Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dziesięć zalet shilajit

Shilajit, zwany także mineralnym, jest wynikiem długiego procesu rozkładania materii roślinnej i minerałów. Jest lepką, czarną, smolistą substancją pochodzącą ze skał wysokich gór.

Shilajit tradycyjnie pochodzi z Indii i Tybetu, choć obecnie znajduje się w wielu innych krajach.

Shilajit był stosowany w tradycyjnej indyjskiej medycynie ajurwedyjskiej od stuleci, a związki w nim wydają się być korzystne dla wielu warunków. W tym artykule dowiedz się o korzyściach i możliwych skutkach ubocznych tej naturalnie występującej substancji.

Dziesięć potencjalnych korzyści z shilajit

Kiedy jest używany prawidłowo, shilajit może mieć wiele zalet dla organizmu. Może to wynikać częściowo z wysokiego stężenia kwasów fulwowych i humusowych, a także z wielu minerałów.

1. Funkcja mózgu

człowiek trzyma czerwoną pigułkę i szklankę wody

Liczne związki znajdujące się w shilajit mogą być pomocne w funkcjonowaniu mózgu, a nawet mogą wspomagać terapię Alzheimera.

Badania wykazały, że shilajit jest tradycyjnie używany do długowieczności i spowalnia starzenie się. Zawarte w nim związki mogą pomóc w kontrolowaniu zaburzeń poznawczych, takich jak choroba Alzheimera.

Naukowcy spodziewają się, że shilajit wpłynie na zapobieganie zaburzeniom poznawczym, ale potrzeba więcej badań, aby zbadać te możliwości.

2. Starzenie

Jedno z badań wykazało, że kwas fulwowy, jeden z kluczowych związków w shilajit, działa jako przeciwutleniacz i związek przeciwzapalny. Jako taki może pomóc zmniejszyć wolne rodniki i uszkodzenia komórek w ciele, które są dwoma kluczowymi czynnikami starzenia.

Codzienne suplementowanie shilajit może przyczyniać się do ogólnej witalności i wolniejszego procesu starzenia u niektórych osób.

3. Niedokrwistość

Niedokrwistość rozwija się, gdy krew nie ma wystarczającej ilości zdrowych komórek lub hemoglobiny. Istnieje wiele przyczyn niedokrwistości, w tym niedobór żelaza.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza może powodować liczne objawy w organizmie, w tym:

  • nieregularne bicie serca
  • zmęczenie i słabość
  • zimne dłonie i stopy
  • bół głowy

Shilajit zawiera wysokie poziomy kwasu humusowego i żelaza, które mogą być pomocne w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza. Ważne jest, aby zgłębić tę opcję u lekarza przed zażyciem suplementów.

4. Przeciwwirusowe

Szeroka gama minerałów i związków zawartych w shilajit może również pomóc w walce z wirusami. W badaniu stwierdzono, że shilajit może zwalczać i zabijać wiele różnych wirusów w odizolowanych środowiskach, w tym niektórych wirusach opryszczki.

Naukowcy zauważyli, że chociaż wydaje się, że jest on skuteczny, potrzeba więcej badań przeprowadzonych na żywych osobach, aby poprzeć te twierdzenia.

5. Chroniczne zmęczenie

W badaniu z 2012 r. Opublikowano, że shilajit pomógł zmniejszyć symptomy zespołu przewlekłego zmęczenia u badanych.

Naukowcy zauważyli, że shilajit może pomóc poprawić funkcjonowanie komórek w ciele, co oznacza, że ​​może zmniejszyć zmęczenie u źródła problemu i naturalnie zwiększyć poziom energii.

6. Choroba wysokościowa

Jednym z twierdzeń tradycyjnych praktyków jest to, że shilajit może pomóc złagodzić chorobę wysokościową. Zmiany ciśnienia na dużych wysokościach mogą znacznie wpłynąć na niektórych ludzi. Objawy choroby wysokościowej obejmują zakres od bólu ciała i zmęczenia do przeciążenia płuc i niskiej zawartości tlenu w mózgu.

Shilajit jest złożoną substancją zawierającą ponad 80 różnych minerałów, a także kwas fulwowy i kwas humusowy. Z powodu tego szerokiego spektrum korzystnych składników, shilajit ma pomóc w zmniejszeniu wielu objawów choroby wysokościowej.

Może to poprawić procesy poznawcze mózgu, wzmocnić układ odpornościowy i zmniejszyć stan zapalny, a wszystko to może zmniejszyć chorobę wysokościową.

7. Rak wątroby

Shilajit pokazuje również obietnicę walki z niektórymi typami komórek rakowych. Jedno z badań wykazało, że shilajit pomógł wymusić zniszczenie komórek nowotworowych w wątrobie.

Zapobiegło to także rozmnażaniu się tych komórek rakowych. Badacze zauważyli, że ich wyniki pokazują, że shilajit ma działanie przeciwnowotworowe, ale potrzeba więcej badań.

8. Zdrowie serca

człowiek ma swoje ciśnienie krwi

Shilajit może również chronić serce i poprawiać zdrowie serca. Niedawne badania na szczurach wykazały działanie ochronne shilajit na serce.

Zwierzęta, które leczono preparatem Shilajit przed uszkodzeniem serca, miały mniej uszkodzeń serca niż te, którym nie podano shilajit.

Ważne jest, aby pamiętać, że shilajit może zmniejszyć ciśnienie krwi w niektórych przypadkach i nie powinien być podejmowany przez nikogo, kto ma czynną chorobę serca.

9. Otyłość

Noszenie dodatkowej wagi może męczyć mięśnie i obciążać kości. Badanie wykazało, że ludzie otyli, którzy przyjmowali doustny suplement oczyszczonej shilajit, lepiej reagowali na ćwiczenia niż ci, którzy tego nie robili.

Naukowcy zauważyli, że shilajit wydawał się aktywować geny w ciele, które pomogły mięśniom szkieletowym szybko dostosować się do nowego treningu. Może to oznaczać mniejsze zmęczenie i większą siłę w czasie.

10. Płodność męska i testosteron

Shilajit badano także w celu zwiększenia płodności u mężczyzn. Jedno badanie dało 60 bezpłodnym mężczyznom shilajit dwa razy dziennie przez 90 dni.

Po okresie testu prawie połowa mężczyzn, którzy ukończyli leczenie, wykazała wzrost całkowitej liczby plemników i ruchliwość plemników, a także liczbę i nasilenie ruchu nasienia w kierunku komórki jajowej, które są czynnikami męskiej płodności,

Inne badanie dotyczyło zdolności shilajit do zwiększania poziomu testosteronu u zdrowych ochotników. Mężczyźni w wieku od 45 do 55 lat otrzymywali shilajit przez 90 dni. Pod koniec tego okresu naukowcy zauważyli znaczny wzrost poziomu całkowitego testosteronu.

Posługiwać się

młoda kobieta trzyma szklankę mleka w jednej ręce i szklankę wody w drugiej

Shilajit jest dostępny w postaci proszku lub suplementu, który można rozpuścić w mleku lub wodzie.

Osoba może rozpuścić porcję shilajit w płynie i pić do trzech razy dziennie, w zależności od instrukcji na opakowaniu.

Zalecana dawka shilajit wynosi 300 do 500 miligramów na dobę. Jednak ważne jest, aby osoba rozmawiała z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek naturalnych suplementów.

Potencjalne skutki uboczne

Badania sugerują, że shilajit jest bezpieczny do długotrwałego stosowania jako suplement diety. Jednak istnieją pewne potencjalne skutki uboczne stosowania shilajit.

Shilajit może obniżać ciśnienie krwi, co może być niebezpieczne dla osób stosujących leki na nadciśnienie. Osoby z aktywną chorobą serca lub z niedociśnieniem w wywiadzie powinny unikać przyjmowania shilajit, aby zapobiec spadkowi ciśnienia krwi.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie monitoruje naturalnych suplementów, dlatego ważne jest, aby suplement pochodził z renomowanego źródła. Shilajit niskiej jakości może być w niektórych przypadkach zanieczyszczony metalami ciężkimi, wolnymi rodnikami, a nawet arsenem.

Na wynos

Shilajit ma szereg zalet zdrowotnych i jest bezpiecznym i skutecznym suplementem, jeśli jest stosowany prawidłowo. Zawsze najlepiej jest porozmawiać z lekarzem o prawidłowej dawce w każdym przypadku.

Praca z lekarzem może również pomóc osobie monitorować ewentualne skutki uboczne.

Like this post? Please share to your friends: