Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Coumarin In Cinnamon powoduje uszkodzenie wątroby u niektórych osób

Wrażliwi ludzie, którzy spożywają aromatyzowane cynamonem pokarmy, napoje i suplementy diety mogą mieć większe ryzyko uszkodzenia wątroby, badacze z University of Mississippi, USA i King Saud University, Rijad, Arabia Saudyjska, raport w Journal of Agriculture and Food Chemistry .

Cynamon jest jednym z najważniejszych środków smakowych w żywności i napojach, wyjaśnił lider zespołu Ikhlas Khan. Jest to druga najpopularniejsza przyprawa, obok czarnego pieprzu, w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Cejloński cynamon, znany również jako „prawdziwy cynamon” (cynamonowe) jest bardzo drogi. Dlatego większość produktów spożywczych w USA i Europie Zachodniej, w tym kleiste bułeczki, pieczywo i inne produkty, wykorzystuje tańszy cynamon Cassia (suszona kora Cassia).

Canelle Cinnamomum verum Luc Viatour crop1
Kije Cinammon i zmielony cynamon
Cynamon pochodzi z kory drzew i jest sprzedawany w formie pałeczek lub proszku w kraju pochodzenia. Cejloński cynamon rośnie na Sri Lance, Madagaskarze i Seszelach, a cynamon Cassia pochodzi z Indonezji i Chin. Wcześniejsze badania wiązały spożycie kumaryny z uszkodzeniem wątroby u niewielkiej liczby wrażliwych osób.

Prawdziwy cynamon ma bardzo mało kumaryny, w przeciwieństwie do cynamonu Cassia. W niemieckim badaniu z 2010 roku stwierdzono, że cynamon w proszku Cassia miał średnio 63 razy więcej kumaryny w porównaniu z cynamonem w proszku, podczas gdy cynamon w sztyfcie cynamonowej zawierał 18 razy więcej niż cynamon w sztyfcie.

Naukowcy z tego ostatniego badania donoszą również, że kumaryna, naturalnie występująca substancja, może powodować uszkodzenie wątroby u niektórych wrażliwych osób.

Cinnamomum Verum vs Cinnamomum Burmannii
Ceylan cynamon (po lewej) ma znacznie mniej kumaryny niż cynamon Cassia (po prawej)
Autorzy napisali:

„Jak stwierdzono w tym badaniu, kumaryna była obecna, czasami w znacznych ilościach, w suplementach diety na bazie cynamonu i produktach o smaku cynamonu.”
Według urzędników służby zdrowia, konsumenci nie mogą odróżnić cynamonu Cejlonu od cynamonu w postaci proszku. Pałeczki cynamonu wyglądają jednak inaczej – pałeczki cynamonu Cassia składają się z grubej warstwy zrolowanej kory, podczas gdy cynamonowe kije cynamonu mają cienkie warstwy.

Napisane przez Christiana Nordqvista

Like this post? Please share to your friends: