Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Hypophysectomy: Co to oznacza?

Wycięcie przysadki to chirurgiczne usunięcie przysadki mózgowej w celu leczenia guzów nowotworowych lub łagodnych. Większość zgłoszonych guzów przysadki, które zostały usunięte, okazuje się łagodna.

Przysadka mózgowa (zwana także przysadką) to mały gruczoł wielkości ziarnka grochu w mózgu za oczami. Produkuje hormony, które regulują wiele rzeczy, w tym wzrost ciała, metabolizm i rozmnażanie płciowe. Przysadka mózgowa jest również nazywana gruczołem nadrzędnym.

Wycięcie przysadki to usunięcie przysadki mózgowej. Operacja wiąże się z poważnym ryzykiem, a lekarze zwykle próbują innych nieinwazyjnych opcji, zanim uznają osobę za kandydata do operacji.

Szybkie fakty dotyczące hipofizyktomii:

 • Jest to chirurgiczne usunięcie przysadki mózgowej.
 • Procedurę można wykonać dla guzów nowotworowych lub nienowotworowych.
 • Jest to ryzykowna procedura z długim czasem regeneracji.
 • Gruczoł może zostać zniszczony podczas operacji, pozostawiając system hormonalny bez regulacji. W takim przypadku dana osoba będzie wymagać hormonalnej terapii zastępczej.

Wykorzystuje hypofisektomię

Przysadka mózgowa

Guzy łagodne nie są rakowe, ale mogą rosnąć i powodować bóle głowy. Mogą również powodować zagrażające życiu problemy neurologiczne lub naczyniowe, co oznacza, że ​​mogą zostać usunięte jako środek ostrożności.

Guzy nowotworowe są usuwane głównie w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się raka na inne części ciała. Niektóre guzy przysadki mózgowej wytwarzają hormony, które mogą powodować inne schorzenia, takie jak zespół Cushinga, więc może to również być powodem do usunięcia przysadki mózgowej.

Przysadka mózgowa znajduje się w pobliżu nerwów wzrokowych przenoszących informacje z oczu do mózgu. Guzy przysadki mózgowej mogą powodować widzenie w tunelu, niewyraźne widzenie lub podwójne widzenie.

Hypofizyktomia ma na celu poprawę lub ochronę wzroku, aw niektórych przypadkach korektę nadprodukcji hormonów.

Procedura

Skaner MRI

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że najodpowiedniejszym sposobem działania jest hypofiktomia. Neurochirurg wykona tę ocenę, wykonując skan MRI przysadki mózgowej.

W dniu poprzedzającym operację osoba przechodzi badania krwi, prześwietlenia klatki piersiowej lub elektrokardiogram (EKG), aby upewnić się, że są one wystarczająco dobre, aby znieczulić.

Istnieją różne sposoby wykonania wycięcia przysadki, w zależności od problemu, który jest rozwiązywany.

Jest to zabieg chirurgiczny wysokiego ryzyka, a podejście jest starannie dobrane w celu zarządzania ryzykiem i maksymalizacji korzyści. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, a jej ukończenie zajmuje 1-2 godziny.

Przysadkę mózgową można usunąć przez nos, lub można ją usunąć poprzez otwarcie czaszki.

 • Aby usunąć przysadkę przez nos, chirurdzy wykonują nacięcie pod górną wargą. Następnie wkładają wziernik do jamy nosowej i usuwają guz przysadki.
 • Otwieranie czaszki działa najlepiej, jeśli guzy wystają ponad jamę, w której znajduje się gruczoł.

Nowsza metoda zwana stereotaksją polega na użyciu specjalistycznych narzędzi do niszczenia lub usuwania tkanki z precyzyjną precyzją poprzez małe otwory w czaszce.

Poprawa

Hypofizyktomia może zająć do 2 godzin. Następnie osoba dotknięta chorobą spędza kolejne 2 godziny na oddziale ratunkowym przed powrotem na oddział neurochirurgiczny. Ich nos jest zapchany, aby zatrzymać krwawienie i zwykle idą do domu następnego dnia.

Niektórzy ludzie po operacji będą wymagać hormonalnej terapii zastępczej. Najważniejszym hormonem jest kortyzol. Kortyzol jest rodzajem steroidu, który pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem. Najczęściej stosowany w celu zastąpienia kortyzolu jest hydrokortyzon.

Spotkanie uzupełniające z neurochirurgiem i endokrynologiem (lekarz specjalizujący się w zaburzeniach hormonalnych) zwykle ma miejsce 6-8 tygodni po operacji. Sprawdzanie to może obejmować badania krwi, badania oczu i badanie głowy.

Komplikacje

Komplikacje mogą obejmować:

krwotok z nosa

 • krwotok z nosa
 • krwotok wewnętrzny czaszki
 • wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego

Płyn mózgowo-rdzeniowy (CSF) jest przezroczystym płynem, który otacza mózg i rdzeń kręgowy. Wyciek może wymagać drenażu lędźwiowego w dolnej części pleców, aby uszczelnić wyciek i zapobiec infekcji. Ta procedura może potrwać 2-3 dni.

Inne poważne komplikacje to:

 • Moczówka prosta: Dzieje się tak, gdy wpływ ma hormon, który reguluje gospodarkę wodną (wazopresyna). Powoduje pragnienie i nadmierne ilości moczu. Jeśli nie ustąpi po kilku dniach, lekarze zalecą hormonalną terapię zastępczą.
 • Niedoczynność przysadki: to wtedy, gdy przysadka mózgowa nie wytwarza hormonów we właściwy sposób. Funkcja przysadki mózgowej uszkodzona przez guz może się pogorszyć po operacji. W jego przypadku lekarze będą również zalecać hormonalną terapię zastępczą.

Czasami nie jest możliwe usunięcie wszystkich lub wystarczającej ilości guza i objawy mogą być takie same jak przed operacją.

Inne poważne, ale rzadkie powikłania mogą obejmować:

 • Uszkodzenie tętnic szyjnych: po obu stronach przysadki mózgowej i dostarczają krew do mózgu. Uszkodzenia podczas operacji mogą prowadzić do udaru, a nawet śmierci, ale zdarza się to u mniej niż 1 na 100 osób, które przeszły tę operację.
 • Pogorszenie widzenia: Czasami potrzebna jest kolejna operacja, aby usunąć niewielki skrzep wywołujący ucisk na nerwy optyczne.

Alternatywy

Zazwyczaj usunięcie przysadki mózgowej jest sposobem radzenia sobie z nowotworami, które nie reagują na inne terapie.

Alternatywne nieinwazyjne opcje leczenia obejmują:

 • Leki: Endokrynolog może leczyć niektóre guzy przysadki lekami. Jednak większość guzów nie reaguje dobrze na tego typu leczenie.
 • Radioterapia: leczenie promieniowaniem X może kontrolować wzrost niektórych guzów.
 • Operacja nożem gamma: polega na kierowaniu wiązek promieniowania na guz. Jest skuteczny w przypadku niewielkich guzów.

Celem operacji jest usunięcie guza i próba zachowania przynajmniej części gruczołu. Wycięcie podpajęczynówkowe rzadko jest pierwszym działaniem.

PLMedBook