Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Okazuje się, że olej z ryb może nie być tak zdrowy, jak myślisz

Olej rybny jest witany z powodu obfitych korzyści zdrowotnych. Jednak nowe badania sugerują, że długotrwałe spożywanie oleju rybnego lub oleju słonecznikowego może zwiększyć ryzyko stłuszczenia wątroby w późniejszym życiu.

suplementy z oleju rybnego

Poprzez badanie szczurów naukowcy odkryli, że przez całe życie spożycie oleju słonecznikowego lub oleju z ryb prowadzi do zmian w wątrobie, które sprawiają, że narząd jest podatny na niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH).

NASH jest bardziej poważną postacią niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD).

Współautor badania, José Luis Quiles, profesor fizjologii pracujący na Uniwersytecie w Granadzie w Hiszpanii, oraz koledzy niedawno zgłosili swoje odkrycia w.

Szacuje się, że około 20 procent ludzi w Stanach Zjednoczonych, którzy mają NAFLD, również ma NASH, a stan staje się bardziej powszechny wraz z wiekiem.

NASH charakteryzuje się nagromadzeniem tłuszczu w wątrobie – co nie jest spowodowane spożywaniem alkoholu – stanem zapalnym i uszkodzeniem komórek wątroby. Uszkodzenie wątroby, które występuje w NASH, może zwiększać ryzyko marskości wątroby i raka wątroby.

Niektóre z kluczowych czynników ryzyka dla NASH to nadwaga i otyłość, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i cukrzyca typu 2, które są czynnikami silnie uzależnionymi od diety.

Badanie, w jaki sposób tłuszcze z diety wpływają na wątrobę

Opierając się na związku między dietą a NASH, nowe badanie przeprowadzone przez prof. Quilesa i jego współpracowników sugeruje, że rodzaj spożywanych przez nas olejków może odgrywać rolę w naszym późniejszym ryzyku związanym z tym stanem.

Naukowcy doszli do swoich wniosków, analizując wpływ różnych tłuszczów dietetycznych, w tym oleju słonecznikowego, oleju rybnego i oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, na szczury wątroby.

Szczegółowo zespół przeanalizował, w jaki sposób długotrwałe przyjmowanie każdego z tych olejów wpływa na strukturę wątróbek gryzoni, jak również ich wpływ na ekspresję genów, zwłóknienie wątroby (lub bliznowacenie), stres oksydacyjny i długość telomerów.

Stres oksydacyjny definiuje się jako brak równowagi między wolnymi rodnikami – które są cząsteczkami, które mogą uszkadzać komórki – a zdolnością organizmu do „odtlenienia” tych cząsteczek i zapobiegania ich szkodliwym skutkom.

Telomery są „czapkami” na końcu każdej nici DNA i chronią nasze chromosomy. Im krótsze telomery, tym większe uszkodzenia naszych komórek.

Badania wykazały, że zmniejszenie długości telomerów odgrywa kluczową rolę w starzeniu się komórek i chorobie związanej z wiekiem. Zbyt długie telomery mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka.

Ponadto zespół przeanalizował, w jaki sposób wątroba rozwija się wraz z wiekiem w wyniku spożywania różnych tłuszczów dietetycznych.

Oliwa z oliwek najlepiej nadaje się do zdrowej wątroby

Naukowcy nie tylko stwierdzili, że tłuszcz w wątrobie gromadzi się z wiekiem, ale także ujawnił, że rodzaj tłuszczu, który gromadzi się w wątrobie, zależy od rodzaju spożywanych tłuszczów.

Jak zauważa prof. Quiles: „[…] oznacza to, że niezależnie od tej kumulacji niektóre stany wątroby starzeją się zdrowiej niż inne i mają większą lub mniejszą skłonność do pewnych chorób”.

Badanie wykazało, że olej z ryb i olej słonecznikowy negatywnie wpłynęły na zdrowie wątroby szczurów.

Utrzymujące się przez całe życie spożycie oleju słonecznikowego wywoływało zwłóknienie wątroby, a także zmieniło strukturę narządu, doprowadziło do zmian w ekspresji genów i zwiększonego utleniania w komórkach wątroby.

Szczury, które spożywały przez całe życie olej rybny, wykazały wzrost związanego z wiekiem oksydacji komórkowej w wątrobie, donosi zespół, a także doświadczyły spadku aktywności łańcucha transportu elektronów w mitochondriach – „elektrowniach” komórki – które upośledza funkcję komórki.

Olej z ryb również doprowadził do wzrostu względnej długości telomerów w wątrobie – podają naukowcy. Jednakże stwierdzono, że olej z oliwek powoduje najmniejsze uszkodzenie wątroby.

Podsumowując, zespół twierdzi, że te odkrycia wskazują, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia może być najlepszym tłuszczem spożywczym w późniejszym życiu wątroby.

„Zmiany spowodowane długotrwałym spożywaniem olejów słonecznikowych i rybnych powodują, że wątroba jest podatna na niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby, bardzo poważną chorobę, która może działać jako katalizator dla innych chorób wątroby, takich jak marskość wątroby i rak wątroby. […] ] Uważamy, że to badanie będzie bardzo przydatne w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób wątroby „.

José Luis Quiles

„[V] oliwa z oliwek jest najzdrowszą opcją,” dodaje, „co zostało już udowodnione w odniesieniu do różnych aspektów zdrowia.”

Wyniki te mogą zaskoczyć; olej rybny jest najczęściej stosowanym naturalnym produktem w USA ze względu na często udokumentowane korzyści zdrowotne.

Mimo to, najnowsze badanie z pewnością dostarcza wiele do myślenia, jeśli chodzi o wybór, które tłuszcze włączyć do diety.

Like this post? Please share to your friends: