Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Żurawina pomaga w infekcjach dróg moczowych, ale nie w postaci soku

Rozbryzgując się po butelkę soku z żurawin, gdy dojdzie do infekcji dróg moczowych, może nie być tak pomocna. Opublikowane wyniki badań sugerują, że może to być historia starych żon.

[żurawina]

Zakażenie dróg moczowych (ZUM) może wpływać na dowolną część układu moczowego, nerek, pęcherza moczowego lub cewki moczowej.

Ponad 3 miliony Amerykanów, głównie kobiety, każdego roku doświadcza ZUM.

Objawy to częste, bolesne oddawanie moczu, ból w miednicy i śladowe ilości krwi w moczu. Infekcja zwykle nie trwa długo i większość pacjentów sama się diagnozuje.

Dla wielu osób pierwszy port zawinięcia to pudełko soku żurawinowego. Jednak nowe badania sugerują, że choć kapsułki żurawinowe mogą pomóc, sok żurawinowy może być niewiele więcej niż panaceum.

Dr Timothy Boone, wiceprezes Texas A & M Health Science Center College of Medicine w Houston, i współpracownicy chcieli wiedzieć, czy żurawina może naprawdę pomóc.

Kapsułki żurawinowe zmniejszają częstość występowania ZUM

Zespół zbadał 160 pacjentów w wieku 23-88 lat poddanych planowej operacji ginekologicznej w latach 2011-2013. Zwykle 10-64% kobiet poddawanych tego typu zabiegom rozwinie UTI po usunięciu cewnika.

Połowa pacjentów otrzymywała dwie kapsułki z sokiem z żurawiny dwa razy dziennie – równoważnik siły do ​​dwóch 8-uncjowych porcji soku żurawinowego – przez 6 tygodni po operacji. Inni wzięli placebo.

Kapsułki z żurawiną obniżyły ryzyko ZUM o 50%. W grupie leczonej żurawiną u 19% pacjentów rozwinęło się ZUM, w porównaniu z 38% grupy placebo.

Jak to działa? Aby zaatakować ZUM, bakterie muszą przylgnąć do błony pęcherza i zaatakować ją. Żurawiny zawierają proantocyjanidyny typu A (PAC), które zakłócają zdolność bakterii do ściany pęcherza moczowego, zmniejszając prawdopodobieństwo zakażenia.

Sok z żurawiny nie załatwi sprawy

Naukowcy podkreślają jednak, że ponieważ kapsułka z żurawiną zapewnia równowartość 8 uncji soku żurawinowego, pacjent potrzebowałby dużo czystej żurawiny, aby zapobiec infekcji.

Dr Boone wyjaśnia: „To wymaga bardzo dużej koncentracji żurawiny, aby zapobiec przyleganiu bakterii, ponieważ nie ma takiej koncentracji w sokach, które pijemy. Istnieje możliwość, że było silniejsze w czasach naszych dziadków, ale zdecydowanie nie we współczesnym czasy.”

Dodaje:

„Sok żurawinowy, zwłaszcza koncentraty soków, które można znaleźć w sklepie spożywczym, nie leczy zakażenia dróg moczowych i pęcherza moczowego, może oferować więcej nawodnienia i może skuteczniej zmywać bakterie z organizmu, ale aktywny składnik żurawiny już dawno minął czas dotrze do pęcherza. „

Ostrzega także, że ZUM i nadreaktywny pęcherz mogą wykazywać podobne objawy, a ludzie powinni zwrócić się o poradę lekarską, jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy niepożądane, aby zapobiec rozwojowi ZUM w zakażeniach nerek.

Leczenie ZUM może być skomplikowane. Około 20-30% kobiet ma nawracające ZUM, a obawy dotyczące oporności na antybiotyki oznaczają, że zarówno lekarze, jak i pacjenci mogą nie chcieć stosować takich leków.

W rezultacie naukowcy proponują stosowanie probiotyków jako bezpiecznej alternatywy dla antybiotyków w leczeniu ZUM. Probiotyki to „dobre” bakterie występujące w przewodzie pokarmowym i naturalnie występujące w niektórych pokarmach, takich jak fermentowane warzywa – w tym kiszona kapusta i kimchi – oraz jogurt uprawiany na żywo.

Dr Boone wskazuje, że istnieje wiele korzyści związanych z probiotykami, chociaż wciąż potrzebne są dalsze badania.

W naszym artykule w Centrum wiedzy znajduje się więcej informacji na temat korzyści zdrowotnych żurawiny.

wcześniej informował o badaniach sugerujących, że środki przeciwbólowe mogą pomóc w zapobieganiu ZUM.

Like this post? Please share to your friends: