Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Diagnostyka i leczenie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest zaburzeniem, które powoduje przewlekły ból stawów, zwykle zaczynając od pleców i pośladków.

Jest kilka kroków, aby zdiagnozować zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (AS), a także kilka wczesnych oznak, o których ludzie powinni wiedzieć. Ludzie muszą także zrozumieć, w jaki sposób diagnozy mogą się różnić i jakiego rodzaju leczenia będą otrzymywać.

Wczesne znaki

Pierwszą rzeczą, którą lekarz będzie chciał zrobić, jest zapytać osobę o ich historię zdrowia. Zadadzą także serię pytań, aby dowiedzieć się, jakie są objawy danej osoby. Istnieje kilka specyficznych objawów, które mogą wskazywać na wczesne objawy AS.

[młody człowiek z bólem w dole pleców]

Czy istnieje rodzinna historia AS?

Jeśli w rodzinie danej osoby występuje AS w wywiadzie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że choroba ta wystąpi sama, chociaż nie jest to gwarancją. Przed postawieniem diagnozy lekarz nadal będzie musiał przeprowadzić dokładne badania.

Czy ból pleców ma znany czynnik uruchamiający?

Objawy AS, takie jak ból pleców i ból w pośladkach, pojawią się bez znanej przyczyny.

Na przykład osoba nie doznała urazu, który można powiązać z bólem, lub nie nałożono nadmiernego nacisku na plecy.

Czy są jakieś niewyjaśnione bóle?

Kiedy ludzie są młodzi, nie odczuwają dziwnego bólu ani sztywności, dlatego lekarze zwracają uwagę na niezwykłe bóle odczuwane przez młodych ludzi.

Niektóre osoby z AS nie odczuwają najpierw bólu pleców, ale mogą doświadczyć silnej klatki piersiowej, która utrudnia oddychanie. Inni mogą mieć sztywne stawy lub ból w kostkach lub mogą nawet odczuwać stany zapalne w nadgarstkach.

Ból zachowuje się w podobny sposób, bez względu na to, gdzie znajduje się w ciele.

Czy ból stopniowo się nasilał?

Kolejną oznaką AS jest to, że ból stopniowo się pogarsza, często w ciągu kilku miesięcy lub dłużej.

To, co może się zacząć jako bardzo niewielka sztywność, może stopniowo wzrastać w bolących, sztywnych stawach i sztywnym grzbiecie w miarę postępu choroby.

Czy ból jest gorszy, kiedy śpisz lub jesteś podatny na ból?

Przy wielu stanach przewlekły ból pleców poprawia się podczas odpoczynku. Odwrotnie jest w przypadku AS. Osoby z AS będą odczuwać większy ból podczas odpoczynku lub snu. Ból stopniowo się poprawia, gdy poruszają się przez cały dzień.

Czy ból poprawia się z ruchem fizycznym?

Ból wywołany przez AS różni się od innych rodzajów bólu pleców, ponieważ ćwiczenia sprawiają, że jest on lepszy, a nie gorzej.

Ćwiczenie i rozciąganie może drażnić inne osoby z bólem pleców, ale ktoś z bólem pleców spowodowanym przez AS odczuje ulgę po rozciągnięciu lub wykonywaniu innych ćwiczeń.

Czy NLPZ leczą ból?

We wczesnych stadiach AS leki bez recepty, takie jak ibuprofen, złagodzą ból, ale niewiele poradzi sobie z tym zaburzeniem. Jednakże, jeśli objawy choroby u pacjenta stają się lepsze dzięki niesteroidowym lekom przeciwzapalnym (NLPZ), prawdopodobnie AS.

Czy są jakieś inne objawy?

Istnieją inne objawy związane z AS, w tym zapalenie oka, zaburzenia w jelitach lub ogólne zmęczenie. Wiedza, czy dana osoba ma którykolwiek z tych objawów, pomaga lekarzowi zdecydować, czy ma AS.

Lekarze często zadają te pytania, aby dowiedzieć się, czy powinni przejść do następnego etapu diagnozowania AS, który jest zwykle egzaminem fizycznym.

Testy i diagnoza

Lekarze diagnozują AS za pomocą kilku różnych metod. Żaden pojedynczy test nie może powiedzieć lekarzom, czy ktoś ma JAK, więc łączą informacje z kilku różnych obszarów.

Badania krwi

[lekarz wyjaśniający za pomocą modelu bioder i kręgosłupa]

Jest jedno specyficzne badanie krwi związane z AS. Nazywa się to testem HLA-B27 i testuje gen HLA-B27. Osoby z tym genem częściej mają AS. Jednak nie zawsze tak jest i jest wiele osób z genem, które nigdy nie rozwijają AS.

Lekarze mogą także wypróbować inne badania krwi, które wyszukują ślady stanu zapalnego w organizmie, takie jak poziom ESR lub CRP. Testy te mogą wykryć powszechne oznaki stanu zapalnego w organizmie, ale ponownie są one spowodowane nie tylko przez AS.

Te badania krwi są stosowane, aby dać lekarzom lepszy obraz zdrowia danej osoby.

Egzaminy fizyczne

Podczas badania fizycznego lekarz zazwyczaj sprawdza objawy stanu zapalnego w ciele pacjenta. Zazwyczaj lekarz przyjrzy się kręgosłupowi, klatce piersiowej, kościom miednicy, stawom krzyżowo-biodrowym w dolnej części kręgosłupa i obcasom stóp.

Będą często delikatnie wciskać się w te obszary i pytać o ból i tkliwość. Lekarze mogą również poprosić ludzi o wykonanie szybkich testów ruchliwości, aby sprawdzić, czy ich kręgosłup lub klatka piersiowa jest w jakikolwiek sposób ograniczona.

Obrazowanie i skanowanie

Po wykryciu objawów we krwi lekarze często używają zdjęć rentgenowskich, MRI lub tomografii komputerowej, aby sprawdzić kości i stawy. Szukają oznak stanu zapalnego, takich jak poszerzenie lub przerzedzenie przestrzeni między kościami, i mogą skupić się na stawach krzyżowo-biodrowych, w których wiadomo, że AS występuje.

Obrazowanie zwykle potwierdza obecność AS. Pomoże to lekarzom śledzić jego postępy i zaleci opcje leczenia.

Różnice w diagnozach

Mężczyźni i kobiety oboje doświadczają AS, choć wydaje się, że częściej występują u mężczyzn. Objawy mogą pojawiać się w dzieciństwie, chociaż większość rozpoznań AS występuje między nastolatkami a 30 rokiem życia.

Kobiety w ciąży, które mają AS mogą mieć problemy z porodem, ponieważ zapalenie kręgosłupa i bioder może sprawić, że znieczulenie zewnątrzoponowe stanie się problematyczne. Kobiety w ciąży z AS mogą wymagać znieczulenia podczas porodu, choć nie będzie to miało bezpośredniego wpływu na ich ciążę ani na nienarodzone dziecko.

Kiedy iść do lekarza

Osoby, które uważają, że mają objawy podobne do wczesnych objawów AS, powinny zgłosić się do lekarza.Zmniejszenie progresji AS i opanowanie objawów jest w większości przypadków możliwe, ale wymaga pomocy medycznej.

Leczenie

[Fizjoterapia bólu pleców]

Leczenie AS obejmuje zmniejszenie objawów stanu zapalnego przy jednoczesnym spowolnieniu postępu choroby. Plany leczenia będą zazwyczaj obejmować stosowanie NLPZ do zwalczania bólu i stanu zapalnego, i mogą obejmować leki znane jako inhibitory TNF-a, aby spowolnić postęp choroby.

Ćwiczenia i elastyczność mogą odgrywać główną rolę w zmniejszaniu objawów u wielu osób. Lekarze prawdopodobnie obejmą fizykoterapię, ćwiczenia i techniki poprawiania postawy w planie leczenia.

Ćwiczenia oddechowe mogą pomóc w rozszerzeniu klatki piersiowej. Wiele osób zostanie również zachęconych do podjęcia ćwiczeń o niskim wpływie na całe ciało, takich jak pływanie i jazda na rowerze. Zróżnicowany plan leczenia jest niezbędny do utrzymania AS w szachu.

Oszacowanie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

AS jest rodzajem zapalenia stawów, które najczęściej powoduje ból pleców. Nie jest to spowodowane urazem fizycznym lub urazem, ale jest przewlekłym zaburzeniem spowodowanym stanem zapalnym kręgosłupa i stawów. Po zdiagnozowaniu AS często trwa przez całe życie.

Zaburzenie występuje u mężczyzn i kobiet w każdym wieku. Niedawne badania wykazały, że pierwsze objawy AS zwykle pojawiają się przed 30 rokiem życia i rzadko występują po 45 roku życia.

Zaburzenie może wpływać na zdolność osoby do funkcjonowania w życiu codziennym, zakłócać ich zdolność do pracy i może znacznie zmniejszać postrzeganie jakości życia.

AS postępuje inaczej u każdej osoby, niektórzy ludzie odczuwają łagodne objawy przez całe swoje życie, które postępują powoli, podczas gdy inne postępują szybko.

Niektóre przypadki prowadzą do ankylozy, czyli tworzenia nowej kości. W AS, dzieje się tak, gdy dwa lub więcej kości w kręgosłupie zlewają się ze sobą lub staw krzyżowo-biodrowy staje się zrośnięty. Niektóre przypadki AS mogą nawet prowadzić do niepełnosprawności.

Zdiagnozowanie zaburzenia prawidłowo i podjęcie kroków w celu leczenia objawów jest kluczowe dla osób zarządzających AS.

Like this post? Please share to your friends: