Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dzielenie łóżka z dzieckiem: ryzyko i korzyści

Pytanie do wszystkich twoich rodziców: czy dzielisz swoje łóżko z dzieckiem? To pytanie może zachęcić do różnorodnych odpowiedzi, ponieważ jest to z pewnością temat kontrowersyjny. Niektóre badania mówią, że dzielenie łóżka z dzieckiem jest korzystne, podczas gdy inne wiążą tę praktykę z poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Co więc powinni zrobić nowi rodzice?

Matka śpi na ned z dzieckiem

Zarówno Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP), jak i Amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumpcyjnych zdecydowanie zalecają, by nie mieszać z łóżeczkiem z niemowlęciem – określanym jako spanie na tej samej powierzchni co niemowlę, na przykład na krześle, sofie lub łóżku.

Jednak według badań przeprowadzonych w 2013 r. Przez National Institutes of Health (NIH) odsetek niemowląt, którzy dzielą łóżko z rodzicem, innym opiekunem lub dzieckiem, zwiększył się ponad dwukrotnie w latach 1993-2010 z 6,5% do 13,5%.

Niektórzy z was mogą być zaskoczeni tym wzrostem, biorąc pod uwagę dobrze udokumentowane ryzyko zdrowotne związane z dzieleniem łóżek dla niemowląt.

Wcześniej w tym roku, doniesiono o badaniu z AAP powołującym się na dzielenie łóżka jako głównej przyczyny zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS) – głównej przyczyny zgonu wśród niemowląt w wieku 1-12 miesięcy.

Opublikowane w czasopiśmie badanie wykazało, że wśród 8 207 zgonów niemowląt w 24 stanach USA w latach 2004-2012 69% niemowląt dzieliło łóżko w momencie śmierci.

„Dzielenie łóżek może zwiększać ryzyko przegrzania, ponownego oddychania lub niedrożności dróg oddechowych, nakrycia głowy i narażenia na dym tytoniowy. Wszystkie te czynniki stanowią ryzyko dla SIDS”, dr Michael Goodstein, profesor kliniczny profesor pediatrii na Pennsylvania State University i członek grupy zadaniowej AAP ds. SIDS, powiedział, dodając:

„Ponadto, dzielenie łóżka w łóżku dla dorosłych, które nie zostało zaprojektowane dla bezpieczeństwa niemowląt, naraża niemowlę na dodatkowe ryzyko przypadkowego urazu i śmierci, takie jak uduszenie, asfiksja, uwięzienie, upadki i uduszenie.

Niemowlęta – szczególnie te w pierwszych 3 miesiącach życia oraz osoby urodzone przedwcześnie i / lub z niską masą urodzeniową – są najbardziej zagrożone, być może dlatego, że niedojrzałe zdolności motoryczne i siła mięśni utrudniają ucieczkę przed potencjalnymi zagrożeniami. „

Niedawno inne badanie z AAP wykazało, że nawet spanie z niemowlęciem na kanapie znacznie zwiększa ryzyko SIDS. Z 9,073 przypadków zgonów niemowląt związanych ze snem naukowcy stwierdzili, że 12,9% wystąpiło na sofach. Większość z tych niemowląt dzieliła się kanapą z inną osobą po śmierci.

Poza statystykami z badań niektóre raporty wykazały, że ryzyko śmierci niemowląt w wyniku dzielenia łóżek jest bardzo realne.

W 2012 roku brytyjska gazeta donosiła o śmierci 3-tygodniowych bliźniaków w Idaho, które zmarły po tym, jak ich matka przypadkowo udusiła je, gdy spały w jej łóżku. Kilka miesięcy później gazeta doniosła o innym incydencie, w którym matka przypadkowo udusiła swoje dziecko, przewracając się podczas snu.

Niedawno raport ujawnił, że mężczyzna i kobieta zostali oskarżeni o śmierć swojego 4-miesięcznego dziecka, po tym jak spał obok dziecka, będąc pod wpływem i przewracając się na nim.

Zgodnie z AAP, dzielenie łóżka jest szczególnie ryzykowne, jeśli rodzic jest bardzo zmęczony, pali, pali alkohol lub zażywał narkotyki.

Takie raporty skłaniają do postawienia pytania: czy dzielenie łóżek może narazić na niebezpieczeństwo niemowlę, dlaczego więcej rodziców podejmuje tę praktykę?

Dzielenie łóżka i karmienie piersią

Głównym powodem, dla którego wiele matek decyduje się dzielić łóżko z niemowlakiem, jest promowanie przedłużonego karmienia piersią.

Matka karmi piersią swoje dziecko, dzieląc łóżko

Akademia Medycyny Karmienia Piersią wspiera dzielenie łóżek, jeśli chodzi o karmienie piersią. W ubiegłym roku opublikowano badanie sugerujące, że matki, które regularnie dzielą łóżko z niemowlętami, częściej karmią piersią dłużej. Liczne inne badania doszły do ​​tego samego wniosku.

Ale to nie tylko badania sprzyjają współudziałowi w łóżku w promowaniu karmienia piersią. Pediatra Dr William Sears jest prawdopodobnie najbardziej znanym zwolennikiem dzielenia łóżek, po tym, jak otwarcie popierał praktykę w 1993 roku.

„Postaw się za oczyma swojego dziecka” – powiedział w 2011 roku dr Sears. – Zapytaj: „Gdybym był małym Johnnym czy dzieckiem Suzy, gdzie wolałabym spać?” W ciemnym, samotnym pokoju za kratkami lub obok mojej ulubionej osoby na świecie, o kilka cali od mojej ulubionej kuchni?

Dla wielu matek karmienie piersią może być walką. Muszą wielokrotnie wstawać z łóżka przez całą noc i starać się nie zasnąć, podczas gdy ich niemowlę odżywia się; robienie tej nocy po nocy może być wyczerpujące, co powoduje, że wiele matek całkowicie rezygnuje z karmienia piersią.

Dlatego wielu rodziców postrzega dzielenie łóżek jako realną opcję; dziecko może karmić, podczas gdy matka może zasnąć więcej.

Przytaczając korzyści płynące z dzielenia łóżek w trakcie karmienia piersią na blogu dla Diana West z La Leche League International – organizacji non-profit promującej karmienie piersią – mówi:

„Dzielenie łóżek działa tak dobrze, ponieważ karmiące piersią matki i niemowlęta są ze sobą połączone, aby być razem w trudnych okresach snu, kiedy dzieci dzielą się łóżeczkiem, dziecko jest szczęśliwsze i nie musi płakać, aby zwrócić na siebie uwagę matki, a ona nie ma wstać z łóżka – po prostu zamyka dziecko, a może nawet zasypia. „

„Ona automatycznie kładzie się na boku twarzą do dziecka z podniesioną dolną ręką i zgiętym kolanem” dodaje West. „To tworzy osłoniętą” zatoczkę „, która powstrzymuje ją przed staczaniem się w kierunku dziecka i uniemożliwia w ten sposób toczenie się dziecka w tę przestrzeń .. Dziecko pozostaje skierowane w stronę jej piersi w tej bezpiecznej zatoczce, z dala od poduszek, a ich cykle uśpienia i snu synchronizują się tak, że oboje mają przez noc niskie, stresujące podniecenie. „

„To instynktowne i obopólnie korzystne działanie prawdopodobnie tłumaczy, dlaczego badania wykazały, że nowe matki, które najbardziej śpią, to te, które karmią piersią wyłącznie i dzielą łóżko” – mówi.

Dr Goodstein powiedział nam jednak, że nie przeprowadzono żadnych badań oceniających, czy dzielenie pokoju z niemowlęciem, a nie dzielenie łóżka, również promuje karmienie piersią.

Jakie są inne potencjalne korzyści i zagrożenia związane z dzieleniem łóżek?

W przeciwieństwie do większości badań dotyczących dzielenia łóżek, niektórzy specjaliści opieki zdrowotnej twierdzą, że dzielenie łóżka z niemowlęciem faktycznie zmniejsza ryzyko SIDS – jeśli odbywa się to bezpiecznie.

Dr Sears jest jednym z nich, zauważając, że w krajach, w których dzielenie łóżek jest powszechną praktyką – takie jak Azja, Afryka i części Europy – stawki SIDS są najniższe. „Chociaż w tych kulturach może być wiele innych czynników przyczyniających się do mniejszej częstości występowania SIDS, wszystkie badania populacyjne, które widziałem, doprowadziły do ​​tego samego wniosku: bezpieczne wspólne spanie obniża ryzyko SIDS” – mówi dr Sears na jego temat stronie internetowej.

Dr Goodstein uważa jednak, że nie ma wystarczających dowodów na poparcie tego twierdzenia.

Badania sugerują, że dzielenie łóżka z niemowlęciem również zwiększa więź między rodzicem a dzieckiem. W rozmowie z ubiegłym rokiem pediatra dr Susan Markel mówi:

„Dzieci mają wrodzoną potrzebę dotykania i trzymania, cieszą się bliskością fizyczną dzień i noc, a tego rodzaju połączenie jest niezbędne, aby zaspokoić potrzeby dziecka w zakresie ciepła, komfortu i bezpieczeństwa.”

Jednak niektórzy pracownicy służby zdrowia uważają, że ryzyko SIDS przewyższa potencjalne korzyści z dzielenia łóżek. Co więcej, bed-sharing może powodować inne upadki.

„Wielu [rodziców] uważa, że ​​jeśli pozwolisz dzieciom spać w łóżku od urodzenia, może być trudno przekonać ich do wyprowadzki później”, powiedziała Sarah Crown, redaktor największej sieci społecznościowej w Wielkiej Brytanii dla rodziców, Mumsnet.

Ponadto niektórzy rodzice uważają, że dzielenie się łóżeczkiem z niemowlakiem sprawi, że będą bardziej uzależnieni od innych w miarę starzenia się. „Myślę, że uczy dzieci, że prawie potrzebują stałego kontaktu i interakcji, aby poczuć bezpieczeństwo i pewność siebie”, powiedziała Jennifer Zinzi, matka dwojga dzieci, która zdecydowanie sprzeciwia się dzieleniu łóżka.

Opublikowane w czasopiśmie badanie z 2011 r. Wykazało jednak, że dzielenie łóżek w wieku 1-3 lat nie wywołuje negatywnych długoterminowych skutków dla zachowania i poznania dziecka w wieku 5 lat.

„Brak złotej zasady” do dzielenia łóżek

Pomimo toczącej się debaty dotyczącej dzielenia łóżek, wydaje się, że organizacje zajmujące się zdrowiem dzieci i pracownicy służby zdrowia zgadzają się co do jednej rzeczy: decyzja o udostępnieniu łóżeczka niemowlętom sprowadza się wyłącznie do rodziców.

„Nie ma złotej zasady” – powiedziała nam Crown. „Chodzi o to, co bardziej pasuje do ciebie i twojej rodziny, ale użytkownicy Mumsnet uważają, że rozmowa z tymi, którzy tam byli i zrobili to, i dzielenie się mądrością i wsparciem w często dokuczliwej kwestii snu we wczesnych dniach, jest nieoceniona. „

Dr Goodstein dodał:

„Myślę, że pod koniec dnia, rodzice chcą być najlepsi, aby mogli być najlepsi dla swoich dzieci Jako dostawcy i rzecznicy dzieci, chcemy pomagać rodzicom, dostarczając najlepsze informacje, aby umożliwić niemowlętom nie tylko bądź zdrowy, ale rozwijaj się i osiągaj pełny potencjał.

Musimy współpracować. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby promować karmienie piersią. Musimy również promować bezpieczeństwo snu niemowląt. „

Zalecenia AAP dotyczące bezpiecznego środowiska do spania dla niemowląt

Jak wspomniano wcześniej, AAP nie wspierają dzielenia łóżek. Zamiast tego zalecają dzielenie pokoju, co oznacza, że ​​rodzice powinni spać w tym samym pokoju, co ich dzieci, ale nie na tej samej powierzchni.

Spanie noworodka

W swoim najnowszym oświadczeniu dotyczącym polityki, AAP zaleca, aby dzieci były kładzione na plecach do spania – znane jako pozycja leżąca na plecach – w bezpiecznym łóżeczku, gondoli lub przenośnym łóżeczku dla dzieci. Powinny one mieć twardy materac pokryty prześcieradłem.

W oświadczeniu dotyczącym polityki zaleca się również, aby żadne miękkie przedmioty, takie jak poduszki, zabawki przypominające poduszkę, kołdry, kołdry i kożuchy owcze nie mogły znajdować się w łóżeczku niemowlęcym, ponieważ mogłoby to zwiększyć ryzyko SIDS, uduszenia, uwięzienia i uduszenia.

Ponadto dzieci powinny spać w środowisku wolnym od dymu, a ich otoczenie nie powinno być zbyt ciepłe, ponieważ może to zwiększać ryzyko SIDS.

AAP mówi, że rodzice powinni rozważyć użycie smoczka przed snem, ponieważ wykazano, że zmniejsza to ryzyko SIDS, ale powinni unikać stosowania komercyjnych urządzeń do obrotu w celu zmniejszenia ryzyka SIDS z powodu braku dowodów na to, że działają.

„Pomaganie rodzicom w zrozumieniu, dlaczego powinni postępować zgodnie z tymi zaleceniami, może prowadzić do lepszej zgodności w domu” – powiedział dr Goodstein.

Bezpieczniejsze dzielenie łóżek

Rodzice mogą dzielić łóżko ze swoim dzieckiem lub mogą być sytuacje, w których dzieje się to niespodziewanie.

Inicjatywa Przyjazna Dziecku UNICEF – globalna organizacja charytatywna dla dzieci – zawiera zalecenia dotyczące bezpieczniejszego dzielenia łóżek.

Zauważają, że nie można bezpiecznie dzielić się łóżeczkiem we wczesnych miesiącach życia dziecka, czy jest to wcześniak lub mała waga urodzeniowa.

Niemowlę należy trzymać z daleka od poduszek, aby uniknąć ryzyka uduszenia, zalecają UNICEF, a rodzice powinni upewnić się, że niemowlę nie jest w stanie wypaść z łóżka lub zostać uwięzionym między materacem a ścianą.

Rodzice powinni również upewnić się, że pościel nie pokrywa twarzy dziecka, a niemowlęta nie powinny pozostawać same na łóżku, na wypadek gdyby znalazły się w niebezpiecznej pozycji.

Co więcej, rodzice nie powinni dzielić łóżka z dzieckiem, jeśli są palaczami lub zażywają narkotyki lub spożywają alkohol.

Więcej informacji na temat bezpiecznych praktyk snu dla niemowląt znajduje się na stronie healthychildren.org – stronie internetowej Amerykańskiej Akademii Pediatrii.

Like this post? Please share to your friends: