Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób wykonuje się badanie prostaty?

Rak prostaty jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka u mężczyzn mieszkających w Stanach Zjednoczonych, za jedynie rakiem płuc.

Według American Cancer Society, 1 na 7 mężczyzn będzie miał rozpoznanie raka prostaty w swoim życiu. Podczas gdy naukowcy nadal pracują nad tym, czy można zapobiegać rakowi prostaty, przeprowadza się badania prostaty w celu zmniejszenia liczby zgonów z powodu tej choroby.

Co to jest egzamin prostaty?

Badanie przesiewowe oznacza szukanie wczesnych objawów choroby u zdrowych ludzi, którzy nie mają żadnych objawów. Celem badań przesiewowych jest zdiagnozowanie choroby na wczesnym etapie, ponieważ łatwiej ją leczyć i łatwiej wyleczyć.

Kto powinien wykonać test?

obraz gruczołu krokowego z boku

Mężczyznom na całym świecie w wieku powyżej 50 lat zaleca się przeprowadzenie przynajmniej świadomej dyskusji z lekarzem na temat badań przesiewowych w kierunku raka prostaty.

American Cancer Society zaleca, aby dyskusja na temat badań przesiewowych miała miejsce w przypadku mężczyzn w następujących grupach wiekowych:

 • 50 lat dla mężczyzn, którzy są średnio zagrożeni rakiem prostaty i oczekuje się, że będą żyli co najmniej 10 lat dłużej.
 • 45 lat dla mężczyzn z wysokim ryzykiem zachorowania na raka prostaty. Obejmuje to Afroamerykanów i mężczyzn, którzy mają ojca, brata lub syna, u których zdiagnozowano raka prostaty w wieku poniżej 65 lat.
 • 40 lat dla mężczyzn z więcej niż jednym krewnym pierwszego stopnia, którzy mieli raka prostaty w młodym wieku.

Niektóre grupy nie zalecają rutynowego badania przesiewowego. Amerykańska grupa zadaniowa ds. Usług prewencyjnych zmieniła zalecenia w 2012 r., Aby zalecić, aby mężczyźni nie byli poddawani badaniom przesiewowym pod kątem raka prostaty.

Jakie testy są dostępne?

Istnieją dwa główne testy powszechnie stosowane w badaniach przesiewowych w kierunku raka prostaty. Są to badania z odbytnicy cyfrowej (DRE) i test antygenu specyficznego dla prostaty (PSA).

Żaden z testów nie może potwierdzić raka prostaty. Mogą jednak ujawnić silne oznaki, że człowiek ma problem z prostatą i wymaga dalszych testów, takich jak biopsja prostaty.

Mężczyźni, którzy chcą być poddani badaniu przesiewowemu powinni zostać przetestowani za pomocą badania krwi PSA. Jeśli mężczyzna wyrazi zgodę, badanie DRE zwykle przeprowadza się jako wczesną część badania.

W DRE lekarz lub pielęgniarka wkłada palcem w odbytnicę palec nasmarowany w rękawiczce. Robią to, aby sprawdzić rozmiar prostaty i wyczuć nieprawidłowości.

W teście PSA pobierana jest próbka krwi, aby można było zmierzyć poziom PSA we krwi. PSA to białko wytwarzane przez gruczoł krokowy.

DRE

Lekarz rozmawia z pacjentem w swoim biurze

Przed przystąpieniem do DRE człowiek powinien wziąć pod uwagę następujące pytania:

 • Co się stanie podczas DRE?
 • Jak długo potrwa procedura?
 • Czy będzie to bolesne?
 • Jak dokładne jest DRE w znalezieniu raka?
 • Kiedy będą dostępne wyniki DRE?
 • W jaki sposób zostaną podane wyniki?
 • Kto wyjaśni wyniki?
 • Jakie dalsze badania będą konieczne, jeśli wyniki sugerują raka?

Mężczyznom zaleca się również:

 • Poinformuj zespół medyczny, jeśli mają hemoroidy lub szczeliny odbytu, ponieważ DRE może je pogarszać
 • Dowiedz się od swojego ubezpieczyciela, jakie koszty zostaną pokryte i czy są jakieś dodatkowe koszty

W USA mężczyźni są proszeni o wyrażenie zgody przed testem. Ich zgoda mówi, że rozumieją korzyści i ryzyko związane z DRE i zgadzają się na przeprowadzenie testu.

Podczas DRE

Zazwyczaj DRE nie jest bolesne i zajmuje tylko kilka minut.

Aby rozpocząć badanie, specjalista delikatnie włoży smarowany palec w rękawiczce do odbytnicy. Specjalista określi wielkość gruczołu krokowego i wyczuje uderzenia, miękkie lub twarde plamki i inne nieprawidłowości.

Rak prostaty często rozpoczyna się w tylnej części gruczołu, co może być odczuwalne podczas badania doodbytniczego. Jeśli prostata jest powiększona, pacjent może odczuwać dyskomfort lub łagodny ból podczas badania.

Po DRE

Większość mężczyzn wraca do swoich regularnych zajęć natychmiast po DRE. Po odbytnicy może pojawić się krwawienie, szczególnie jeśli występują hemoroidy lub szczeliny odbytu.

Jeśli krwawienie utrzymuje się lub jest znaczące, zaleca się skontaktowanie z lekarzem.

Jeśli lekarz odkryje jakiekolwiek problemy podczas badania DRE, może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań w celu dokładniejszego ich zbadania.

Test PSA

Oznaczony test krwi PSA jest trzymany przez dłoń w rękawiczce

Aby zagwarantować dokładny test, pacjent nie może:

 • infekcja moczem
 • wytrysk przez 48 godzin
 • intensywnie ćwiczył w ciągu ostatnich 48 godzin
 • miał biopsję prostaty w ciągu ostatnich 6 tygodni

Czynniki te mogą podnieść poziom PSA. Czasami wysoki poziom PSA może być po prostu spowodowany zwiększoną aktywnością lub napięciem. Intensywne ćwiczenia, praca lub okres podróży mogą prowadzić do wzrostu PSA.

Co bierze udział w teście PSA?

Test PSA jest testem krwi na problemy z prostatą. Mierzy ilość PSA wytwarzanego przez gruczoł krokowy. Część tego białka wycieka do krwi i może być zmierzona przez lekarzy.

Im wyższy jest poziom PSA we krwi, tym bardziej prawdopodobne jest wystąpienie problemu prostaty. Jednak na poziom PSA może wpływać wiele czynników, takich jak wiek i pochodzenie etniczne. Niektóre gruczoły prostaty wytwarzają wyższy poziom PSA niż inne.

Na poziomy PSA mogą również wpływać:

 • niektóre procedury medyczne
 • niektóre rodzaje leków
 • powiększona prostata
 • zakażenie prostaty

Co dzieje się po teście PSA?

Test PSA zwykle trwa 14 dni.

Jeśli poziom PSA jest prawidłowy, specjalista ds. Opieki zdrowotnej może pozostawić dalsze testy wybranej osobie. Mogą decydować się na test co 1-2 lata.

Jeśli poziom PSA jest wysoki, specjalista prawdopodobnie poleci mężczyznę na więcej testów. Testy te mogą obejmować badanie gruczołu krokowego i prawdopodobnie biopsję prostaty.

Specjalista rozważy szereg czynników, takich jak:

 • wiek
 • wywiad rodzinny – szczególnie w przypadkach raka prostaty
 • pochodzenie etniczne
 • masy ciała
 • poprzednia historia choroby

Co to jest gruczoł krokowy?

Mężczyźni mają mały gruczoł poniżej pęcherza, który jest wielkości orzecha włoskiego. To gruczoł krokowy.

Prostata otacza pierwszą część rurki, która przenosi mocz z pęcherza na penisa. Ta tuba nazywa się cewką moczową, a także przenosi nasienie. Gruczoł krokowy dzieli się na dwa płaty, na lewo i na prawo od centralnego rowka.

Jaka jest funkcja prostaty?

Najważniejszą funkcją gruczołu krokowego jest wytwarzanie płynu, który wraz z plemnikami z jąder tworzy nasienie.

Mięśnie prostaty zapewniają, że nasienie jest wciskane w cewkę moczową i wydalane podczas wytrysku.

Like this post? Please share to your friends: