Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Choroba afektywna dwubiegunowa: co powinieneś wiedzieć

Choroba afektywna dwubiegunowa jest stanem zdrowia psychicznego, który charakteryzuje się naprzemiennymi okresami skrajnie wysokiego i niskiego nastroju. Ale jakie są objawy tego zaburzenia nastroju?

Ponad 18 procent Amerykanów doświadcza pewnego rodzaju problemów ze zdrowiem psychicznym w ciągu roku. Choroba afektywna dwubiegunowa nie jest niczym niezwykłym – ponad 4 procent osób w Stanach Zjednoczonych żyje z tą chorobą.

Gdy nie jest dobrze zarządzane, zaburzenie afektywne dwubiegunowe może mieć destrukcyjny wpływ na życie człowieka. Jednakże, jeśli zdiagnozowana i odpowiednio leczyć, ludzie z zaburzeniem dwubiegunowym mogą prowadzić szczęśliwe życie i osiągnąć tak wiele, jak każdy inny.

Artykuł omawia objawy zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Większa świadomość istnienia choroby afektywnej dwubiegunowej może pomóc pacjentom uzyskać dostęp do leczenia, którego potrzebują, i zmniejszyć stygmatyzację wokół tego możliwego do opanowania stanu.

Co to jest?

Znany w przeszłości jako „depresja maniakalna”, zaburzenie dwubiegunowe jest stanem zdrowia psychicznego, który wpływa na sposób, w jaki ludzie doświadczają nastrojów.

kobieta szuka zmartwiona na balkonie

Jeśli choroba afektywna dwubiegunowa nie jest leczona, może powodować zauważalne zmiany w:

 • nastrój
 • poziomy energii
 • umiejętność wykonywania codziennych zadań

Przesunięcia nastroju i energii zwykle wahają się między skrajnymi wzlotami i upadkami.

Dla ludzi z chorobą afektywną dwubiegunową te naprzemienne nastroje są czymś więcej niż ludzie, którzy bez schorzenia nazywają „huśtawki nastrojów”.

Okresy wysokie i niskie dla osób z zaburzeniem dwubiegunowym mogą być dość intensywne. Jeśli pozostaną niezaznaczone, epizody te mogą zakłócać życie, wpływać na relacje i zdolność do dobrego wykonywania pracy.

Epizody maniakalne

Intensywne dobre uczucia i niezwykle wysoka ilość energii klasyfikują okresy szczytów, które znane są jako „epizody maniakalne”.

Te epizody to coś więcej niż radość i energia. Okresy maniakalne mogą sprawić, że ludzie doświadczający ich poczują się drażliwi, skoczni i częściej podejmują ryzyko.

Okresy depresyjne

Podczas niskich okresów, określanych jako „okresy depresyjne”, ludzie doświadczają skrajnego smutku lub beznadziejności.

W okresie depresyjnym spada poziom energii i aktywności. Osoba przechodząca okres depresyjny może mieć problemy z wydostaniem się z łóżka.

Niektórzy ludzie mogą również doświadczać natrętnych myśli, takich jak samobójstwa, które mogą być bardzo niepokojące dla osoby i ich bliskich.

Każdy, kto ma myśli lub myśli samobójcze, powinien natychmiast porozmawiać z lekarzem.

Rodzaje

Istnieje kilka rodzajów zaburzeń dwubiegunowych. Każdy rodzaj zaburzeń dwubiegunowych ma okresy maniakalne i depresyjne, ale okresy te są odmienne.

Istnieją trzy główne typy dwubiegunowe:

 • Dwubiegunowy I: w chorobie afektywnej dwubiegunowej I miesiączki trwają co najmniej tydzień lub są tak poważne, że mogą wymagać hospitalizacji. Okresy depresyjne trwające 2 tygodnie lub dłużej przerywają okresy maniakalne. Czasami mogą wystąpić epizody, które mają zarówno cechy okresów maniakalnych, jak i okresy depresyjne.
 • Bipolar II: W tego typu zaburzeniach dwubiegunowych ludzie doświadczają okresów depresyjnych z łagodniejszymi okresami manii, określanymi jako epizody hipomaniakalne. Pełnoobjawowe epizody maniakalne na ogół nie występują w przypadku choroby dwubiegunowej II.
 • Zaburzenie cyklotomiczne: W zaburzeniu cyklotymicznym ludzie doświadczają co najmniej 2-letnich okresów depresji przeplatanych objawami hipomaniakalnymi. Jednak epizody epizodów hipomaniakalnych i okresów depresyjnych na ogół nie spełniają kryteriów klasyfikacji ich jako klinicznego epizodu manii lub epizodu dużej depresji.

Objawy

Choroba afektywna dwubiegunowa ma wiele oznak objawów. Objawy różnią się w zależności od tego, czy dana osoba doświadcza stanu maniakalnego, czy depresyjnego.

Objawy maniakalne i hipomaniakalne

Objawy maniakalnego lub hipomaniakalnego epizodu dwubiegunowego obejmują trzy lub więcej z następujących czynności:

 • czując się wyjątkowo niespokojnym lub roztrzęsionym
 • niezwykła energia ekstremalna
 • niepokój
 • mówić zbyt szybko
 • zmniejszona potrzeba snu
 • pobudzenie lub drażliwość
 • myśli wyścigowe
 • niezdolność do skupienia się
 • uczucia nadmiernej pewności siebie i euforii
 • tendencje do lekkomyślnego zachowania, takie jak ekstremalne wydatki lub podejmowanie ryzyka

Objawy depresyjne

Osoby doświadczające epizodu depresyjnego mają inne objawy niż osoby doświadczające epizodu maniakalnego.

Objawy epizodu depresyjnego mogą powodować następujące objawy:

zbliżenie rąk wskazujących na niepokój

 • skrajne uczucia smutku lub bardzo smutne uczucie
 • nadmiar niepokoju
 • problemy ze snem (albo nie mogą spać, ani zbyt dużo snu)
 • niski poziom energii
 • zmniejszona aktywność i trudności w wykonywaniu zadań
 • myśli i tendencje samobójcze
 • zapomnienie
 • niezdolność do czerpania przyjemności z normalnie przyjemnych czynności

Czasami osoby z zaburzeniem dwubiegunowym mogą jednocześnie odczuwać objawy zarówno manii, jak i depresji.

W innych przypadkach osoby doświadczające hipomanii mogą odczuwać pewne objawy epizodu maniakalnego, ale czują się naprawdę dobrze i nie zdają sobie sprawy, że coś jest nie tak. Jednak znajomi i rodzina mogą zauważyć zachowanie poza charakterem.

Diagnoza

Lekarz lub pracownik służby zdrowia psychicznego może zdiagnozować zaburzenie dwubiegunowe. Jednak dla niektórych osób z chorobą dwubiegunową osiągnięcie diagnozy jest trudne.

Posiadanie serii okresów wysokich i niskich może być intensywne i może być destrukcyjne. Jednak niektóre osoby, które tego doświadczają, mogą nie uważać tego za problematyczne.

Chęć zaakceptowania wzlotów i upadków, a nie postrzegania tego jako czegoś, co wymaga leczenia, może opóźnić otrzymanie potrzebnej pomocy.

Choroby afektywne dwubiegunowe i pokrewne

Osoby z chorobą afektywną dwubiegunową mogą również wykazywać cechy innych problemów zdrowotnych.

Jeśli ktoś doświadcza innych problemów zdrowotnych, a także choroby afektywnej dwubiegunowej, może upłynąć trochę czasu, zanim lekarz rozpozna objawy choroby dwubiegunowej. Kiedy to robią, mogą skierować tę osobę do psychiatry w celu dalszej oceny choroby afektywnej dwubiegunowej.

Podobne warunki, które mogą prowadzić do błędnego rozpoznania obejmują:

 • Nadużywanie substancji: Oprócz choroby afektywnej dwubiegunowej niektórzy ludzie mogą również nadmiernie stosować alkohol lub narkotyki. Może to prowadzić do słabej wydajności w pracy lub szkole i problemów z relacjami. Osoby w pobliżu osoby mogą nie zdawać sobie sprawy, że zachowanie może być związane z zaburzeniem dwubiegunowym, a nie osobnym problemem nadużywania substancji.
 • Zaburzenia lękowe: Psychiatrzy mogą błędnie diagnozować chorobę afektywną dwubiegunową jako zaburzenie lękowe. Jako osoba z chorobą afektywną dwubiegunową może dążyć do nadmiernego lub skrajnego zmartwienia, które bierze się za zaburzenie lękowe. Zaburzenie lękowe może występować osobno lub być źle zdiagnozowane w okresie depresyjnym.
 • Schizofrenia: Nierzadko zdarza się, że osoba doświadczająca skrajnego okresu manii lub depresji doświadcza psychozy, myślenia urojeniowego lub halucynacji. Z powodu tych objawów psychiatra może błędnie diagnozować chorobę afektywną dwubiegunową jako schizofrenię.

Leczenie i zarządzanie

Choroba afektywna dwubiegunowa po zdiagnozowaniu jest bardzo uleczalna i można nią zarządzać za pomocą odpowiedniego planu opieki.

rozmawiać z terapeutą

Leczenie dwubiegunowe zwykle obejmuje zarówno leki, jak i terapię. Leki na zaburzenie dwubiegunowe obejmuje:

 • stabilizatory nastroju
 • leki przeciwdrgawkowe
 • leki przeciwdepresyjne
 • leki przeciwpsychotyczne

Dodatkowo lekarz pierwszego kontaktu lub psychiatra może zalecić różne rodzaje terapii.

Terapia Talk może pomóc osobom cierpiącym na zaburzenia afektywne dwubiegunowe radzić sobie ze zmianami nastroju, których doświadczają w konstruktywny sposób, co oznacza, że ​​ich zachowanie nie ulega zmianie.

Niektóre czynniki związane ze stylem życia, takie jak zła dieta, brak ruchu i złe zarządzanie stresem mogą zaostrzyć warunki zdrowia psychicznego.

Prowadzenie zdrowego trybu życia, zrozumienie wyzwalaczy, zmniejszenie ekspozycji na nie i regularne ćwiczenia mogą również pomóc w opanowaniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.

W okresie intensywnej manii lub depresji może być konieczne przyjęcie do szpitala lub ośrodka zdrowia psychicznego w celu leczenia. Jest to na ogół tymczasowe i zaprojektowane, aby pomóc ludziom przejść przez najgorsze z wysokich lub niskich bezpiecznie.

Ponieważ ludzie mogą doświadczyć nawrotów w ich stanie, ważne jest znalezienie długoterminowych metod radzenia sobie z chorobą afektywną dwubiegunową. Większość lekarzy zaleci terapię lekarską i terapię jako najbezpieczniejszy sposób radzenia sobie z chorobą.

Like this post? Please share to your friends: