Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dlaczego moje nogi i stopy są zdrętwiałe?

Osoba może odczuwać drętwienie nóg i stóp z powodu siedzenia w pozycji, która wywiera zbyt duży nacisk na nerwy lub zmniejsza przepływ krwi. Jednak długotrwałe lub niewyjaśnione drętwienie może być oznaką podstawowej choroby.

Długotrwałe drętwienie lub uczucie mrowienia w nogach i stopach może być spowodowane stanami takimi jak stwardnienie rozsiane (MS), cukrzyca, choroba tętnic obwodowych lub fibromialgia. Uczucie może być odczuwalne w całej nodze, poniżej kolana lub w różnych obszarach stopy.

W tym artykule przyglądamy się niektórym powodom, dla których dana osoba może odczuwać drętwienie nóg i stóp, a także objawy i leczenie.

Przyczyny drętwienia nóg i stóp

Kobieta siedziała na ławce ze skrzyżowanymi nogami, co może powodować drętwienie nóg i stóp

Często zdarza się, że nogi człowieka chwilowo drętwieją z powodu swojej postawy. Jednak przewlekłe lub długotrwałe drętwienie stóp i nóg jest prawie zawsze oznaką leżącego u podłoża schorzenia.

Stany związane z drętwieniem nóg i nogawek obejmują:

Postawa

Postawy postawowe, które wywierają presję na nerwy lub zmniejszają przepływ krwi w kończynach dolnych są najczęstszą przyczyną przejściowego drętwienia nóg i stóp. Wiele osób twierdzi, że ich nogi „zasnęły”, a termin medyczny jest przemijający (tymczasowy) parestezje.

Nawyki, które mogą powodować zasypianie stóp i nóg to:

 • zbyt długie przekraczanie nóg
 • siedzenie lub klęczenie przez dłuższy czas
 • siedzieć na nogach
 • noszenie spodni, skarpet lub butów zbyt ciasnych

Zranienie

Urazy tułowia, kręgosłupa, bioder, nóg, kostek i stóp mogą wywierać presję na nerwy i powodować zdrętwienie stóp i nóg.

Cukrzyca

U niektórych osób z cukrzycą rozwija się rodzaj uszkodzenia nerwów zwanego neuropatią cukrzycową. Neuropatia cukrzycowa może powodować drętwienie, mrowienie i ból stóp, a jeśli jest ostry, również nogi.

Problemy z kręgosłupem i rwa kulszowa

Problemy w dolnej części pleców, takie jak uszkodzenie lub przepuklina dysków kręgosłupa, mogą powodować kompresję nerwów dochodzących do nóg, prowadząc do drętwienia lub zaburzeń czucia.

Rwa kulszowa to nazwa podrażnienia nerwu kulszowego, który biegnie od dolnej części pleców do nóg. Jeśli nerw ten ulegnie podrażnieniu lub ściśnięciu, może wystąpić drętwienie lub mrowienie w nogach lub stopach.

Zespół tunelu w tarsalu

Zespół stępu tunelowego występuje, gdy nerw biegnący w dół nogi i wzdłuż wewnętrznej części kostki i stopy jest ściśnięty, ściśnięty lub uszkodzony.

Tunel stępowy to wąska przestrzeń po wewnętrznej stronie kostki. Osoby z zespołem stępu w tunelu mają tendencję do odczuwania drętwienia, pieczenia, mrowienia i bólu w kostkach, piętach i stopach.

Chorobę tętnic obwodowych

Choroba tętnic obwodowych (PAD) powoduje zwężenie tętnic obwodowych krwi w nogach, ramionach i żołądku, zmniejszając ilość krwi, którą mogą pompować i zmniejszając przepływ krwi. Nogi są jedną z najczęstszych części ciała, na którą wpływa PAD.

Większość osób z PAD odczuwa ból i skurcze w nogach i biodrach podczas chodzenia lub chodzenia po schodach. Niektóre osoby z PAD również doświadczają drętwienia i osłabienia nóg.

Objawy PAD zwykle ustępują po kilku minutach odpoczynku.

Guzy lub inne nieprawidłowe wzrosty

Guzy, torbiele, ropnie i łagodne (nienowotworowe) narośla mogą wywierać nacisk na mózg, rdzeń kręgowy lub dowolną część nóg i stóp. To ciśnienie może ograniczyć przepływ krwi do nóg i stóp, powodując drętwienie.

Używanie alkoholu

Toksyny w alkoholu mogą powodować uszkodzenie nerwów związane z drętwieniem, szczególnie w stopach.

Przewlekłe lub nadmierne spożywanie alkoholu może również prowadzić do uszkodzenia nerwów, które powoduje drętwienie. Ten typ uszkodzenia nerwów jest związany ze zmniejszonym poziomem witamin z grupy B, takim jak B1 (tiamina), B9 (kwas foliowy) i B12, co jest spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu.

Fibromialgia

Fibromyalgia to przewlekły lub długotrwały stan, który powoduje powszechny ból, bóle i tkliwość ciała. Niektóre osoby z fibromialgią również odczuwają drętwienie i mrowienie w dłoniach i stopach.

Większość osób z fibromialgią doświadcza różnych objawów, w tym:

 • sztywność i bolesność bez wyraźnego powodu, szczególnie rano lub po spaniu
 • chroniczne wyczerpanie
 • problemy z pamięcią i trudność w zrozumieniu, czasami nazywane fibro-fog
 • zespół niespokojnych nóg

Prawie każdy z fibromialgią doświadcza objawów w więcej niż jednej części ciała przez co najmniej 3 miesiące na raz. Jeśli drętwienie kończyn dolnych i nóg nie towarzyszą żadne inne objawy lub nie jest długotrwałe, jest mało prawdopodobne, aby spowodował je fibromyalgia.

Stwardnienie rozsiane

Ludzie ze stwardnieniem rozsianym (MS) doświadczają uszkodzenia nerwów czuciowych, które mogą powodować drętwienie w małym obszarze ciała lub całych kończyn. Chociaż drętwienie związane ze stwardnieniem rozsianym często trwa tylko przez krótki czas, może trwać wystarczająco długo, aby stać się wyłączającym.

Stokes i mini-uderzeń

Uderzenia lub mini-pociągnięcia mogą powodować uszkodzenie mózgu, które może wpływać na to, jak umysł interpretuje i przetwarza sygnały nerwowe. Udar lub mini udar mogą czasami powodować tymczasowe lub długotrwałe drętwienie części ciała.

Objawy

kobiety trzymające stopę ze względu na drętwienie nóg i stóp

Drętwienie jest tylko jednym z wielu objawów związanych z czasowym i chronicznym drętwieniem.

Wiele osób z drętwieniem nóg i stóp doświadcza jednocześnie dodatkowych symptomów lub zbiegów, takich jak:

 • mrowienie
 • palenie
 • łaskotanie
 • swędzenie
 • uczucie pełzania pod skórą

Leczenie

Właściwe leczenie zdrętwiałych nóg i stóp zależy całkowicie od przyczyny.

Lek

Opcje medyczne długotrwałego drętwienia nóg i stóp obejmują:

 • Leki przeciwdepresyjne. Niektóre leki przeciwdepresyjne, takie jak duloksetyna i milnacipran, zostały zatwierdzone do leczenia fibromialgii.
 • Kortykosteroidy. Niektóre kortykosterydy mogą pomóc w zmniejszeniu przewlekłego stanu zapalnego i drętwienia związanego z takimi stanami, jak stwardnienie rozsiane.
 • Gabapentyna i pregabalina. Leki, które blokują lub zmieniają sygnalizację nerwową, mogą pomóc w zmniejszeniu drętwienia związanego z takimi stanami, jak fibromyalgia, stwardnienie rozsiane i neuropatia cukrzycowa.

Strona główna zadośćuczynienie

Środki domowe, które mogą pomóc złagodzić niewygodne drętwienie nóg i stóp to:

 • Odpoczynek. Wiele stanów, które powodują drętwienie nóg i stóp, takie jak nacisk nerwowy, poprawia się wraz z odpoczynkiem.
 • Lód. Lód może pomóc zmniejszyć obrzęk, który może wywierać presję na nerwy. Nakładaj zimne kompresy lub zapakowane łyżki do zdrętwiałych nóg i stóp przez 15 minut na raz kilka razy dziennie.
 • Ciepło. Ciepło może czasami pomóc rozluźnić sztywne, obolałe lub napięte mięśnie, które mogą wywierać presję na nerwy i powodować drętwienie. Należy jednak unikać przegrzewania zdrętwiałych kończyn i nóg, ponieważ może to pogorszyć stan zapalny lub spowodować ból i drętwienie.
 • Masaż. Masowanie zdrętwiałych nóg i stóp pomaga poprawić przepływ krwi i może zmniejszyć objawy.
 • Ćwiczenie. Brak odpowiedniego wysiłku fizycznego może osłabić serce i naczynia krwionośne, zmniejszając ich zdolność do pompowania krwi do kończyn dolnych. Działania takie jak joga, pilates i tai chi mogą promować przepływ krwi i zmniejszać przewlekłe stany zapalne lub ból.
 • Urządzenia wspomagające. Szelki i specjalnie zaprojektowane obuwie może pomóc zmniejszyć presję nerwową spowodowaną stanami takimi jak uraz, zespół stępu lub płaskostopie.
 • Kąpiele solne Epsom. Sole Epsom zawierają magnez, związek znany z tego, że zwiększa przepływ krwi i krążenie.
 • Techniki psychiczne i redukcja stresu. Osoby z chorobami, które powodują chroniczne drętwienie, takie jak stwardnienie rozsiane i fibromyalgia, powinny spróbować skupić się na fakcie, że okresy odrętwienia są często krótkotrwałe i znikają same. Stres powoduje również pogorszenie objawów zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego.
 • Sen. Wiadomo, że wiele chronicznych stanów związanych z drętwieniem nóg i stóp pogarsza się z powodu braku prawidłowego snu.
 • Zdrowa, zbilansowana dieta. Niedożywienie, zwłaszcza niedobory witaminy B, może powodować uszkodzenie nerwów prowadzące do drętwienia. Wystarczająca ilość witamin i innych składników odżywczych może również zmniejszyć przewlekłe stany zapalne i ból, który może powodować drętwienie.
 • Redukcja lub unikanie alkoholu. Alkohol zawiera toksyny, które mogą powodować uszkodzenie nerwów i drętwienie. Alkohol również zwykle pogarsza objawy przewlekłego bólu i stanów zapalnych, a nawet może powodować zaostrzenia objawów.

Alternatywne terapie

Pani mająca masaż nóg ze względu na drętwienie nóg i stóp

Wykazano, że niektóre alternatywne terapie pomagają zmniejszyć objawy stanów, które powodują drętwienie nóg i stóp. Terapie obejmują:

 • masaż
 • refleksologia
 • akupunktura
 • biofeedback
 • hydroterapia
 • medytacja uważności
 • sterowany obraz wideo
 • suplementacja witaminy B (zwłaszcza B3, B6 i B12)

Kiedy iść do lekarza

Porozmawiaj z lekarzem o drętwieniu nóg i stóp, które:

 • nie jest związane z nawykami postawowymi lub czynnikami stylu życia, takimi jak ciasna odzież i obuwie
 • trwa przez długi czas
 • towarzyszą inne przewlekłe objawy
 • towarzyszą stałe lub długotrwałe zmiany w kolorze, kształcie lub temperaturze nóg i stóp

Perspektywy

Drętwienie w nogach i stopach jest częstym zaburzeniem, ale gdy staje się przewlekłe, może być oznaką podstawowej choroby.

Każdy, kto doświadcza drętwienia, które jest niewyjaśnione, uporczywe, częste, bolesne, upośledzające lub w towarzystwie innych przewlekłych objawów, powinien udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy i przedyskutowania możliwości leczenia.

Like this post? Please share to your friends: