Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ektropium szyjki macicy: Co musisz wiedzieć

Ektropium szyjne jest stanem, w którym komórki z wnętrza szyjki macicy tworzą czerwoną, zapalną warstwę na zewnątrz szyjki macicy. Co powoduje ektropium szyjki macicy i czy wymaga leczenia?

Znany również jako erozja szyjna, ektopia szyjkowa zwykle nie stanowi problemu zdrowotnego. Jednak ze względu na sposób, w jaki wygląda, może być trudno odróżnić od wczesnych stadiów raka szyjki macicy. Z tego powodu konieczne jest zrozumienie różnicy między tymi dwoma warunkami.

W tym artykule omówiono przyczyny, objawy i metody leczenia ektropium szyjki macicy. Rozważa także, jak różni się on od raka szyjki macicy i chlamydii.

Co to jest erekcja szyjki macicy?

Zbliżenie szyjki macicy - ektopia szyjki macicy

Ektropia szyjna jest chorobą atakującą komórki szyjki macicy.

Kobieca szyjka macicy ma różne rodzaje komórek na zewnątrz (część pochwowa) niż w środku (kanał szyjki macicy).

Miękkie komórki wewnątrz szyjki macicy są znane jako komórki gruczołowe, ale termin medyczny dla nich to nabłonek kolumny. Twarde komórki na zewnątrz szyjki macicy są znane jako płaskie komórki nabłonka.

Większość kobiet ma jedynie gruczołowe komórki wewnątrz szyjki macicy. Ektopcja szyjna polega na pojawieniu się komórek gruczołowych na zewnętrznej stronie szyjki macicy.

Obszar na zewnątrz szyjki macicy, gdzie komórki gruczołowe wchodzą w kontakt z płaskimi komórkami nabłonka, nazywany jest strefą transformacji lub uwarstwionym nabłonkiem płaskonabłonkowym.

Objawy

Głównym objawem ektropium szyjki macicy jest czerwony, zapalny plaster na szyi szyjki macicy – strefa transformacji.

Strefa transformacji wygląda na zaczerwienioną i zapalną, ponieważ komórki gruczołowe są czerwone, delikatne i łatwo podrażnione.

Inne objawy, których może doświadczać kobieta, obejmują:

 • ból podczas seksu
 • krwawienie podczas lub po seksie
 • lekkie rozładowanie śluzu
 • plamienie między okresami

Niektóre kobiety odczuwają jedynie łagodne objawy, podczas gdy inne odczuwają większy dyskomfort.

Ważne jest, aby pamiętać, że ektopowy szyjny nie jest jedyną przyczyną takich objawów. Jeśli kobieta ma jeden z powyższych objawów, dobrze jest porozmawiać z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny.

Przyczyny

dwie paczki pigułek antykoncepcyjnych

Niektóre kobiety rodzą się z ectropion szyjki macicy. Przyczyną może być również:

 • Zmiany hormonalne: Ektropia szyjki macicy może być spowodowana fluktuacjami poziomu hormonów i najczęściej występuje u kobiet w wieku rozrodczym. Kobiety, które przeszły menopauzę rzadko otrzymują ektropium szyjki macicy.
 • Stosowanie pigułki antykoncepcyjnej: Tabletki antykoncepcyjne wpływają na poziom hormonów i mogą powodować ektopię szyjki macicy.
 • Ciąża: Ciąża może również powodować ektopię szyjki macicy ze względu na zmiany w poziomie hormonów.

Objawy ektopcji szyjnej są spowodowane przez delikatne komórki gruczołowe, które pojawiają się na zewnątrz szyjki macicy. Wytwarzają one śluz i łatwo krwawią, co może prowadzić do plamienia i bólu podczas lub po aktywności seksualnej.

Inne stany szyjki macicy

Kobiety mogą obawiać się, że ektopia szyjna może być związana z innymi stanami, które wpływają na szyjkę macicy. Obejmują one:

Rak szyjki macicy

Czerwony, zapalny wygląd szyjki macicy u kobiet, które mają ektopię szyjki macicy może wyglądać podobnie do wczesnych objawów raka szyjki macicy. Jednak te dwa warunki nie są ze sobą powiązane.

Ektropia szyjki macicy nie jest spowodowana rakiem i nie jest wczesnym objawem raka szyjki macicy.

Jeśli kobieta dostrzega ból szyjki macicy i nie jest pewna, że ​​przyczyną jest ektopowa szyjka macicy, lekarz może wykonać badanie miednicy lub zalecić wykonanie testu Pap.

Chlamydia

Posiadanie ektropium szyjki macicy nie oznacza, że ​​kobieta ma chlamydię. Jednak w badaniu z 2009 r. Stwierdzono, że kobiety poniżej 30. roku życia z ektopią szyjną miały wyższy wskaźnik zakażenia chlamydiami niż osoby, które nie chorowały.

Dobrym pomysłem jest regularne badanie kobiet pod kątem infekcji przenoszonych drogą płciową (STI), szczególnie chlamydii i rzeżączki, które mogą nie mieć żadnych widocznych objawów.

Diagnoza

Większość osób z ektropią szyjki macicy nie wie, że ją mają. Zazwyczaj zdiagnozowane jest to, gdy lekarz przeprowadza rutynowe badanie miednicy.

Ektopropia szyjki macicy i rak szyjki macicy nie są ze sobą powiązane. Jednak szyjka macicy kobiety z ektopią szyjną może wyglądać podobnie do szyjki macicy we wczesnym stadium raka szyjki macicy.

Z tego powodu lekarz musi wykluczyć raka szyjki macicy, jeśli szyjka macicy kobiety jest bardziej czerwona lub bardziej zaogniona niż zwykle. Mogą przeprowadzać następujące testy:

 • Badanie cytologiczne: Znane również jako rozmaz Pap, polega na tym, że pracownik służby zdrowia zdrapuje małą próbkę komórek z szyjki macicy w celu przetestowania wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) i nowotworowych lub przedrakowych zmian komórkowych.
 • Kolposkopia: To jest, gdy pracownik służby zdrowia dokładniej bada szyjkę macicy za pomocą jasnego światła i narzędzia powiększającego.
 • Biopsja: To jest, gdy pobierana jest mała próbka tkanki i testowana na komórki rakowe. Kobieta może odczuwać skurcze podczas zabiegu.

Leczenie

krioterapia w leczeniu ectropionu szyjnego

Ektropia szyjki macicy nie jest stanem szkodliwym i zwykle nie wymaga leczenia.

W przeglądzie z 2008 r. Naukowcy zauważyli, że nie ma danych uzasadniających rutynowe leczenie ektropium szyjki macicy. Jednak lekarze mogą zalecić, jeśli objawy są uciążliwe.

Jeśli u kobiety występują objawy, takie jak ból lub krwawienie, lekarz może zalecić kauteryzację. Jest to bezbolesna metoda usuwania komórek gruczołowych na zewnątrz szyjki macicy.

Podczas gdy kauteryzacja zwykle łagodzi objawy ektropium szyjki macicy, lekarz może powtórzyć zabieg, jeśli objawy powrócą.

Istnieją trzy różne wersje terapii kauteryzacyjnej:

 • Diatermia: wykorzystuje ciepło do kauteryzacji dotkniętego obszaru.
 • Krioterapia: używa bardzo zimnego dwutlenku węgla do zamrożenia dotkniętego obszaru.Badanie przeprowadzone w 2016 r. Wykazało, że jest to skuteczny sposób leczenia kobiet z ektopią szyjną, u których wystąpiło duże rozładowanie.
 • Azotan srebra: Jest to inny sposób na kauteryzację komórek gruczołowych.

Po zakończeniu leczenia lekarz może zalecić kobietom unikanie niektórych czynności seksualnych i stosowanie tamponów przez okres do 4 tygodni. Po tym czasie szyjka macicy powinna zostać wyleczona.

Jeśli kobieta doświadcza któregokolwiek z poniższych zabiegów, powinna wrócić do lekarza:

 • absolutorium, które źle pachnie
 • obfite krwawienie (ponad przeciętny okres)
 • ciągłe krwawienie

Objawy te mogą wskazywać na infekcję lub inny podstawowy stan, więc kobieta nie powinna ich lekceważyć.

Perspektywy

Ektropia szyjki macicy nie jest szkodliwym stanem i zwykle nie ma żadnych medycznych komplikacji. Nie jest on związany z rakiem i nie jest szkodliwy dla dziecka lub kobiety, jeśli jest w ciąży.

Stan ten zazwyczaj ustępuje samoistnie i wiele kobiet może nawet nie wiedzieć, że je ma. Jeśli objawy są uciążliwe, kauteryzacja jest zwykle skutecznym leczeniem.

Jeśli kobieta ma jakiekolwiek obawy związane z bólem szyjki macicy, krwawieniem podczas lub po seksie lub niezwykłym wypisem, dobrze jest porozmawiać z lekarzem.

Like this post? Please share to your friends: