Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy telogen effluvium jest odwracalny?

Telogen effluvium jest formą tymczasowej utraty włosów, która zwykle ma miejsce po stresie, szoku lub traumatycznym wydarzeniu. Zwykle występuje na wierzchu głowy.

Telogen effluvium różni się od trwałego zaburzenia utraty włosów o nazwie alopecia areata. Duże ilości włosów mogą wypaść, ale często są tymczasowe, a włosy zazwyczaj odrastają.

W tym artykule przyjrzymy się przyczynom, objawom, diagnozowaniu i leczeniu łysienia telogenowego, w tym zmian w diecie, które mogą pomóc.

Co to jest telogen effluvium?

mężczyzna wyciągający włosy z szczotki do włosów z łysieniem telogenowym

Osoba jest opisywana jako mająca chroniczne łysienie telogenowe, jeśli często doświadcza okresów zrzucania włosów przez ponad 6 miesięcy. Lek Telogen effluvium jest ogólnie odwracalny.

Osoba z tym schorzeniem nie traci włosów, chociaż może stać się zauważalnie chuda.

Telogen effluvium jest formą utraty włosów charakteryzującą się przerzedzaniem włosów lub wzrostem wypadania włosów. Występuje częściej u kobiet i zwykle jest wywoływany zaburzeniem cyklu włosów.

Cykl włosowy ma zwykle trzy fazy:

 1. Anagen lub faza wzrostu.
 2. Katagen lub faza przejściowa.
 3. Telogen lub faza odpoczynku.

Telogen effluvium wiąże się z fazą telogenu. Zwykle od 5 do 10 procent włosów danej osoby znajduje się w fazie telogenu w tym samym czasie.

W przypadku łysienia telogenowego faza anagenowa ulega spowolnieniu, co oznacza, że ​​mniej włosów przechodzi do kolejnych dwóch etapów. W tym stanie około 30 procent mieszków włosowych przenosi się do fazy telogenu, co oznacza, że ​​następuje wypadanie włosów.

Objawy

Głównym objawem łysienia telogenowego jest zwiększenie ilości włosów, które osoba rzuca.

Ktoś może zauważyć, że więcej włosów niż zwykle wypada, gdy myją lub myją włosy. Mogą również znaleźć więcej włosów w drenie lub na poduszce.

Przyczyny

człowiek biznesu ciężko pracujący z bólem głowy

Zakłócenia cyklu włosów mogą być spowodowane wieloma wyzwalaczami, w tym:

 • Poważny stres. Przedłużające się okresy stresu mogą powodować łysienie telogenowe. Wypadanie włosów występuje zwykle około 3 miesiące po stresującym wydarzeniu.
 • Zła dieta. Włosy wymagają wzrostu kluczowych składników odżywczych, w tym białka, żelaza, witamin z grupy B i cynku. Niedobór tych składników odżywczych może wpływać na jakość i ilość włosów danej osoby.
 • Nagła utrata wagi. Utrata masy ciała lub przewlekłe ograniczenie kalorii, takie jak w jadłowstręcie psychicznym, może spowodować zrzucenie włosów.
 • Ciąża i poród. W czasie ciąży więcej włosów jest w fazie wzrostu dłużej. Zmiany hormonalne, które występują od 3 do 6 miesięcy po urodzeniu, mogą powodować obumieranie włosów. Nazywa się to post-partum telogen effluvium.
 • Klimakterium. Zmiany hormonalne, które występują w okresie menopauzy, mogą również powodować wylew telogenowy.
 • Niektóre leki. Niektóre leki i narkotyki mogą powodować utratę włosów.
 • Podstawowe warunki zdrowotne. Mogą to być choroby autoimmunologiczne, stany, które wpływają na tarczycę i łysienie plackowate.
 • Chirurgia. W zależności od rodzaju zabiegu, długości pobytu w szpitalu, leków i ogólnego stanu odżywienia.
 • Toksyczność metali. Kontakt z toksycznymi substancjami chemicznymi w metalu może prowadzić do utraty włosów.

Leczenie

Leczenie łysienia telogenowego zależy od tego, co powoduje utratę włosów. Po ustaleniu i rozwiązaniu spustu cykl włosów powinien się normalizować, a włosy zaczną odrastać.

Opcje leczenia obejmują:

 • eliminowanie niedoborów żywieniowych poprzez dietę
 • niechirurgiczna wymiana włosów
 • hormonalna terapia zastępcza dla osób doświadczających menopauzy
 • doradztwo w zakresie radzenia sobie ze stresem lub lękiem

Osoba powinna starać się unikać obróbki chemicznej lub cieplnej, która mogłaby uszkodzić włosy. Powinny również unikać stylizacji termicznej i obróbki cieplnej, takich jak zwijanie lub utrzymywanie włosów.

Zagadnienia żywieniowe obejmują:

 • Białko zapewnia cegiełki do wzrostu włosów. Upewnij się, że dieta zawiera dużo pokarmów bogatych w białko, takich jak mięso, jajka, ryby, fasola, ziarna i orzechy. Lizyna aminokwasowa może być szczególnie ważna dla wzrostu włosów.
 • Niedobór żelaza może być powiązany z łysieniem telogenowym. Wprowadzanie zmian w diecie w celu uwzględnienia pokarmów bogatych w żelazo może pomóc w wypadaniu włosów. Należą do nich czerwone mięso, wątroba, ciemnozielone warzywa liściaste, fasola i soczewica.
 • Suplementacja może być rozważana przez krótki czas, podczas gdy stan odżywienia ulega poprawie.

Aby uzyskać profesjonalne porady, osoba może skontaktować się z dermatologiem lub trichologiem.

Odroczenie

W przypadku łysienia telogenowego włosy często odrastają w ciągu 3 do 6 miesięcy po rozwiązaniu problemu. Czasami szybkość rzucania zwalnia, ale nie zatrzymuje się całkowicie. W większości wypadków nie traci się więcej niż 50 procent włosów.

Diagnoza

Doktorski egzamininuje skalp dla telogenowego effluvium

Podczas diagnozowania łysienia telogenowego lekarz zbada włosy, które wypadły.

W celu zdiagnozowania łysienia telogenowego można wykonać kilka testów:

 • Średnica i długość utraconych włosów może sygnalizować ten stan i może pomóc lekarzowi w odróżnieniu tego od łysienia.
 • Test rozciągania włosów może być przeprowadzony, aby sprawdzić, jak dużo włosów jest rozlewane.
 • Można wykonać test prania, w którym zlicza się liczbę włosów utraconych podczas prania.
 • Badanie krwi może być pomocne w ustaleniu przyczyny wypadania włosów. Testy te mogą pomóc w diagnozowaniu niedoboru żelaza lub niedoczynności tarczycy.

Dermatolog może zdiagnozować łysienie telogenowe i udzielić porady. Będą patrzeć na inne wskaźniki zdrowia włosów, takie jak wygląd skóry głowy, łysiny lub bardziej uogólnione przerzedzenie włosów.

Perspektywy

Telogen effluvium jest częstą przyczyną czasowego wypadania włosów. Charakteryzuje się nagłym początkiem wypadania włosa, zwykle obserwowanym kilka miesięcy po zdarzeniu wyzwalającym.

Zwykle trwa około 6 miesięcy, z wyjątkiem przypadków chronicznego łysienia telogenowego, które trwają dłużej. Nie ma specjalnego leczenia, ale zmiany stylu życia i diety mogą być skuteczne w początkowym odrastaniu włosów.

Like this post? Please share to your friends: