Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Eggs Pack Protein, Power, Strength and Energy Say Food and Sports Scientists

Naukowcy dokonujący przeglądu 25 badań nad białkiem sugerują, że białko zawarte w jajach jest cennym wkładem w siłę mięśni, pomaga zaspokoić emocje i dostarcza źródła energii. Sugerują, że ponieważ badania pokazują, że jajka są bogate w leucynę, niezbędny aminokwas, który odgrywa ważną rolę w tym, jak mięśnie używają glukozy, byłyby cennym pokarmem dla mężczyzn i kobiet przechodzących trening wytrzymałościowy.

Badanie, autorstwa dr. Donalda K Laymana i Nancy R Rodriguez, opublikowano w styczniowym wydaniu czasopisma Nutrition Today w styczniu i lutym.

Layman jest emerytowanym profesorem na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu Człowieka na Uniwersytecie Illinois i bada metabolizm aminokwasów i mięśni, a Rodriguez jest profesorem nadzwyczajnym w Nutritional Sciences, University of Connecticut Sports Nutrition Programs na Uniwersytecie Connecticut i bada powiązania między ćwiczenie i białko.

W badaniu, w którym dokonano przeglądu ponad 25 opublikowanych prac badawczych dotyczących białka, stwierdzono, że białko w jajach przyczynia się do zwiększenia siły, siły i energii w następujący sposób:

  • Ponieważ białko w jajach nie powoduje gwałtownych wzrostów poziomu cukru we krwi i insuliny, jest stałym i utrzymującym się źródłem energii.
  • Jajka są bogate w białko i składniki odżywcze, w tym tiaminę, ryboflawinę, kwas foliowy, witaminę B12 i B6, witaminy z grupy B, które są niezbędne do energyprodukcji.
  • Jedno jaja dostarcza ponad 6 gramów wysokiej jakości białka (około 13 procent wartości dziennej), co pomaga zachować masę mięśniową i zapobiegać utracie mięśni u osób starszych.
  • Jaja są bogate w leucynę, niezbędny aminokwas, który pomaga organizmowi zużywać energię i mięśnie odzyskują siły po wysiłku.
  • Jajka mają wszystkie aminokwasy potrzebne organizmowi do budowy i utrzymania masy mięśniowej.
  • Jajka są często używane jako „złoty standard”, czyli porównanie do oceny zawartości białka w innych pokarmach.

Autorzy napisali, że:

„Biorąc pod uwagę wyjątkową komplementarną zależność pomiędzy EAA [esencjonalnym aminokwasem] leucyną a wykorzystaniem glukozy przez mięśnie, wynikałoby z tego, że dieta bogata w aminokwasy leucyny byłaby korzystna dla mężczyzn i kobiet przechodzących trening wytrzymałościowy.”

Layman powiedział prasie, że:

„Podczas gdy wielu Amerykanów może otrzymywać wystarczającą ilość białka, muszą skupić się na spożywaniu źródeł białka o wyższej jakości”.

„Nasz przegląd nauki sugeruje, że jaja są idealnym wyborem dla białka, a ponadto są bardzo przystępne” – dodał.

Zasugerował także, że ludzie powinni zwracać uwagę na to, kiedy jedzą swoje codzienne białko, zwłaszcza białko o wysokiej jakości. Większość ludzi spożywa białko w godzinach wieczornych, chociaż istnieją dowody na to, że lepiej spożywać je na śniadanie. Daje to znaczące korzyści, w tym „stymulację syntezy białek mięśniowych i długotrwałe uczucie sytości” – powiedział Layman.

Niektóre badania wykazały, że jaja są skutecznym elementem zarządzania utratą wagi i zaspokojenia głodu. Badanie British Journal of Nutrution, opublikowane w Internecie we wrześniu 2008 r., Sugerowało, że zjedzenie dwóch jajek na śniadanie pomogło osobom z nadwagą, które były na diecie stracić o 65 procent więcej i czują, że mają więcej energii w porównaniu do tych, którzy mieli tylko bajgle równe wielkość i zawartość kalorii.

„Białko jaja jako źródło siły, siły i energii”.
Layman DK, Rodriguez, NR
Nutr Today 44 (1), str43-48, styczeń / luty 2009.

Clickhere for Abstract.

Źródła: streszczenie czasopisma i informacja prasowa w imieniu American Egg Board i Egg Nutrition Center (Edelman Public Relations via Eurekalert).

Napisane przez: Catharine Paddock, PhD

PLMedBook