Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

IBS można szybko zdiagnozować za pomocą nowego testu krwi

Zespół jelita drażliwego, najczęstsze zaburzenie gastroenterologiczne w USA, można teraz zdiagnozować za pomocą zaledwie dwóch prostych badań krwi, umożliwiających wczesną diagnozę dla milionów osób dotkniętych zaburzeniem.

Kobieta z bólem brzucha.

Do tej pory zespół jelita drażliwego (IBS) został zdiagnozowany dopiero po długim i wyciągniętym procesie wykluczania innych schorzeń, często obejmujących inwazyjne zabiegi, takie jak kolonoskopie i sigmoidoskopie.

Dr Mark Pimentel, gastroenterolog z Cedars-Sinai w Los Angeles w Kalifornii, stworzył testy. Wyjaśnia, że ​​ponieważ nie przeprowadzono ostatecznych testów na IBS, pacjenci często musieli przechodzić od lekarza do lekarza, powtarzając testy, zanim uzyskali diagnozę, z którą są pewni.

„Dzięki wczesnej diagnozie pacjenci mogą uniknąć wielu lat inwazyjnych testów i wizyt u specjalistów, którzy często pozostawiają im więcej pytań niż odpowiedzi” – wyjaśnia. „Dzięki tym nowym badaniom krwi wielu pacjentów będzie mogło kontynuować terapię z powodu ich stanu.”

Szacuje się, że około 10% populacji na świecie ma IBS, z czego około 10-15% populacji USA dotkniętych. Stan ten charakteryzuje się różnymi objawami, takimi jak ból brzucha, wzdęcia i napady biegunki i zaparcia, które mogą powodować stres i zmęczenie.

„Wyobraź sobie pacjenta, który budzi się rano i nie wie, kiedy będzie miał wypróżnienie, jeśli będzie to biegunka lub zaparcie” – mówi dr Pimentel. „Czy będą w restauracji z przyjaciółmi, czy będą na spotkaniu, to bardzo traumatyczne, ponieważ jest nieprzewidywalna pod względem funkcji.”

Testy, opracowane przez dr. Pimentela w ciągu 8 lat, wskazują, kiedy IBS rozwinęło się, rozpoznając obecność specyficznych przeciwciał – anty-Cdtb i anty-Vinculin – reagujących na toksyny związane z zatruciem pokarmowym. Te toksyny, wytwarzane przez bakterie, takie jak Salmonella, uszkadzają nerwy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jelit.

Testy wykrywają biomarkery z dokładnością większą niż 90%

Aby potwierdzić dokładność badań krwi, dr Pimentel i jego współpracownicy przeanalizowali prawie 3000 osób w wieku 18-65 lat, porównując uczestników z IBS z osobami z chorobą zapalną jelit, celiakią lub w ogóle z chorobą żołądkowo-jelitową.

Naukowcy odkryli, że testy krwi z powodzeniem wykrywały przeciwciała anty-Cdtb i anty-winkulinowe z dokładnością większą niż 90%. Te przeciwciała były podwyższone u uczestników z IBS w porównaniu z uczestnikami, którzy nie mieli IBS.

W rezultacie badacze stwierdzili, że te biomarkery mogą być szczególnie pomocne w odróżnianiu IBS od zapalnej choroby jelit w trakcie przewlekłej biegunki.

Autorzy przyznają, że nowe testy są ograniczone przez niższą swoistość do identyfikacji IBS w porównaniu z celiakią, chociaż sugerują, że problem ten można łatwo rozwiązać, testując przeciwciała do celiakii obok testów IBS.

Badanie zostało opublikowane w, a dr Pimentel przedstawił wyniki na Digestive Disease Week 2015 w Waszyngtonie.

„Dla 40 milionów Amerykanów, którzy mają zespół jelita drażliwego, mają teraz test, który mówi«masz IBS, to jest prawdziwe, to jest choroba organiczna, nie jest to zaburzenie psychologiczne», i mogą iść prosto do leczenia, lub przynajmniej uzyskać odpowiedź „, mówi dr Pimentel.

W listopadzie zgłoszono nowe wytyczne opublikowane przez American Gastroenterological Association for IBS. Celem tego dokumentu jest ułatwienie pacjentom i ich lekarzom wyboru odpowiednich leków na określone objawy.

PLMedBook