Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przerywany post może mieć „głębokie korzyści zdrowotne”

Przerywany post zyskuje na popularności wśród osób, które chcą zrzucić dodatkowe kilogramy i utrzymać zdrową wagę. Naukowcy twierdzą, że ten rodzaj diety może również spowolnić proces starzenia się i choroby.

kolorowe taśmy pomiarowe

W przerywanym poście, co w zasadzie ma miejsce w ciele, jest to, że jedno źródło energii – które może ułatwiać gromadzenie się tkanki tłuszczowej – zmienia się na inne.

Nasze ciała działają na glukozie lub prostym cukrze, ale kiedy pościmy przez dłuższy czas, to źródło energii staje się niedostępne.

Nasz system musi zidentyfikować inny rodzaj „paliwa”. To wtedy organizm zaczyna przekształcać niektóre rodzaje tłuszczu w kwasy tłuszczowe, które są łatwo wchłaniane przez krew.

Z kolei kwasy tłuszczowe produkują cząsteczki zwane ketonami, które organizm wykorzystuje jako nowe źródło energii.

Stephen Anton, naukowiec z University of Florida College of Medicine w Gainesville, nazywa ten proces „przestawieniem metabolicznego przełącznika”.

„Ten przełącznik”, wyjaśnia Anton, „może się zdarzyć po pewnym czasie postu. Jest to gradacja, w której metabolizm z czasem przesuwa się, by zużywać coraz więcej ketonów na energię”.

On i jego zespół byli zainteresowani, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak następuje zmiana i czy może przynieść inne korzyści zdrowotne wraz z zarządzaniem wagą.

W tym celu dokonali przeglądu wielu ostatnich badań poświęconych mechanizmom i korzyściom okresowego postu.

Przegląd zespołu, opublikowany w czasopiśmie, sugeruje, że przerywany post może być bardziej zdrowy niż inne strategie dietetyczne, ponieważ ketony wywierają mniejszy nacisk na komórki niż produkty uboczne innych stylów diety.

Znaczna utrata masy ciała niezależnie od stylu

Anton i jego koledzy wyjaśniają, że zmiana zaczyna się zazwyczaj po 8-12 godzinach postu, chociaż w przypadku osób, które praktykują okresowo post, strategie postu są różne.

Naukowcy skupili się na dwóch najczęstszych rodzajach przerywanych diet na czczo, z których pierwsza opiera się na ograniczeniach czasowych dotyczących jedzenia.

W nim dieter może pościć przez kilka godzin dziennie – na przykład 16 godzin – jednocześnie pozwalając sobie na zjedzenie wszystkiego, co zechce przez pozostałe godziny.

W przypadku drugiego typu okresowego postu, dieta może wybrać alternatywne dni całkowitego głodu, z dniami, w których jedzenie nie jest niedostępne.

Mogą też po prostu przemieniać dni skromnego jedzenia – gdy ludzie ograniczają się do pokarmów, które w sumie wynoszą około 500 kalorii – z dniami nieograniczonego jedzenia lub „dniami ucztowania”. „Oczywiście,” zauważa Anton, „zalecamy zdrowe jedzenie [w czasie ucztowania].”

Przegląd istniejących badań wykazał, że każdy rodzaj przerywanej diety na czczo wiąże się ze znaczną utratą wagi.

We wszystkich 10 badaniach klinicznych oceniających wpływ podawania posiłku na drugi dzień, wyniki jednoznacznie wskazywały na skuteczność tej strategii przy zrzucaniu dodatkowych kilogramów. I 3 z 4 badań koncentrujących się na ograniczonym czasie trwania przerywanego postu przyniosły podobne rezultaty.

„W moim przekonaniu nie chodzi o to, czy działa w celu zmniejszenia ilości tłuszczu” – mówi Anton. Co jest bardziej interesujące i ważniejsze, jaki rodzaj tkanki jest tracony przez przerywany post.

Dodatkowe potencjalne korzyści dla zdrowia

Większość badań opisanych przez Antona i zespół wykazała, że ​​podczas gdy uczestnicy utracili tkankę tłuszczową, nie zanotowano znaczącej ilości tkanki beztłuszczowej – obejmującej tkankę narządową, mięśniową i kostną.

Jest to ważne, ponieważ chude tkanki pozwalają naszemu organizmowi dobrze funkcjonować, a inne rodzaje strategii odchudzania, jak zauważa Anton, prowadzą do znacznej utraty tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej, co może mieć wpływ na zdrowie w dłuższej perspektywie.

Badania nad skutkami przejścia z energii napędzanej glukozą do energii napędzanej ketonem u gryzoni i innych zwierząt sugerują, że przerywany post może również przynosić inne korzyści zdrowotne, twierdzą naukowcy.

Naukowcy twierdzą, że może to pomóc w wydłużeniu długości życia, poprawie funkcjonowania procesów metabolicznych, ochronie funkcji poznawczych, poprawie sprawności fizycznej, zmniejszeniu szkodliwych przypadków stanu zapalnego i ochronie przed chorobami układu krążenia.

„Ważnym wyjściem jest to, że wszyscy mamy możliwość zmiany metabolizmu z glukozy na wykorzystanie ketonu, a ten przełącznik może mieć dla nas ogromne korzyści zdrowotne, oprócz pozytywnych zmian w składzie ciała”.

Stephen Anton

Mimo to autorzy ostrzegają przed rozpoczęciem przerywanego postu bez uprzedniego zapytania lekarza. Ten styl diety może nie być równie korzystny dla wszystkich, aw niektórych przypadkach może przynieść więcej szkody niż pożytku – ostrzega.

Like this post? Please share to your friends: