Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Dializa: wszystko, co musisz wiedzieć

Osoby z nieudanymi lub uszkodzonymi nerkami mogą mieć trudności z wyeliminowaniem odpadów i niechcianej wody z krwi. Dializa to sztuczny sposób przeprowadzenia tego procesu.

Dializa zastępuje naturalną pracę nerek, dlatego jest również znana jako terapia zastępcza nerki (RRT).

Zdrowe nerki regulują poziom wody i minerałów oraz usuwają odpady. Nerki wydzielają także pewne produkty, które są ważne w metabolizmie, ale dializa nie może tego zrobić.

Co to jest dializa?

[nerki]

Nerki zdrowej osoby filtrują około 120 do 150 litrów krwi każdego dnia. Jeśli nerki nie działają prawidłowo, odpady gromadzą się we krwi. W końcu może to doprowadzić do śpiączki i śmierci.

Przyczyną może być stan przewlekły lub przewlekły lub poważny problem, taki jak uraz lub krótkotrwała choroba atakująca nerki.

Dializa zapobiega przedostawaniu się produktów przemiany materii do niebezpiecznych poziomów. Może również usuwać toksyny lub narkotyki z krwi w sytuacjach awaryjnych.

Istnieją różne rodzaje dializy.

Trzy główne podejścia to:

 • Przerywana hemodializa (IHD)
 • Dializa otrzewnowa (PD)
 • Ciągłe terapie nerkozastępcze (CRRT)

Wybór zależy od czynników takich jak sytuacja pacjenta, dostępność i koszt.

Przerywana hemodializa

W hemodializie krew krąży poza ciałem pacjenta. Przechodzi przez maszynę ze specjalnymi filtrami.

Krew wychodzi z pacjenta przez elastyczną rurkę zwaną cewnikiem. Rurkę wprowadza się do żyły.

Podobnie jak nerki, filtry usuwają odpady z krwi. Odfiltrowana krew następnie wraca do pacjenta przez inny cewnik. System działa jak sztuczna nerka.

Pacjenci, którzy będą poddawani hemodializie, wymagają operacji powiększenia naczynia krwionośnego, zwykle w ramieniu. Powiększenie żyły umożliwia założenie cewników.

[dializy nerek]

Hemodializa jest zwykle wykonywana trzy razy w tygodniu, przez 3-4 godziny dziennie, w zależności od tego, jak dobrze działają nerki pacjenta i ile płynnej masy uzyskali między zabiegami.

Hemodializę można wykonać w specjalnym centrum dializ w szpitalu lub w domu.

Pacjenci, którzy mają dializę w domu lub opiekun, muszą dokładnie wiedzieć, co robić. Jeśli dana osoba nie czuje się pewnie podczas dializy w domu, powinna uczestniczyć w sesjach w szpitalu.

Hemodializa domowa jest odpowiednia dla osób, które:

 • Podczas dializy były w stabilnym stanie
 • Nie miej innych chorób, które mogłyby uczynić hemodializę domową niebezpieczną
 • Posiadać odpowiednie naczynia krwionośne do wkładania cewników
 • Mają opiekuna, który jest chętny do pomocy przy hemodializie

Środowisko domowe musi być również odpowiednie do przyjmowania sprzętu do hemodializy.

Dializa otrzewnowa

Podczas gdy hemodializa usuwa zanieczyszczenia poprzez filtrowanie krwi, dializa otrzewnowa działa poprzez dyfuzję.

W dializie otrzewnowej sterylny roztwór dializatu, bogaty w minerały i glukozę, przepuszcza się przez rurkę do jamy otrzewnej, jamy brzusznej, otaczającej jelito. Ma półprzepuszczalną membranę, membranę otrzewnową.

Dializa otrzewnowa wykorzystuje naturalną zdolność filtracyjną otrzewnej, wewnętrzną wyściółkę brzucha, do filtrowania produktów odpadowych z krwi.

Dializat pozostawia się w jamie otrzewnowej przez pewien czas, aby mógł wchłonąć odpady. Następnie jest wypuszczany przez rurkę i odrzucany.

Ta wymiana lub cykl jest zwykle powtarzany kilka razy w ciągu dnia i można to zrobić przez noc za pomocą automatycznego systemu.

Eliminacja niepożądanej wody lub ultrafiltracja zachodzi poprzez osmozę. Roztwór dializacyjny ma wysokie stężenie glukozy, a to powoduje ciśnienie osmotyczne. Ciśnienie powoduje, że płyn przemieszcza się z krwi do dializatu. W rezultacie więcej płynu jest odprowadzane niż jest wprowadzane.

Dializa otrzewnowa jest mniej skuteczna niż hemodializa. To zajmuje dłuższe okresy i usuwa około takiej samej ilości całkowitego produktu odpadowego, soli i wody jak hemodializa.

Jednak dializa otrzewnowa zapewnia pacjentom większą swobodę i niezależność, ponieważ można to zrobić w domu, zamiast iść do kliniki kilka razy w tygodniu. Można to zrobić również podczas podróży z minimum specjalistycznego sprzętu.

Przed rozpoczęciem dializy otrzewnowej pacjent wymaga niewielkiego zabiegu chirurgicznego, aby wprowadzić cewnik do jamy brzusznej. To jest zamknięte, z wyjątkiem przypadków, gdy są używane do dializy.

Istnieją dwa główne rodzaje dializy otrzewnowej:

Ciągła ambulatoryjna dializa otrzewnowa (CAPD) nie wymaga żadnej maszyny i może to zrobić pacjent lub opiekun.

Dializat pozostawia się w jamie brzusznej do 8 godzin, a następnie zastępuje świeży roztwór natychmiast. Zdarza się to każdego dnia, cztery lub pięć razy dziennie.

Ciągła cykliczna dializa otrzewnowa (CCPD) wykorzystuje maszynę do wymiany płynów. Zwykle robi się to każdej nocy, podczas gdy pacjent śpi.

Każda sesja trwa od 10 do 12 godzin. Po spędzeniu nocy przy maszynie większość ludzi utrzymuje płyn w jamie brzusznej w ciągu dnia. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować kolejnej wymiany w ciągu dnia.

Dializa otrzewnowa jest odpowiednią opcją dla pacjentów, dla których hemodializa jest zbyt wyczerpująca, jak osoby starsze, niemowlęta i dzieci. Można to zrobić podczas podróży, więc jest to wygodniejsze dla osób pracujących lub uczęszczających do szkoły.

Ciągła terapia nerkozastępcza

Dializa może być przerywana lub ciągła. Podczas sesji okresowej dializy trwającej do 6 godzin, ciągłe terapie nerkozastępcze (CRRT) są przeznaczone do 24-godzinnego stosowania na oddziale intensywnej terapii (OIOM).

Istnieją różne rodzaje CRRT. Może to obejmować filtrację lub dyfuzję. Jest lepiej tolerowany niż dializa przerywana, ponieważ rozpuszczanie lub usuwanie płynu jest wolniejsze. Powoduje to mniej komplikacji.

Tymczasowa dializa

Czasami dializa jest podawana przez ograniczony czas.

Osoby, które mogą skorzystać z tymczasowej dializy, to ci, którzy:

 • Wystąpił nagły lub ostry stan nerek
 • Zużyli toksyczne substancje lub przedawkowali narkotyki
 • Miałem urazowe uszkodzenie nerek
 • Miej przewlekłą chorobę serca

W niektórych przypadkach nerki regenerują się i nie wymagają dalszego leczenia.

Czy dializa zastępuje nerki?

Dializa pomaga pacjentom z niewydolnością nerek, ale nie jest tak skuteczna jak normalna nerka. Pacjenci poddawani dializie muszą uważać na to, co i ile piją i jedzą, i muszą przyjmować leki.

Wiele osób dializowanych może pracować, prowadzić normalne życie i podróżować, o ile leczenie dializami jest możliwe w miejscu docelowym.

Kobiety, które mają dializę, zwykle mają problemy z zajściem w ciążę. W ciele będzie wyższy poziom odpadów, niż w przypadku prawidłowych nerek. Koliduje to z płodnością.

Kobiety, które zajdą w ciążę podczas dializy prawdopodobnie będą potrzebowały zwiększonej dializy podczas ciąży. Jeśli kobieta ma udany przeszczep nerki, jej płodność powinna powrócić do normy.

Dializa ma pewien wpływ na męską płodność, ale mniej niż na płodność samic.

Objawy

Przewlekła niewydolność nerek występuje stopniowo. Nawet jeśli tylko jedna nerka działa lub obie działają częściowo, normalna czynność nerek jest nadal możliwa. Może upłynąć dużo czasu zanim pojawią się objawy choroby nerek.

[badanie moczu]

Kiedy pojawiają się objawy, często różnią się one między poszczególnymi osobami, przez co trudniej jest szybko zdiagnozować niewydolność nerek.

Objawy niewydolności nerek mogą obejmować:

 • Zmęczenie lub zmęczenie
 • Coraz częściej trzeba oddawać mocz, zwłaszcza w nocy
 • Swędząca skóra
 • Zaburzenia erekcji, gdy człowiek ma trudności z utrzymaniem erekcji
 • Nudności
 • Skrócenie oddechu
 • Zatrzymanie wody, prowadzące do opuchniętych stóp, dłoni i kostek
 • Krew w moczu
 • Białko w moczu

Nagły uraz może spowodować niewydolność nerek. Kiedy to nastąpi, objawy pojawiają się szybciej i postępują szybciej.

Niedokrwistość występuje często u osób z przewlekłą chorobą nerek. Może się to zdarzyć, gdy poziom erytropoetyny (EPO) jest niski. EPO jest produkowany przez nerki i pomaga ciału wytwarzać czerwone krwinki. Kiedy liczba czerwonych krwinek jest niska, nazywa się to niedokrwistością.

Skutki uboczne

Osoby uzależnione od dializy nerek mogą doświadczać:

 • Skurcze mięśni
 • Swędzenie skóry, często gorsze przed lub po zabiegu
 • Niskie ciśnienie krwi, szczególnie u osób chorych na cukrzycę
 • Problemy ze snem, czasem z powodu swędzenia, niespokojnych nóg lub małych przerw w oddychaniu, zwanych bezdechami
 • Przeciążenie płynem, więc pacjenci muszą spożywać określoną ilość płynu każdego dnia
 • Infekcje lub balonowanie w miejscu dostępu w celu dializy
 • Wahania depresji i nastroju

Choroba nerek jest poważnym stanem. U osób z przewlekłą niewydolnością nerek nerki prawdopodobnie nie dojdą do siebie, ale dializa może poprawić samopoczucie i przedłużyć życie nawet o 20 lat.

Dowiedz się więcej o przyczynach i typach niewydolności nerek.

Like this post? Please share to your friends: