Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Adcetris może kosztować 4,500 USD za fiolkę lub ponad 100 000 USD za kurs leczenia chłoniaka

Adcetris (brentuksymab vedotin), ostatnio zatwierdzony przez FDA w leczeniu chłoniaka Hodgkina i układowego anaplastycznego chłoniaka z dużych komórek, może kosztować ponad 100 000 $ w trakcie leczenia lub 4 500 $ za fiolkę. Zdaniem marketerów i producentów, Seattle Genetics, pacjenci zwykle potrzebują trzech fiolek w jednej dawce i od siedmiu do dziewięciu dawek na cykl leczenia – zakres kosztów od 94,500 dolarów do 121,500 dolarów.

To nie jedyny lek, który został ostatnio zatwierdzony z ogromną ceną. Provenge, szczepionka na raka prostaty, kosztuje około 93 000 USD za kurs. Mimo że marketerzy Provenge, Dendreon Corp. byli zadowoleni z jego aprobaty, cena obniżyła cenę akcji, ponieważ inwestorzy obawiali się, że lekarze mogą być zaniepokojeni zwrotem kosztów – i zgodnie z oczekiwaniami sprzedaż była rozczarowaniem.

Według Seattle Genetics, spodziewa się pewnych problemów z refundacją, gdy produkt trafi na rynek początkowo. Jednak firma utrzymuje, że jej cena opiera się na rozmowach z ubezpieczycielami, pacjentami i lekarzami.

Savient Pharmaceuticals Inc. i Human Genome Sciences Inc. również miały słabą sprzedaż po zatwierdzeniu na drogie zabiegi.

Według Wall Street Journal, cena akcji Seattle Genetics spadła dzisiaj o 2,3% w godzinach popołudniowych na Nasdaq. W ciągu pięciu lat poprzedzających wydanie rekomendacji do zatwierdzenia Adcetris przez panel doradczy FDA w lipcu tego roku, akcje spółki podskoczyły pięciokrotnie. Adcetris jest pierwszym lekiem na chłoniaka Hodgkina, który zostanie zatwierdzony w ciągu trzydziestu lat.

Eksperci rynkowi twierdzą, że ponieważ vedotin brentuksymab jest przeznaczony do leczenia młodszych pacjentów, którzy polegają na ubezpieczeniach prywatnych bardziej niż na programach federalnych, cena może być mniejszym problemem.

Mimo to, w dzisiejszych czasach inwestorzy są bardziej zainteresowani tym, ilu lekarzy będzie przepisywać nowe leki, jak rozległy będzie zwrot kosztów przez firmy ubezpieczeniowe i ile pacjenci skorzystają. Samo gromadzenie danych na temat skuteczności leku i pokazywanie, ile milionów wydano na eksperymentalny lek, już nie wystarcza.

Około 9000 chłoniaków Hodgkina i 3000 pacjentów z ogólnoustrojowym anaplastycznym chłoniakiem wielkokomórkowym jest corocznie wykonywanych w USA.

Adcetris to połączenie leku i przeciwciała – koniugatu przeciwciało-lek. Pozwala to przeciwciału kierować lek do celu w komórkach chłoniaka, znanego jako CD30. Preparat Adcetris stosuje się w leczeniu chłoniaków Hodgkina, u których wystąpił postęp nowotworu po autologicznym przeszczepieniu komórek macierzystych lub po dwóch wcześniejszych chemioterapiach (a pacjent nie może otrzymać przeszczepu). Może być również stosowany u pacjentów z układowym anaplastycznym chłoniakiem z dużych komórek, u którego rak postępował po jednym leczeniu chemioterapią.

Napisane przez Christiana Nordqvista

Like this post? Please share to your friends: