Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Fibroidy po menopauzie: Co powinieneś wiedzieć

Fibroidy to guzy lub narośla, które rozwijają się w mięśniach macicy. Są one również nazywane mięśniakami gładkimi lub mięśniakami.

Według Centrum Medycznego UCSF wzrost ten jest bardzo powszechny i ​​może dotknąć nawet do 50 procent kobiet w pewnym momencie ich życia.

Fibroidy dotykają głównie kobiety w wieku 30 i 40 lat i mają tendencję do częstszego występowania u afroamerykańskich kobiet.

Wzrosty te są prawie zawsze nienowotworowe. Kobieta może mieć tylko jedno lub więcej mięśniaków macicy jednocześnie i może mieć rozmiary od bardzo małych do bardzo dużych.

Mięśniaki po menopauzie

Starsza kobieta doświadcza menopauzy, patrząc zaniepokojony

Fibroidy potrzebują hormonu estrogenu do wzrostu. Po menopauzie poziom estrogenu u kobiet dramatycznie się zmniejsza, co zwykle zmniejsza ryzyko rozwoju mięśniaków.

W wielu przypadkach mięśniaki faktycznie kurczą się i powodują mniej objawów u kobiet, które osiągnęły menopauzę.

Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą (HRT) w okresie okołomenopauzalnym lub po menopauzie mogą nie zauważyć zmniejszenia objawów. Dzieje się tak dlatego, że HRT zwykle zawiera kombinację estrogenu i progesteronu, które są takimi samymi hormonami, które umożliwiają wzrost mięśniaków młodszym kobietom.

Objawy

Objawy mięśniaków pozostają takie same niezależnie od wieku kobiety, kiedy się pojawią. Objawy obejmują:

 • powiększony brzuch
 • niedokrwistość
 • zmęczenie
 • ból podczas seksu
 • ból w tylnej części nóg
 • ból lub ciśnienie w miednicy
 • nacisk na pęcherz lub jelit
 • bóle krzyża

Niektóre kobiety nie doświadczają objawów i mogą nawet nie wiedzieć, że mają włókniaki, chyba że ginekolog znajdzie je podczas rutynowej wizyty.

Inne kobiety mają bardzo poważne objawy, które mogą uniemożliwić im podjęcie pracy lub wykonywanie rutynowych czynności.

Leczenie

Starsza kobieta mówi z lekarzem, trzymając żółtą butelkę z lekarstw lub pigułki w nim.

Leczenie mięśniaków macicy obejmuje podejście „czuwaj i czekaj” u kobiet, które nie mają objawów, aby dokończyć usunięcie macicy (histerektomii) u kobiet z ciężkimi objawami.

Lekarz rozważy wiele czynników przy podejmowaniu decyzji o planie leczenia. Niektóre z tych czynników obejmują:

 • rozmiar mięśniaków
 • lokalizacja mięśniaków
 • wiek kobiety
 • objawy, których ona doświadcza

Jeśli kobieta nie ma symptomów, zwykle nie potrzebuje leczenia włókniaków po menopauzie, chyba że są one bardzo duże.

„Oglądaj i czekaj”

Wiele kobiet decyduje się nie leczyć mięśniaków z powodu tendencji do zmniejszania się lub ustępowania po menopauzie. Jednak nadal ważne jest regularne sprawdzanie z lekarzem, czy nie urosły.

Lek

Jeśli włókniaki powodują objawy, lekarze mogą zalecać leki. Obejmują one:

 • Lek przeciwbólowy: Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen lub acetaminofen, mogą pomóc złagodzić niektóre z objawów i ból związany z mięśniakami.
 • Suplementy żelaza: Kobiety z ciężkim krwawieniem miesiączkowym mogą skorzystać na suplementacji żelaza, zwłaszcza gdy mają okres. Żelazo może pomóc w zapobieganiu niedokrwistości spowodowanej nadmierną utratą krwi.
 • Pigułki antykoncepcyjne: pigułki antykoncepcyjne o niskiej dawce i niektóre środki antykoncepcyjne zawierające tylko progesteron mogą pomóc w kontrolowaniu ciężkiego krwawienia.
 • Agoniści hormonu uwalniającego gonadotropinę (GnRHa): Najczęstszym lekiem w tej klasie jest Lupron. Te leki GnRHa mogą pomóc w zmniejszeniu mięśniaków i ułatwić ich usunięcie, jeśli operacja jest możliwa. Jednakże lek Lupron może powodować ciężkie działania niepożądane i wiąże się z utratą masy kostnej, więc większość lekarzy przepisuje go tylko na mniej niż 6 miesięcy.

Chirurgia

Chirurdzy przeprowadzili operację w sali operacyjnej.

W przypadku kobiet z dużymi mięśniakami lub poważnie dotkniętych ich objawami operacja może być opcją.

Usunięcie macicy

Histerektomia to operacja polegająca na usunięciu kobiecej macicy. Jeśli kobieta jest w okresie menopauzy lub zbliża się do menopauzy, chirurdzy mogą również usunąć jej jajniki.

Histerektomia ostatecznie zlikwiduje objawy mięśniaków macicy, co czyni ją dobrym wyborem dla kobiety z ciężkimi objawami i która nie chce lub już miała dzieci.

Chirurdzy wykonują histerektomię poprzez nacięcie w jamie brzusznej lub pochwie.

Ablacja endometrium

Ablacja endometrium jest procedurą, w której wyściółka macicy jest usuwana lub niszczona w celu kontrolowania objawów kobiecych.

Kobieta nie będzie w stanie zajść w ciążę po tej procedurze, więc nie jest to dobry wybór dla kobiet, które rozważają ciążę w przyszłości. Dla kobiet po menopauzie to nie będzie problemem.

Myolysis

Mioliza to procedura, w której lekarz wprowadza igłę do mięśniaka. Przez igłę przechodzi prąd elektryczny lub mechanizm zamrażający, aby zniszczyć tkankę mięśniową.

Embolizacja tętnicy macicznej (ZEA)

Kobiety, które mają poważne objawy i nie chcą mieć histerektomii, mogą być dobrym kandydatem do ZEA. Ta procedura obejmuje blokowanie naczyń krwionośnych, które dostarczają krew do mięśniaka.

Zabieg ten powoduje kurczenie się mięśniaka, ale zapobiega również zajściu w ciążę w przyszłości.

Miomektomia

Miomektektomia to operacja polegająca na usunięciu mięśniaków macicy przy jednoczesnym zachowaniu macicy. Myomectomy to najlepsza opcja dla kobiety, która chce mieć dzieci w przyszłości. Lekarze raczej nie zalecają tego kobietom, które już są w okresie menopauzy.

W miomektomii brzusznej chirurg wykonuje większe nacięcie w dolnej części brzucha, usuwa mięśniaki i zamyka ranę.

W laparoskopowej miomektomii chirurg wykonuje cztery małe nacięcia i wkłada medyczne narzędzia do tych otworów, aby usunąć mięśniaki.

Perspektywy

W większości przypadków włókniaki kurczą się do znacznie mniejszego rozmiaru i nie powodują już żadnych objawów po menopauzie.

Kobiety, które przyjmują HTZ lub mają jeszcze wyższy poziom estrogenu, mogą nie odczuwać zmniejszenia wielkości mięśniaków.Można je leczyć za pomocą różnych metod, które będą zależeć od wielkości mięśniaków i nasilenia objawów kobiecych

Ważne jest, aby kobieta, która ma krwawienie z pochwy lub inne objawy mięśniaków po menopauzie, skontaktowała się z lekarzem. Krwawienie z pochwy po menopauzie musi zostać ocenione, aby upewnić się, że nie ma poważniejszej przyczyny.

Like this post? Please share to your friends: