Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o oddawaniu dziąseł

Recesja dziąseł jest również znana jako recesja dziąsła. Różowa dziąsło gumy zwykle pokrywa korzeń zęba. Może się to ujawnić, gdy guma zostanie odepchnięta lub gdy ząb znajduje się w nienormalnej pozycji.

Odsadzające się dziąsła są powszechne i często niezauważalne na wczesnym etapie. Istnieje wiele czynników ryzyka, ale wiek jest najważniejszy – 88 procent osób w wieku powyżej 65 lat ma cofnięte dziąsła w co najmniej jednym zębie.

Głównym problemem związanym z cofaniem się dziąseł jest to, że kiedy korzenie zębów stają się odsłonięte, są narażone na ryzyko zgnilizny, infekcji i utraty. Leczenie może zatrzymać lub odwrócić proces recesji dziąseł, jeśli rozpocznie się na wczesnym etapie.

Jeśli recesja jest ciężka, a pacjent ma objawy, takie jak wrażliwość zębów, ból lub infekcje, dostępne są różne opcje leczenia. Obejmują one głębokie czyszczenie, leki zwalczające infekcje, a nawet przeszczepy tkanek.

Co to jest recesja dziąseł?

[zęby i dziąsła z bliska]

Recesja dziąsłowa to ekspozycja na korzenie zębów po doświadczeniu utraty tkanki w dziąśle.

Dziąsła są również znane jako gingivae. Dziąsło to wilgotna różowa tkanka w jamie ustnej, która styka się z podstawą zębów. Istnieją dwa takie dziąsła – jeden dla górnej i jeden dla dolnego zestawu zębów.

Dziąsło jest gęstą tkanką z dobrym zaopatrzeniem naczyń krwionośnych pod wilgotną powierzchnią. Powierzchnia nosi nazwę błony śluzowej. Jest połączony z resztą wyściółki, ale jest różowy zamiast błyszczącej czerwieni.

Dziąsła ściśle otaczają zęby aż do szyi każdego z nich i są mocno przymocowane do kości szczęki. Dziąsła zwykle pokrywają korzenie zębów, chroniąc je, ponieważ są bardziej kruche niż pozostałe zęby.

Recesja dziąsłowa naraża delikatne korzenie zębów na bakterie, płytki nazębne i inne formy rozkładu.

Przyczyny

Zła higiena jamy ustnej i choroby przyzębia są powiązane z recesją dziąseł. Ale cofanie się dziąseł może mieć miejsce również u osób o dobrych standardach higieny jamy ustnej.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwie przyczyny cofania się dziąseł:

 • Fizyczne zużycie dziąseł
 • Zapalenie tkanek dziąseł – jest to reakcja układu odpornościowego

Niektóre osoby są bardziej podatne na ustępowanie dziąseł z powodu czynników dziedzicznych. Czynniki te obejmują pozycję zębów i grubość dziąsła.

Fizyczne zużycie dziąseł poprzez energiczne szczotkowanie zębów lub stosowanie twardych włókien jest częstą przyczyną cofania się dziąseł.

[zbadane zęby i dziąsła]

Ludzie z tym problemem w inny sposób mają dobrą higienę jamy ustnej. Zęby i dziąsła wydają się być zdrowe, gdy cofające się dziąsła są spowodowane nadmiernym szczotkowaniem.

Ten rodzaj recesji często dotyka bardziej lewą stronę. Dzieje się tak dlatego, że większość ludzi używa szczoteczki do zębów w prawej dłoni i dlatego przykłada większy nacisk na lewe dziąsła. Wzór ma również tendencję do wpływania na dziąsła boczne bardziej niż z przodu.

Innymi czynnikami fizycznymi, które popychają dziąsła z powrotem, są piercing warg, niedopasowanie zębów i uszkodzenia spowodowane przez leczenie stomatologiczne.

Niektórzy ludzie są bardziej podatni na zapalne przyczyny cofania się dziąseł. Rozcieńczająca się dziąsła gumy powodują bardziej prawdopodobny stan zapalny spowodowany przez płytkę nazębną. Dziąsła są u niektórych osób bardziej delikatne.

Choroby przyzębia są częstą przyczyną recesji dziąseł. Choroba przyzębia powoduje utratę kości podporowej wokół zęba w wyniku reakcji zapalnej. Recesja dziąseł ma podobny wpływ na wszystkie zęby w podobny sposób.

Choroba przyzębia jest spowodowana nagromadzeniem płytki nazębnej. Plaque to lepki film, który tworzy się na zębach. Bakterie, śluz, komórki i inne cząsteczki biorą udział w tworzeniu płytki nazębnej.

Gdy na zębach osadza się płytka nazębna, powoduje to:

 • Zapalenie dziąseł znane jako zapalenie dziąseł. Ten stan może prowadzić do zapalenia przyzębia
 • Zapalenie przyzębia powoduje przestrzenie między dziąsłami a zębami i utratę włókien łącznych i kości wokół korzeni zębów. Prowadzi to do cofnięcia się dziąseł

Tatar jest utwardzoną płytką nazębną i nie można go usunąć przez szczotkowanie zębów. Zamiast tego należy go usunąć w gabinecie dentystycznym.

Ruchomości

Wiele osób z cofniętymi dziąsłami nie przejmuje się nimi wcześnie. Wiele innych osób nie zdaje sobie sprawy, że mają recesję.

Dla niektórych może to dotyczyć:

 • Wygląd
 • Strach przed utratą zębów
 • Czułość z powodu odsłoniętych korzeni zębów

Ocena obaw związanych z wyglądem dziąseł może obejmować sprawdzenie, ile dziąseł jest prezentowanych.

Dla niektórych ludzi dziąsła pokazują się podczas rozmowy i uśmiechu. Inne mają inną linię warg, która nie eksponuje dziąseł do oglądania.

Leczenie

Większość przypadków łagodnej recesji dziąseł nie wymaga leczenia. Dentyści mogą po prostu udzielać porad dotyczących profilaktyki i oferować monitorowanie dziąseł. Uczenie ludzi delikatnego, ale skutecznego czesania jest dobrą wczesną interwencją.

Dla osób, które potrzebują leczenia, dostępnych jest kilka opcji:

[zęby z aparatami ortodontycznymi]

 • Substancje nadwrażliwe, lakiery i spoiwa dentynowe: mają na celu zmniejszenie wrażliwości, która może rozwinąć się w odkrytym korzeniu zęba. Traktuje objawy nerwowe i pomaga utrzymać normalną higienę jamy ustnej, umożliwiając szczotkowanie wrażliwych zębów, aby kontynuować
 • Uzupełnianie kompozytów: Żywice kompozytowe w kolorze zęba są używane do pokrywania powierzchni korzenia. Mogą również zamykać czarne przerwy między zębami, jak pokazano na zdjęciach przed i po.
 • Różowa porcelana lub kompozyt: ten sam różowy kolor dziąseł.
 • Zdejmowane okleiny dziąsłowe wykonane z akrylu lub silikonu.
 • Ortodoncja: zabiegi mające na celu przesunięcie pozycji zębów mogą skorygować margines dziąsła.
 • Operacja: Tkanka jest przeszczepiona z innych miejsc w jamie ustnej i leczy recesję dziąseł.

Jak zapobiegać cofaniu się dziąseł

Niektórym przyczynom recesji dziąseł można zapobiec.

Najbardziej oczywistą możliwą do uniknięcia przyczyną jest zbytnie szczotkowanie zębów lub stosowanie szczoteczek z twardym włosiem. Ludzie powinni unikać tego, aby zapobiec cofnięciu się dziąseł

Powstawanie płytki nazębnej prowadzi do chorób przyzębia, dlatego staranna higiena jamy ustnej może również pomóc w zapobieganiu cofania się dziąseł.

Like this post? Please share to your friends: