Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy to wszy? Znać objawy

Wszy to maleńkie pasożytnicze owady, które żywią się krwią i żyją we włosach. Ale jakie są objawy, aby szybko złapać i leczyć wszy?

Wszy mogą atakować włosy, rzęsy i brwi, podczas gdy wszy łonowe atakują włosy łonowe.

Pomysł robaków pełzających po włosach lub włosach dziecka może być denerwujący i denerwujący. W przeciwieństwie do mądrości ludowej, wszy nie są wynikiem złej higieny i nie przenoszą chorób.

Mogą jednak powodować wiele dyskomfortu i łatwo rozprzestrzeniają się na inne dzieci. Wczesne łapanie wszy i odpowiednie leczenie pomaga zapewnić, że nie rozprzestrzeniają się. W tym artykule omówiono objawy, aby ludzie mogli odpowiedzieć na pytanie: czy to wszy?

Czym są wszy?

wesz

Wszy głowowej, to maleńki owad, który odżywia się ludzką krwią i żyje na skórze głowy i we włosach.

Wszy są maleńkie, mierzą tylko około 2-3 milimetrów, mniej więcej wielkości małego ziarna. Dorosłe są owalne i szaro-brązowe bez skrzydeł. Z daleka wyglądają jak małe plamki. Być może dlatego tak łatwo jest ominąć wszy.

Dorosłe wszy żyją około 30 dni i szybko umierają, jeśli spadną z głowy. Są płodnymi hodowcami, a samice składają około sześciu jaj dziennie.

Jajka są czasem nazywane gnidami i mają tendencję do znajdowania się w korzeniu włosów, tuż obok głowy. Są małe i mają biały lub wyraźny kolor.

Jajka wykluwają się w nimfach, mniejszych wersjach dorosłych wszy, które dojrzewają u dorosłych około 2 tygodnie później.

Widzenie wszy lub jaj wskazuje na wszy wszy, ponieważ jaja nieuchronnie wykluwają się u dorosłych. Jedynym sposobem na pozbycie się wszy jest zabicie żywych owadów i jajek, które leżą.

Objawy

Wiele osób z wszy głowowej nie ma żadnych objawów. Niemożliwe jest zdiagnozowanie wszy na podstawie samych objawów, ponieważ jedynym objawem, który ma znaczenie, jest obecność wszy.

Jednak następujące objawy sugerują, że nadszedł czas, aby sprawdzić skórę głowy:

 • częste niewyjaśnione swędzenie głowy lub skóry głowy
 • zaczerwienienie lub stan zapalny skóry głowy lub w pobliżu linii włosów
 • małe czerwone guzy lub rany od drapania skóry głowy
 • trudności z zasypianiem lub koncentracją z powodu swędzenia głowy

Łupież, niektóre infekcje skóry głowy i suchość skóry mogą powodować objawy podobne do wszy. Ponieważ łupież powoduje łuszczenie, płatki mogą być mylone z wszy.

Sprawdzanie wszy

Staranne poszukiwanie wszy z lupą i dobrym światłem może pomóc dostrzec różnicę między wszy a innymi objawami.

Ludzie powinni szukać robaków poruszających się na skórze głowy lub jajek przyczepionych do trzonu włosa, około cala od skóry głowy.

Łatwiej będzie zobaczyć wszy i ich jaja, gdy włosy są mokre. Tak więc, jeśli wszy nie są widoczne pod światło, spróbuj umyć włosy, a następnie ponownie.

Jeśli wszy nie są widoczne, ale skóra głowy jest swędząca, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może być bardziej biegły w wykrywaniu wszy i może wykluczyć inne potencjalne przyczyny objawów.

Co powoduje wszy?

siostry bawiące się w pokoju

Wszy można rozprzestrzeniać jedynie poprzez bezpośredni kontakt z osobą, która je posiada. Nie pojawiają się spontanicznie i nie mają nic wspólnego z higieną.

Wszy nie mogą wskakiwać ani latać, co oznacza, że ​​kontakt musi być blisko. Ponieważ małe dzieci spędzają tak wiele czasu w bliskim kontakcie z innymi dziećmi – i często chętnie dzielą się nimi – mają tendencję do wszy bardziej niż dorośli. Rodzice małych dzieci również są wrażliwi.

Wszy mogą rozprzestrzeniać się poprzez:

 • przytulanie lub nostalgowanie do kogoś
 • spanie obok kogoś, z głową lub włosami w bezpośrednim kontakcie
 • dzielenie się szczotkami lub grzebieniami, szczególnie natychmiast po użyciu przez nich wszy
 • dzielenie się czapkami lub apaszkami, zwłaszcza jeśli są one szybko przekazywane, ponieważ wszy szybko umierają, gdy nie są na ludzkiej głowie
 • udostępnianie ręczników

Leczenie wszy

Leczenie wszy jest zwykle dość proste. Szampon bez recepty może zabić wszy i ich jaja. Ludzie powinni zawsze postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Korzystanie z szamponu

W większości przypadków szampon musi pozostać na skórze głowy przez dzień lub dwa, aby włosy nie były myte natychmiast po zabiegu. Większość szamponów wymaga drugiego leczenia 7-9 dni po pierwszym zastosowaniu.

Ludzie powinni uważnie przeczytać instrukcje, aby upewnić się, że mogą je zrozumieć i przestrzegać.

Sprawdzanie skóry głowy

Po odczekaniu jednego lub dwóch dni, ludzie powinni sprawdzić skórę głowy. Jeśli wiele wszy jest wciąż obecnych i aktywnych, mogą być odporne na leczenie.

Ludzie powinni postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu podczas drugiego leczenia lub skontaktować się z lekarzem, aby uzyskać zalecenie dotyczące drugiego leczenia.

Czesanie włosów

sprawdzanie wszy grzebieniem i szkłem powiększającym

W większości przypadków zabiegi wszy wymagają dokładnego czesania włosów w celu usunięcia jaj.

Nawet jeśli uda się zabić wszystkie dorosłe wszy, ważne jest, aby usunąć wszystkie jaja, ponieważ wyklują się nimfy, które stają się dorosłymi.

Usunięcie jaj może wymagać codziennego zobowiązania przez kilka dni po leczeniu.

Ostrożność przy czułych skalpach

U osób z alergiami, z historią zakażeń skóry głowy lub zranioną skórą głowy, może nie być bezpieczne stosowanie wszy lekarskich bez recepty. Porozmawiaj z lekarzem przed spróbowaniem szamponu z wszy.

Leczenie trudnych infestacji

U niektórych osób pozbycie się wszy okazuje się trudniejsze, co może być spowodowane:

 • zakres inwazji
 • ponowną infestację dzięki szkole lub miejscu pracy z problemem wszy
 • wszy odporne na wszy szampon

W takim przypadku może być konieczne bardziej agresywne podejście, w tym:

 • częste mycie szamponem z wszy
 • usuwanie wszy
 • konsultacja z lekarzem

Niektóre firmy specjalizują się również w usuwaniu wszy.

Zwróć uwagę, że regularny szampon, woda, środki ludowe i leki, takie jak antybiotyki, nie zabiją wszy.

Chociaż zabiegi zapobiegające swędzeniu mogą tymczasowo ulżyć powodowanej przez swędzenie wszy, nie będą dotyczyły inwazji wszy.

Zapobieganie wszy

Rodzice często walczą o to, aby małe dzieci ćwiczyły nawet podstawową higienę, na przykład mycie rąk. Dlatego proszenie ich o zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania wszy jest zniechęcającym przedsięwzięciem.

Niektóre strategie, które pomagają zmniejszyć ryzyko obejmują:

 • nie dzieląc nakryć głowy, szczotek ani grzebieni, ani nie myjąc tych przedmiotów przed przekazaniem darowizny lub dzielenia się nimi
 • zapewnienie każdemu członkowi rodziny osobistej poduszki lub poszewki na poduszkę
 • czyszczenie lub wyrzucanie przedmiotów używanych przez osobę z wszy
 • nakłanianie dzieci do poszanowania osobistej przestrzeni swoich przyjaciół poprzez nie pocieranie głowy lub spanie w niewielkiej odległości
 • trzymanie dzieci z wszy w domu do czasu usunięcia plagi

Rodziny, w których jeden członek ma wszy, są podatne na dalszą infestację. Ludzie powinni sprawdzić wszystkich członków rodziny pod kątem objawów wszy i leczyć w razie potrzeby.

Inne strategie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wszy wśród członków rodziny obejmują:

 • zastępując wszystkie grzebienie i szczotki
 • zmywanie wszystkich ubrań, czapek i szalików przed ponownym założeniem
 • zastępując poduszki i poszewki na poduszki używane przez osobę z wszami
Like this post? Please share to your friends: