Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Analiza płynu mózgowo-rdzeniowego: co to pokazuje?

Analiza płynu mózgowo-rdzeniowego jest testem stosowanym do diagnozowania stanów, które wpływają na centralny układ nerwowy.

Płyn mózgowo-rdzeniowy (CSF) jest klarowną cieczą wytwarzaną głównie w komorach mózgu. Otacza i chroni mózg i rdzeń kręgowy, które składają się na centralny układ nerwowy (CNS).

Lekarz pobierze próbkę płynu z dolnej części pleców osoby podczas procedury zwanej nakłuciem lędźwiowym, które jest również znane jako nakłucie lędźwiowe.

Co można zdiagnozować w CSF?

RTG głowy i kręgosłupa

Stany autoimmunologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane (SM) i zespół Guillain-Barre, mogą prowadzić do odpowiedzi zapalnej, którą można wykryć przez obecność autoprzeciwciał w CSF.

Lekarze mogą również identyfikować niektóre raki, w tym białaczkę, ponieważ test analizy płynu mózgowo-rdzeniowego może ujawnić zwiększoną liczbę białych krwinek. Lekarze stosują również test analizy CSF, aby sprawdzić pierwotne i przerzutowe guzy nowotworowe w OUN.

Test analizy CSF może również diagnozować chorobę Alzheimera, mierząc poziomy beta-42 amyloidu (Aβ1-42) oraz białka p- i t-tau.

W przypadkach chorób zakaźnych powodujących zapalenie opon mózgowych i zapalenie mózgu, lekarze stosują test płynu mózgowo-rdzeniowego, aby ustalić, czy przyczyna jest wirusowa, grzybicza, bakteryjna lub spowodowana pasożytem, ​​co wpłynie na przebieg leczenia.

Bariera krew-mózg

Mózg i krwioobieg są oddzielone barierą krew-mózg. Ta bariera zatrzymuje duże cząsteczki, toksyny i większość komórek krwi przemieszczających się z krwi do mózgu. Rdzeń kręgowy i krwioobieg również mają barierę krwi i rdzenia kręgowego.

Jeśli dana osoba ma schorzenie, które wpływa na OUN, zaburzy to barierę krew-mózg, co zwykle można wykryć przez zmiany w składzie płynu rdzeniowego.

Czym jest CSF?

CSF otacza i chroni mózg i rdzeń kręgowy. Około 500 do 600 ml klarownego, wodnistego płynu mózgowo-rdzeniowego powstaje w komorach mózgu każdego dnia. Płyn nieustannie krąży, a następnie jest wchłaniany do krwi.

Ten płyn ma kilka funkcji. Chroni mózg, działając jak poduszka i może usuwać szkodliwe substancje, w tym leki.

CSF pomaga utrzymać ciśnienie w jamie czaszki i kanale kręgowym na stałym poziomie. Przenosi również hormony, od miejsca ich produkcji do części mózgu, gdzie są one potrzebne.

Co to jest nakłucie lędźwiowe?

Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​dana osoba ma schorzenie wpływające na CNS, lub rak, który mógł rozprzestrzenić się na OUN, osoba ta może zostać skierowana na nakłucie lędźwiowe.

Objawy i objawy stanów, które mają wpływ na OUN, obejmują:

Nakłucie lędźwiowe

 • zmiany w świadomości i stanie psychicznym
 • nagłe, ciężkie lub uporczywe bóle głowy
 • dezorientacja, halucynacje lub drgawki
 • nudności
 • wrażliwość na światło
 • drętwienie lub drżenie
 • zawroty głowy
 • trudności z mówieniem
 • trudności z chodzeniem
 • wahania nastroju i depresja

Co dzieje się podczas nakłucia lędźwiowego

Lekarze zwykle wykonują nakłucie lędźwiowe u osoby leżącej wciąż w pozycji embrionalnej. Lekarz oczyści skórę dolnej części pleców osoby i wstrzyknie miejscowy środek znieczulający.

Gdy plecy są zdrętwiałe, lekarz wprowadzi wydrążoną igłę do kanału kręgowego (zawierającego rdzeń kręgowy) między dwoma kręgami. Ta część procedury nazywa się „otwarciem”.

Lekarz pobierze próbki płynu mózgowo-rdzeniowego w sterylnych fiolkach przed wyciągnięciem igły; następnie zastosują sterylny opatrunek i ciśnienie jako część „zamknięcia”.

Procedura zwykle trwa około 30 minut i może być niewygodna.

Zagrożenia i czynniki ryzyka

Niektóre osoby doświadczają bólu głowy od 24 do 48 godzin po zabiegu. Ludzie opisali ból jako tępy lub pulsujący ból z przodu głowy, czasami rozprzestrzeniający się na szyję i ramiona.

Leki dostępne bez recepty mogą pomóc złagodzić ból, ale jeśli ból jest ciężki lub towarzyszą mu choroby i wymioty, ważne jest, aby zwrócić się o pomoc lekarską.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu głowy po przebytym odcinku lędźwiowym, osoba będzie musiała spokojnie leżeć na plecach i nie podnosić głowy przez 1 do 2 godzin po zabiegu.

Nakłucie lędźwiowe wykonuje się poniżej końca rdzenia kręgowego, gdzie występują małe pasma nerwów. Czasami igła może dotknąć małej żyły, powodując traumatyczne uderzenie.

W takim przypadku niewielka ilość krwi może wyciec do jednej lub więcej próbek, co może mieć wpływ na wyniki.

U niektórych osób występuje ból w dolnej części pleców w miejscu, w którym doszło do zabiegu, podczas gdy inni mogą odczuwać ból w tylnej części nóg. Lekarze zwykle zalecają leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, a ból zwykle ustępuje po kilku dniach.

Osoba może również odczuwać siniak i obrzęk związany z niewielką ilością gromadzącego się płynu pod skórą. To odchodzi bez leczenia.

Wyniki

CSF, który jest zbierany podczas nakłucia lędźwiowego, będzie zawierał białko i glukozę i może również zawierać białe krwinki. Zostanie zbadane, aby wykryć jakiekolwiek zakłócenie normalnego przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego lub uszkodzenie bariery krew-mózg.

 Image Credit: Brainhell, 2006 </ br>„></p> <p align=Wstępne testy przeprowadzone na CSF obejmują:

 • kolor, przejrzystość i nacisk podczas zbierania
 • poziomy białka
 • poziomy glukozy
 • całkowita liczba obecnych komórek (liczba komórek)
 • liczba różnych typów komórek obecnych (różnicowa liczba komórek)
 • Grama plamy i kultury, jeśli podejrzewa się infekcję

W zależności od wyników testu i objawów podmiotowych, lekarz może przeprowadzić dalsze badania.

Te dzielą się na cztery szerokie kategorie:

 • Właściwości fizyczne: Obejmują pomiar ciśnienia płynącego w płynie mózgowo-rdzeniowym i sprawdzenie, czy kolor i konsystencja są prawidłowe.
 • Testy chemiczne: wykrywają lub mierzą substancje chemiczne w płynie mózgowo-rdzeniowym, w tym poziomy białka i glukozy, które zazwyczaj korelują z ich stężeniem we krwi.
 • Liczba komórek i różnica: Każda obecna komórka może być policzona i zidentyfikowana pod mikroskopem.
 • Testy na choroby zakaźne: Liczne testy pozwalają zidentyfikować mikroorganizmy, jeśli podejrzewa się infekcję.

Jeżeli analiza CSF wskaże jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz zaleci dalsze testy, aby pomóc w postawieniu diagnozy.

Like this post? Please share to your friends: