lub „znacznie poprawiły się”.

Ci, którzy mieli Botox również zgłosili zmniejszenie bólu, ale nie było zmiany w nasileniu bólu u tych, którzy otrzymywali zastrzyki placebo.

Pod względem skutków ubocznych badacze stwierdzili, że nie było żadnych działań niepożądanych, ale że dwóch uczestników zauważyło „kosmetyczną zmianę” w swoich uśmiechach – ale to, czy te „zmiany” były lepsze czy gorsze, nie zostało ujawnione.

Ogólnie rzecz biorąc, zespół stwierdza, że ​​Botox „skutecznie i bezpiecznie poprawił bruksizm snu” w tym badaniu.

Dr William G. Ondo ze Szpitala Metodystycznego Houston w Teksasie zauważa, że ​​bruksizm „jest bardzo częstym problemem bez ustalonego leczenia, więc wyniki są zachęcające.”

Tak może być, ale z badania tylko 22 osób, możemy stwierdzić, że Botox jest realną metodą szlifowania zębów? Moim zdaniem nie. To powiedziawszy, warto przeprowadzić dalsze dochodzenie.

Sensowne jest to, że lek, który zatrzymuje skurcz mięśni – po wstrzyknięciu do mięśni kontrolujących żucie – może zapobiec szlifowaniu i zaciskaniu zębów. W odróżnieniu od aktualnych metod leczenia bruksizmu, takich jak ochraniacze na zęby, Botox próbuje zmierzyć się z podstawową przyczyną.

Powiedział, że nie jestem pewien, czy mam ochotę na „kosmetyczną zmianę” w moim uśmiechu, i, w porównaniu z ochraniaczem szczęki, Botox może być dość kosztowny. Ja, na razie, nie jestem jeszcze przekonany przez Botox o bruksizm, ale będę zainteresowany, aby zobaczyć, jakie wyniki przyniosą przyszłe badania.

Jak mówi dr Ondo: „Potrzebujemy większego badania, aby potwierdzić te ekscytujące wyniki”.

Like this post? Please share to your friends: